Rebe powiedz… O żydowskiej sztuce życia mówi naczelny rabin Polski

Okładka książki Rebe powiedz… O żydowskiej sztuce życia mówi naczelny rabin Polski Irena Wiszniewska
Irena Wiszniewska Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
2023-01-01
2023-01-01

Na początku lektury zdziwiłem się, że w skład książki wchodzi również część książki wcześniej publikowanej, stanowiącej wywiad-rzekę z rabinem Michaelem Schudrichem. Dlatego mamy do czynienia nie tyle z dwoma częściami, ile z dwoma książkami w jednej. Przy lekturze nie mogłem oprzeć się również wrażeniu, że nie wykorzystano potencjału wiedzy i doświadczenia rabina Michaela Schudricha. Że można było zadawać pytania ciekawsze, bardziej wnikliwe. Że pytającej zabrakło po prostu należytego przygotowania do wywiadu. Nie wiem jakie były kulisy powstania przeczytanej przeze mnie książki i czy z góry zakładano, że w jej skład wejdzie część książki już istniejącej. Dlatego też nie chcę ferować wyroku co do samej realizacji książki, ograniczając się jedynie do opinii, że z ciekawego pomysłu wyszła jedynie przeciętna książka.

Zdecydowanie moim faworytem jest pierwsza część książki, w której naczelny rabin opowiada o swoim podejściu do życia, podaje wiele trafnych anegdot włączając w to ogromne poczucie humoru. Jeśli ktoś chce rozszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze żydowskiej- polecam.

Przeczytana w jeden dzień, trochę dziwna. Michaela poznałem przy wielu okazjach osobiście, książka zdecydowanie dobrze oddaje jego podejście do życia i sposób pojmowania rzeczywistości. Zawodzi natomiast forma: wywiad o wszystkim i o niczym. Wątek Jedwabnego pasuje trochę jak pięść do oka, w tym sensie że jest jedynym śmiertelnie poważnym w całej książce. No i niektóre pytania autorki były nieco... dziwne.

Książka przeczytana szybko. Trochę zawód. Spodziewałem się ciekawego opisu historycznego, a otrzymałem "wszystkiego po troszkę": odpowiedzi na modne i kontrowersyjne kwestie, krótką historię kariery Rabina i kilka dowcipów.

• Chcę kupić
  • __Poczekalnia biografia
  • Izrael
  • Ciekawe

Dodaj cytat z książki Rebe powiedz… O żydowskiej sztuce życia mówi naczelny rabin Polski