My, Żydzi z Polski

Czarna Owca
Żydzi Irena Wiszniewska
literatura faktu
Żydzi Irena Wiszniewska

Nie jestem w najmniejszym stopniu związana z Żydami, ani pokoleniowo, ani towarzysko ale jakoś temat historii, tradycji i współczesności narodu/religii mnie bardzo interesuje. Długo nie miałam świadomości o istnieniu żydów w Polsce gdyż mieszkam w północnej Wielkopolsce gdzie Żydów zawsze było mało. Moja opinia w związku z tym musi się różnić od opinii tych, którzy sięgnęli...

Początek jest trudny. Rozmowy wydają się bardzo niedostępne, a sami rozmówcy, pyszniący się.
Gdyby zawęzić krąg interlokutorów do czterech, pięciu, ów zbiór byłby naprawdę zacny.
Interesująca i inspirująca jest rozmowa z Zosią Jankiewicz, czy Bellą Szwarcman - Czarnotą, równie ciekawy jest wywiad z Sergiuszem Kowalskim czy Janem Hartmanem.
Każdy kolejny wywiad pokazuje jak...

"Byt żydowski jest bardzo różny, świadomość jest bardzo różna i Żydzi pochodzą z różnych środowisk. Żydzi przetrwali jako Żydzi dwa tysiące lat bez własnego państwa, w diasporze, dzięki jedności etniczno-religijnej."

Oni sami o sobie mówią - Polacy żydowskiego pochodzenia. Mają świadomość swoich korzeni, swego pochodzenia, ale czują się Polakami. Nie wszyscy praktykują,...

Książka dziennikarki Ireny Wiszniewskiej dostarczyła mi kilku pozytywnych wieczorów. Uśmiechnięte twarze młodych Żydów patrzące z okładki zachęcały do lektury. Każdy z dwudziestu czterech rozmówców autorki uchylił rąbka swojej żydowskiej tajemnicy. Jestem totalnym laikiem w tym temacie, śmiało więc mogę powiedzieć, że książka ta posłużyła mi jako podręcznik kultury...

• Judaica
  • Chcę w prezencie