Duchy Szkocji - Zapomniane opowieści

literatura podróżnicza
Maciej Kowalkowski
2023-01-01
2023-01-01

Do pierwszej części Duchów Szkocji podchodziłem z obawą i rezerwą, jak się okazało niepotrzebnie, bo była to ciekawa pozycja. Po drugą część, czyli Zapomniane Opowieści, sięgałem już bez obaw. Ta książka to mistrzostwo świata! W naszym języku nie ma chyba żadnej pozycji, która tak zgłębiłaby temat szkockiego folkloru, dawnych tradycji i wierzeń. Autor opisuje swoje wrażenia i przygody w miejscach, które odwiedza, jednocześnie zabierając nas w podróż w czasie i opowiadając dawne historie, legendy i gaelickie przesądy. Szacunek za pracę, jaką autor wykonał. Miejsca, a szczególnie historie, które są praktycznie nieznane, zapomniane jak głosi tytuł książki, niesamowicie inspirują do zwiedzania Szkocji. Ta książka to perełka, potężna dawka wiedzy podana w lekkim stylu i z humorem. Historia Indianina w Szkocji zaskoczyła i wzruszyła. Inne rozbawiły, a każda z nich poruszyła wyobraźnię. Niektóre z tych miejsc odwiedziłem wcześniej, ale teraz znam je od całkiem innej strony. Jedna z niewielu tego typu książek, które czyta się z ogromną przyjemnością. Czasem ma się wrażenie, że podróżuje się razem z autorem. Polecam!

Bardzo polecam książkę wszystkim miłośnikom Szkocji i nie tylko! Naprawdę podziwiam profesjonalne podejście do tematu, ilość czasu poświęconego na poszukiwania i dokopywanie się do zagubionych gdzieś w czasie i przestrzeni źródeł informacji. Książka napisana z humorem i bardzo przystępnym językiem, choć nieraz opowiada o zawiłych dziejach / historiach / legendach i trzeba się skupić, żeby się nie pogubić 🙂 Zdecydowanie zachęciła mnie do odwiedzenia miejsc, gdzie jeszcze nie byłam, a niektóre opowieści przeniosły ponownie w rejony już wcześniej odwiedzone i pozwoliły spojrzeć na nie inaczej. Gratuluję i już nie mogę się doczekać pierwszej części (tak trochę na opak czytam 😉).

• Szkocja

Dodaj cytat z książki Duchy Szkocji - Zapomniane opowieści