Kato-tata. Nie-pamiętnik

Okładka książki Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co biografia, autobiografia, pamiętnik
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Jacek Santorski & Co
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375540345
Tagi:
przemoc w rodzinie patologia Halszka Opfer

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
881 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1029
417

Na półkach: , , , ,

Przemoc w rodzinie jest w naszym kraju jednym z tematów tabu. Wszyscy wiedzą, że istnieje, jednak nie każdy z nas ma odwagę na nią zareagować. Niestety, ten problem nie jest nowością, o czym świadczy chociażby książka Halszki Opfer – „Kato – tata. Nie – pamiętnik”. Nie jest to gruba książka, jednak tematyka jaką porusza nie pozwala na przeczytanie jej jednym tchem.
Dolny Śląsk, lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia. W jednej z biedniejszych rodzin przychodzi na świat Halszka. Niestety, jej życie nie jest usłane różami. Podstawowym problemem dziewczynki jest ojciec, który wykorzystuje ją seksualnie od najmłodszych lat oraz nadużywa alkoholu. To z nim kilkuletnia Halszka przeżywa swoją deflorację. Mężczyzna współżyje ze swoim dzieckiem niemal bez przerwy, nie potrafi nawet uszanować dnia Pierwszej Komunii Świętej Halszki i nawet w takiej chwili gwałci jej młode ciało. I chociaż ma jeszcze dwójkę dzieci, to najmłodsza Halszka zostaje jego kochanką. Co gorsza, robi to za cichym przyzwoleniem żony, która udaje, że nie wie co się dzieje w łóżku swojego męża. Zresztą kobieta zdaje się zbytnio nie przejmować losem swoich dzieci, które najczęściej chodzą głodne do szkoły, nie mają odpowiednich ubrań, przyborów szkolnych, a nawet niezbyt dbają o swoją higienę osobistą. Nie mówi też swoim córkom o miesiączce, przez co starszej z nich, Anecie, wydaje się, że umiera, kiedy dostaje pierwszego krwawienia. To ona wprowadza młodszą siostrę w tematy związane z dojrzewaniem. Rodzice tak naprawdę interesowali się swoimi dziećmi tylko wtedy, kiedy ciężko chorowały. Po ich powrocie do zdrowia wszystko wracało do normy. Wykorzystywanie przez ojca najmłodszej córki także. W dodatku rodzice żałowali nawet dzieciom drobnych pieniędzy, przez co zmuszone one były do zbierania szkła i makulatury i oddawania ich do skupu. Dziwi to tym bardziej, że rodzice nie byli wcale tacy biedni, a zarobione pieniądze wpłacali od razu do banku. Zbrukana i biedna Halszka staje się pośmiewiskiem nie tylko kolegów z klasy, ale i nauczycieli. Ma co prawda jedną przyjaciółkę, Tamarę, ale wskutek nieporozumienia i ona odwraca się przeciw dziewczynce. Mając wrażenie, że wszyscy widzą jaka jest „brudna” coraz bardziej zamyka się w sobie. Niejakim odetchnieniem od codziennego życia miał być wyjazd na Górny Śląsk, gdzie miała podleczyć swoje schorowane nerki. Niestety, lekarz który się nią opiekował okazał się takim samym zboczeńcem jak jej rodzony ojciec. Wskutek częstych nieobecności Halszka nie zalicza roku w liceum. Zdołowana, nie mająca w nikim wsparcia dziewczyna popada w coraz większą depresję.
Czytając książkę łzy mimowolnie płynęły mi do oczu. Jakim trzeba był potworem, aby uczynić ze swojej córki typową nierządnicę(bo w pewnym momencie zaczął jej nawet płacić za usługi seksualne)? Jak bardzo trzeba być zaślepioną kobietą, aby pozwolić na takie okropieństwa wobec własnej córki. I to komu? Mężowi. Chwilami przypominała mi się historia amerykańskiej kobiety, Cassie Harte, która także zmuszana była do współżycia z własnym ojcem i tak samo jak Halszka, za pozwoleniem matki, straciła z nim cnotę. Piętno, jakie odcisnęło się w psychice małej Halszki towarzyszyło jej w dorosłym życiu. Miała kłopot nie tylko z zaakceptowaniem siebie jako kobiety, ale i ze znalezieniem towarzysza swojego życia. Warto zwrócić też uwagę na wymowną ilustrację na okładce książki – szmaciana lalka z rozerwanymi spodniami w kroczu. Cóż za wspaniała alegoria odnośnie dzieciństwa Halszki.
Chciałabym przeczytać kontynuację książki „Kato – tata” – „Monidło”, jednak przepadła gdzieś w bibliotece. Mówi się trudno. Może kiedyś zakupią ponownie tą pozycję.

Przemoc w rodzinie jest w naszym kraju jednym z tematów tabu. Wszyscy wiedzą, że istnieje, jednak nie każdy z nas ma odwagę na nią zareagować. Niestety, ten problem nie jest nowością, o czym świadczy chociażby książka Halszki Opfer – „Kato – tata. Nie – pamiętnik”. Nie jest to gruba książka, jednak tematyka jaką porusza nie pozwala na przeczytanie jej jednym tchem.
Dolny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 080
  • Chcę przeczytać
    1 436
  • Posiadam
    260
  • Ulubione
    43
  • Literatura faktu
    21
  • 2013
    20
  • Teraz czytam
    20
  • 2018
    17
  • Literatura polska
    14
  • 2014
    13

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kato-tata. Nie-pamiętnik


Podobne książki

Przeczytaj także