Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł

Okładka książki Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Okładka książki Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł
Przemysław BarszczJoanna Łenyk-Barszcz Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2023-10-30
2023-10-30

Okładka książki Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Sekretna galer... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Wielkie sekret... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Dolina Biebrzy. Travelbook. Wydanie 1 Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Dolina Biebrzy... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Tajemnice dzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Tajemnice dzie... Przemysław Barszcz,...

Książka uczy jak patrzeć na obrazy, jak odczytywać ich sens. Równocześnie daje dużo wiadomości związanych z życiem artystów i czasami w których tworzyli. Wymaga pewnego skupienia podczas czytania. Czytałam tą książkę na tablecie, więc radzę równocześnie otworzyć sobie stronę z Wikipedii z obrazem, tak aby można go było dowolnie powiększać. Dopiero wtedy dostrzega się wszystko na co zwracają uwagę autorzy.

No, na razie koniec przygody z zagadkami, tajemnicami i ciekawostkami ze świata sztuki, choć wróbelki ćwierkają, że następna część "się pisze". Dla kogoś, kto nie śledzi na bieżąco biografii i okoliczności powstawania różnych dzieł, to bardzo ciekawy zbiór anegdot. Ciekawa jestem, czy w warszawskim Muzeum Narodowym, które chyba teraz może rozmieścić swoją kolekcję na większym metrażu, ktoś odnajdzie w zakurzonej piwnicy piękną i cenną Fridę, twarzą do ściany. Albo - czy najdroższy obraz świata faktycznie zasługuje na swoją cenę i na diabła on szejkom (swoją drogą, niezwykle fascynujące spojrzenie Salvatora, i ta kula, i ten gest, i ten nieziemski spokój emanujący z malowidła, ach!)?
Mam tylko taką refleksję, ze skoro już jest aż cztery tomy "Tajemnic", to chyba można by się pokusić o jakieś usystematyzowanie w kolejnych częściach - może tradycyjnie - epokami, może kolorystyką, może filozoficznym podejściem do tematów? Na razie wydaje się, że Autorzy piszą co tam im w danej chwili do głowy strzeli, raz barok, raz małpka Morrisa, raz znowu Matejko... No ale czyta się bardzo dobrze!

Na półkach: , , , , , ,

Na tę książkę czekałam, ponieważ lubię poznawać sekrety twórców.
Piękna, kolorowa grafika na okładce, moc zdjęć czarno-białych i barwnych oraz bogata, pełna tajemnic treść, to atuty.
O ile znamy obrazy, nie zawsze samych twórców, to o szczegółach powstawania wielkich dzieł- bardzo niewiele mamy informacji.
We wstępie książki, ich autorzy: Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz, starają się wyjaśnić, czy sztuka jest istotna i potrzebna ludzkości, cytując wypowiedzi filozofów, pisarzy. Powracają do jej genezy.
Każdy namalowany obraz ma swoją odrębną historię, ważną dla twórcy.
Warto zatem poznać cel, który przyświecał autorom, podczas tworzenia prac, na miarę tych wyjątkowych.
Abyśmy dziś mogli zachwycać się malarstwem, rzeźbą, ikoną poznajmy najpierw tajemnice mistrzów.
W książce tej przeczytamy o wielkich tego świata, zaznajomimy się z ich życiorysem tj, min: Frida Kahlo, Diego Rivera, Jan van Eyck, Pieter Bruegel Młodszy, Jan Steen, Clara Peters, George Stubbs, Sofonisba Anguissola, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Vincent van Gogh, George Chinnery.
Mamy także autorów nie do końca przydzielonych do ich obrazów, tj. Marcin Kober. Tylko na 2 obrazach jest umieszczona sygnatura malarza.
Z wyczytanych jeszcze ciekawostek.
Nasz wielki Jan Matejko w swych obrazach zawsze zamieszczał jakiś istotny przekaz, często pod "maską" historycznych scen.
Frida natomiast swoje obrazy kreowała na ludowe, ponieważ całe jej życie toczyło się w duchu iberoamerykańskim.
Obrazy Chnnery'ego są bardzo cenne, gdyż dokumentują historyczne i kulturowe scenki ze szczegółami, już nieistniejące.
Jedni twórcy byli znamienici za życia, inni po śmieci zapomniani, np. tak było z Botticellim.
Bardzo wartościowa, wyjątkowa lektura, nie tylko dla wielbicieli sztuki, polecam🤗📙📖
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Fronda💝

Na tę książkę czekałam, ponieważ lubię poznawać sekrety twórców.
We wstępie książki, ich autorzy: Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław...

• Wydawnictwo Fronda
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Design/sztuka
  • Z polecenia G.
  • Polscy autorzy
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł