Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Okładka książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Okładka książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki
Przemysław BarszczJoanna Łenyk-Barszcz Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2021-01-20
2021-01-20
sztuka historia dzieła malarstwo przemysław barszcz joanna łenyk-barszcz

Okładka książki Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Sekrety mistrz... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Sekretna galer... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Dolina Biebrzy. Travelbook. Wydanie 1 Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Dolina Biebrzy... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Tajemnice dzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Tajemnice dzie... Przemysław Barszcz,...

Słowo „sekrety” zdecydowanie powinno być zastąpione w tej serii słowem „ciekawostki”. Co nie znaczy, że książka jest do niczego, wręcz przeciwnie. Małżeństwo Barszcz chyba podzieliło terytorium dzieł sztuki na fachową wiedzę przyrodniczą – On i ogólną – Ona. Dzięki temu nasza uwaga skupia się nie tylko na pięknie przedstawienia ale też tropi całkiem konkretne gatunki roślin i zwierząt na obrazach i rzeźbach, co czyni całą przygodę ze sztuką bardziej interdyscyplinarną. Bardzo ciekawe jest spostrzeżenie, że artysta – często nie posiadający żadnej wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, w chwili eksplozji geniuszu (czasem z umysłu nękanego chorobą, czasem z natchnienia),jest w stanie pokazać w swoim dziele kosmiczne reguły. A czasem tworzy szalone wizje przeszłości lub … przewiduje przyszłe zdarzenia polityczne. To pierwsze widzimy u Van Gogha i Hokusaia, to drugie u Wyspiańskiego i Muchy, trzecie wreszcie – w pełnej tajemnic i … pomarańczy sypialni VanEyckowskich Arnolfinich.
Nie miałam pojęcia o przepięknych i przenikniętych mityczną wizją słowiańskich malowidłach Alfonsa Muchy, nie wiedziałam, że Koreańczycy wymyślili druk znacznie wcześniej, niż przyśnił się on Gutenbergowi. Urzekająca jest drobiazgowość i symbolika Wieży Babel Breugla a wielki arcymistrz detalu w świecie istot zmyślonych Bosch – jak to Bosch; nadal pozostaje nieodkrytą zagadką. A, no i fajnie było poczytać o czasach Chrobrego, kiedy to nasze Państwo nie było tylko biernym świadkiem i igraszką Historii ale tę Wielką Historię tworzyło. A może gdzieś w tych bagnach koło Lednicy tkwi złota niespodzianka? Jednym słowem polecam wszystkim lekturę, a Autorom zmianę wydawcy, bo te koszmarne czarno-białe rozmazane bohomazy jako wypełniacz to antysztuka.

Książka jest nierówna i skierowana do laików. Najpierw minusy, potem plusy, bo w sumie wad jest więcej.

Wady: Niektóre rozdziały są bardziej treściwe, inne mniej, jednak niemal wszystkie cierpią na obfite lanie wody. Autorzy nagminnie powtarzają po parę razy dokładnie tę samą informację czy przemyślenie, tyle że inaczej sformułowaną/e. Co z czasem staje się naprawdę irytujące.

Plus narracja generalnie prowadzona jest niestety trochę w stylu niewygórowanych programów historycznych. Łącznie z dramatyzowaniem interpretacji dzieł (każda część obrazu jest genialna, wszystkie detale - niezliczone, a możliwości interpretacyjne - nieskończone, itd.). No i nie wiem, może mam inną wrażliwość niż autorzy, ale tutaj lekko niepokojące detale są ciągle opisywane jako "sprawiające, że włos się jeży", 'ohydne", itd. A już szczytem tego typu przesady było dla mnie opisanie ataku tyciego wilka na równie tyciego człowieczka z odległego tła obrazu "Pokłon Trzech Króli" Boscha jako "krwawej miazgi".

Plusy: Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Dużo więcej dowiedzą się oczywiście laicy, do których sama się zaliczam. Oczytani miłośnicy sztucy mogą być zaskoczeni chyba tylko rozdziałem o Dongui Bogam; ewentualnie może jeszcze kryształową czaszką.

Albo też, być może, zdecydowanie najlepszym rozdziałem w całej książce - tym o nietypowym projekcie witraża autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Szczególnej wartości dodaje mu opis pewnego niezwykłego odkrycia w katedrze na Wawelu, które to się z tym witrażem wiąże. Dla tych, którzy podobnie jak ja wcześniej o tym nie słyszeli, będzie to fascynujące.

Z innych plusów: mimo takiego sobie stylu, czyta się raczej sprawnie. Z innych minusów: często słaba jakość ilustracji (pikseloza!).

Werdykt? Książkę dostałam jako prezent i w sumie cieszę się z niego, bo bądź co bądź dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, nawet o moich ulubionych artystach (Alfons Mucha). Ale gdybym kupiła ją za własne pieniądze, to byłabym rozczarowana.

Zbiór ciekawych opowiadań o sztuce dobranych w sposób nieco przypadkowy. Kolorowe ilustracje pozwalają przyjrzeć się omawianym dziełom, ale czarno-białe pozostawiają wiele do życzenia.

Odrobinę rozczarowująca, aczkolwiek całkiem interesująca pozycja, której celem jest przybliżenie ciekawostek kryjących się za powstaniem lub ideą zawartą w osiemnastu znanych dziełach sztuki. W kilku przypadkach możemy się tutaj dowiedzieć o rzeczach często pomijanych w opracowaniach naukowych, niektóre jednak jak w rozdziale zawierającym opis "kryształowej czaszki" stanowią informacje całkowicie negujące jej wyjątkowość, co paradoksalnie najbardziej mnie zaskoczyło, chociaż nie byłam specjalnie w temacie pochodzenia tego "artefaktu".

"Tajemnice arcydzieł sztuki" polecam jako lekturę na dłuższą trasę czy to autokarem, czy pociągiem, niestety nic poza tym.

Dobra książka, z ciekawymi historiami. Mając już jakąś wiedzę o sztuce nie ze wszystkim się zgadzam i moim zdaniem część rzeczy jest naciągana (dopatrywanie się teorii przepływów turbulentnych w obrazach van Gogha),niemniej czyta się przyjemnie i można się czegoś dowiedzieć.

Straszne bzdury.

Straszne bzdury.

Sztuka jest kopalnią wiedzy. Sztuka jest wspaniała, służy człowiekowi od stuleci, jest tajemnicą, symboliką, listem do potomnych... Uwielbiam sztukę.

"Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" to fascynująca lektura. Bardzo zachęca do tego, żeby uważnie przyglądać się rzeźbom, obrazom, linorytom, grafikom, bo mogą zawierać wiele tajemnic do rozwikłania, a jednocześnie są dowodem na geniusz twórcy.

Przemysław Barszcz i Joanna Łenyk-Barszcz wzięli na warsztat kilkanaście dzieł sztuki, m.in. "Wieżę Babel" Bruegla, chińską armię terakotową, "Gwieździstą noc" van Gogha, prehistoryczne rysunki naskalne, barcelońską katedrę La Sagrada Familia, "Krzyk" Muncha oraz wiele, wiele innych i w przystępny sposób odkryli tajemnice, jakie te dzieła w sobie zawierają.

Książkę bardzo polecam, zarówno dużym jak i małym czytelnikom! To wspaniała pozycja, wprowadzająca w sekretny język sztuki i prowokująca do poznawania jej w szerszych aspektach.

Książka ciekawa pod względem popularnonaukowym. Jeśli szukacie profesjonalnej analizy dzieł sztuki na miarę albumów Taschen to raczej szukacie w niewłaściwym miejscu.
"Wielkie sekrety..." to 19 dzieł, które w jakiś sposób intrygują, motywują do ich analizy, frapują dociekliwych czy wzbudzają fascynację. Autorzy podeszli do tematu fachowo, każdy rozdział podsumowali bibliografią a każdy rozdział jest różnorodny. W książce znajdziecie różne aspekty wielkich (i mniejszych) arcydzieł, usystematyzowanych czy to pod względem ich konotacji ze współczesną nauką (fizyką, astronomią, genetyką) czy pod względem ukrytej symboliki a czasem nawet ukrytych konotacji z biografią autora.
Jeśli szukacie jakiś szokujących szyfrów czy bluźnierczych przesłań rodem z kart Dana Browna to raczej się zawiedziecie. Książka zmusza do dalszych poszukiwań, śledzenia tropów w internecie czy nawet zachęca do spotkania z danym dziełem "oko w oko", jednakże autorzy nie szukają na siłę rozwiązań, nie wymyślają subiektywnych rewelacji, raczej zadają pytania niż na nie odpowiadają.
Ja to kupuję. Czytałem z przyjemnością.

Liczyłam na analizę największych arcydzieł sztuki, zgodnie z tytułem... a dostałam pseudonaukowy bełkot typu "Kryształowe czaszki posiadają funkcji bez liku. Zawierają nieskończoną, pradawną mądrość drzemiącą w kwarcu.".... i tak dalej. Gwiazdki tylko za reprodukcje dzieł sztuki.

Od niedawna zacząłem interesować się historią sztuki, tym co dane dzieło reprezentuje, jaki przekaz w sobie zawiera i powiem Wam, że na początku tej drogi nie mogłem trafić na nic lepszego!

Książka ta w zasadzie jest zbiorem przedstawień dzieł sztuki (głównie obrazów),ciekawostek na ich temat oraz twórców i sposobów interpretacji. Należy rozpatrywać proponowaną pracę raczej jako tekst pasjonatów, aniżeli specjalistów z dziedziny. Dla kogoś, kto interesuje się tym od lat, spędził setki godzin zapoznając się z dziełami sztuki i ich twórcami zapewne nie będzie tam nic odkrywczego, jednak taka osoba – moim zdaniem- nie jest adresatem tej pozycji. „Książka ta porusza znane fakty, a nie żadne tajemne szczegóły.” Napisała jedna z użytkowniczek portalu lubimyczytac.pl. Jeśli ktoś opanował język angielski na poziomie C2, to nie kupuje raczej książki pt. angielski w podróży. W tytule nie ma nic napisane o „nieznanych nikomu sekretach”, a na neofitach historii sztuki/ikonografii na pewno omówione „sekrety” zrobią ważnie.

Książka jest idealną opcją, aby zachęcić kogoś do wgłębienia się w świat wielkiej sztuki, symboli, przesłań, narracji. Dzięki wiedzy i ciekawostką w niej zawartych będziemy mogli zaimponować na randce, zapunktować wśród znajomych, czy nauczycieli/wykładowców. Dowiemy się z niej m. in. jakie wydarzenie stało się inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego, do stworzenia witraży przedstawiających Kazimierza Wielkiego jako zombie (sic!),czy odkryjemy prawdę o prawie fizyki ukazanym w "Gwieździstej nocy" Vincenta van Gogha.

Czyta się ją bardzo płynnie, jest niezobowiązująca, można w 12 min przeczytać jeden rozdział i wrócić do niej po następny, nawet po długim czasie. Nie przytłacza, ale angażuje! Dobór dzieł sztuki jest niesamowicie zróżnicowany i moim zdaniem bardzo trafny. Omawiana pozycja zawiera bardzo dużo fotografii. Te mniej istotne jak np. zdjęcie autora czy inne jego dzieło są w czerni i bieli, jednak wszystkie główne przedstawione arcydzieła są kolorowe, na dobrej jakości papierze, często ze zbliżeniami omawianych fragmentów, tak by wszystko było w pełni widoczne.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Sztuka
  • Wyzwanie LC 2021

Dodaj cytat z książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki