Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach

Okładka książki Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Okładka książki Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach
Przemysław BarszczJoanna Łenyk-Barszcz Wydawnictwo: Zona Zero sztuka
sztuka
Zona Zero
2022-04-22
2022-04-22

Okładka książki Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnice ich dzieł Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Sekrety mistrz... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Wielkie sekret... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Dolina Biebrzy. Travelbook. Wydanie 1 Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Dolina Biebrzy... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Tajemnice dzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Tajemnice dzie... Przemysław Barszcz,...

Szczerze, to spodziewałam się czegoś bardziej interesującego- z całej książki jedynie rozdział o Tamarze Łempicki był w miarę ciekawy. Dużo nawiązań do innych dzieł, mało fotografii, szczegoliki które nie są wcale ciekawe. Może dla kogoś kto żyje sztuką książka jest intrygująca, ale zwykły laik szukający zagadek na miarę Kodu da Vinci zawiedzie się.

Dalszy ciąg ciekawostek o znanych i nieznanych dziełach sztuki. Sporo w tym tomie bałamuctwa i zbyt daleko idących wniosków (te nieszczęsne dinozaury!). Rozdział o sztuce naiwnej wcale nie świadczy o jakichś specjalnych i tajemniczych strukturach mózgowych każących nam uparcie rysować klockowate kolorowe domki ale raczej o wspólnym dziedzictwie kulturowym i wdrukowanych archetypach. Tajemnice w obrazach Łempickiej też wydają się tylko świadczyć o jej inspiracji i uważnym przestudiowaniu dzieł Leonarda, brawo dla tej pani i dość już sekretów! Bardzo ciekawie wyglądają rozdziały "botaniczno-zoologiczne", gdzie Autorzy zidentyfikowali mnóstwo gatunków istot żywych i przypomnieli znaczenia przypisywane tym przedstawieniom. Choćby obraz jabłka na świętych obrazach ma przypominać o grzechu pierworodnym, z kolei gruszki - o sile i słodyczy miłości bożej. Tak, że określenie, czy dany owoc jest jabłkiem czy gruszką, może zmienić całą symbolikę dzieła. Oczywiście przy założeniu, że rozumiemy wszystkie kody kulturowe sprzed kilkuset lat, rzecz mocno wątpliwa. Interesujące są przedstawienia egzotycznych zwierząt z Nowego Świata w czasach, kiedy teoretycznie one nie powinny być jeszcze znane w Europie. To zwraca nam uwagę na fakt, że długo przed "oficjalnymi" odkryciami egzotycznych dalekich krain, kontakty i wymiana handlowa z tymi ziemiami kwitły w najlepsze! No i albo oczy mi stępiały albo grafika jest w tym tomie ciut lepsza niż w poprzednich, co nie znaczy, że dorosła do miana "dobrej".

Jak dla mnie najsłabsza z trzech opublikowanych książek o sekretach dzieł sztuki. Bardzo nierówna.

Zbiór ciekawostek związanych ze sztuką. Dla kogoś siedzącego w temacie pewnie nic odkrywczego, ale dla takiego laika jak ja, bardzo ciekawe. Opisane we wciągający, niemęczący sposób. Dużo elementów z pogranicza sztuki i biologii (zapewne przez wykształcenie autora),tym bardziej dla mnie interesujace.
Dałabym wyższą ocenę gdyby nie wydanie- aż prosi się o kolorowe ilustracje bezpośrednio pokazujące omawiane elementy dzieł sztuki. Tutaj opisane obrazy często są tylko na czarno- białych, niewyraźnych ilustracjach, czasem podzielonych na pół przez skład książki (prawie nic nie widać!). Mamy kolorowe wkladki, ale na nich zdjecia często tylko luźno zwiazane z tematem (dziwny wybór). Poza tym brak odniesień w tekście do zdjęć (lub sensownych podpisów pod zdjęciami),nie zawsze wiadomo, co właściwie przedstawiają.
Mimo to, książka warta przeczytania.

Dałabym wyższą ocenę gdyby nie wydanie- aż prosi się o kolorowe...

Gniot Sprawy dawno opisane gdzie indziej pomieszane z pareidolią (Angkor Wat) albo watą wypełniającą ( rozdział o sztuce Sentinelu, hehe). Szkoda czasu.

Wspaniała, ciekawa i PIĘKNIE WYDANA. Spędzanie z nią czasu to wielka frajda. I książka będzie cudowna na prezent!!

„Obraz jest tajemnicą dotyczącą tajemnicy. Im więcej mówi, tym mniej wiesz”.

Diane Arbus

Na całym świecie istnieją miliony, dzieł sztuki. Na pierwszy rzut oka, nie widzimy ukrytych w nich detali i znaczeń, które autor umiejętnie wmanewrował w płótno. Wiele z tych arcydzieł jest dobrze znanych i podziwianych na całym świecie, nie mówiąc już tym, że niektóre sprzedają się za miliony a czasem nawet miliardy dolarów. Miłośnicy sztuki ciągle polują na okazje, aby zwiedzić najwspanialsze wystawy, a obrazy, które podziwiają jeśli choć raz odkryją przed oglądającym swoje sekrety staja się jeszcze bardziej popularne i pożądane.

Bez wątpienia w całej historii ludzkości każde z dzieł, jakie powstało, zawiera element wspólny, mianowicie wszystkie posiadają na pozór w ogóle nieistotne, często niezauważalne detale, z reguły pomijane, które jednak po krótkiej analizie pozwalają ujrzeć drugie znaczenie wybranego płótna.

Każdy z nas, a jeśli nie to większość na pewno widział obraz Sandro Botticelliego Narodziny Wenus z roku 1485. W renesansowym dziele widzimy kręconą przez podmuch wiatru spirale włosów kobiety, które zawieszają się na jej prawym boku. Włosy wirują, wydają się napędzane nadludzką siłą, pojawia się tutaj naturalny zwój logarytmiczny. Możemy go dostrzec także w powietrznych zanurzeniach drapieżnych ptaków lub w skręcie muszli. W wieku XVII matematyk Jacob Bernoulli nazwał element ten cudowną spiralą, określenie to jest stosowane do dziś.

Niezwykle ciekawy pod względem analizy jest także Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha. Gdy na niego patrzymy, możemy dostrzec na głowie jeźdźca umieszczone jajko. Malarz umieścił je tam celowo, gdy bowiem zamkniemy boczne panele tryptyku, które odsłonią nam, mroczną zewnętrzną powłokę dzieła możemy zobaczyć unoszącą się półprzeźroczystą kulę. W ten sposób odkryjemy, że Hieronim Bosch postrzegał swoje dzieło jako wielkie jajo.

Dziewczyna z perłą Vermeera, pokazuje nam bardzo dokładnie jak umiejętnie malarz posłużył się iluzją optyczną. Gdy dobrze się przyjrzymy, odkryjemy, że kolczyk kobiety nie tylko nie ma zapięcia, ale także jest plamą pigmentu na płótnie i lewituje w powietrzu. Iluzja optyczna w dziełach malarza miała symbolizować pozorną obecność człowieka na świecie.

Każde z powstałych dzieł sztuki czy to malarstwa, czy rzeźby, a nawet architektury posiada swoją tajemnicę. Ciekawostki i dodatki im bardziej oryginalne są zawsze najciekawsze i w pozycji Pani Joanny Łenyk – Barszcz i Pana Przemysława Barszcz Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach, możemy właśnie przeczytać o takich smaczkach i tajemnicach. Książka jest już trzecim tomem serii o malarzach, którzy stworzyli niejednoznaczne obrazy, aby coś w nich ukryć. W pozycji przeczytamy między innymi:

Rembrandt van Rijn "Straż Nocna". Kim jest tajemnicza kobieta z drugiego planu, którą z mroku nieoczekiwanie wydobywa złota jasność? Opowieść o obrazie pociętym nożem przez szaleńca i oblanym kwasem przez fiksata.
Kambodżańska świątynia Angkor jest największym kompleksem świątynnym na świecie. Co na jego ścianach robi jednak płaskorzeźba przestawiająca stegozaura? Czy dawni Khmerowie znali dinozaury? Henri de Toulouse-Lautrec - karzeł, brzydal, arystokrata, przenikliwy obserwator. Jakie tajemnice Moulin Rouge malarz zamieścił na swoich obrazach? To tylko niektóre z tematów.

To już kolejna publikacja o dziełach sztuki tych Autorów, którą miałam okazje przeczytać. Jako miłośniczka sztuki szeroko pojętej, uwielbiam wszystkie tak zwane dodatki do sławnych i tych mniej znanych obrazów. Jak zwykle Pisarze zaskoczyli mnie wiadomościami, o których nie miałam pojęcia, mimo znajomości płótna. Książka napisana lekkim językiem bez zbędnego typowego słownictwa dla tej dziedziny, zachęca do sięgnięcia nie tylko starszych, ale i młodszych czytelników. Jeśli ktoś nigdy nie interesował się malarstwem, to ta pozycja z pewnością nie tylko wzbudzi ciekawość, ale także rozbawi, ponieważ każdy artysta jest człowiekiem i ma swoje różne dziwactwa. Bardzo fajnie, że pozycja ta nie koncentruje się na sztuce współczesnej, jest to raczej przedstawienie artystów z dużo wcześniejszych epok, co pozwala na wykorzystanie książki podczas wycieczek do muzeów sztuki jak np. Luwr.

Fotografie i w tym tomie mnie nie rozczarowały. Wspaniałe wyraźne zdjęcia. Można od razu odnaleźć detal, o którym piszą Autorzy. Bardzo ważne dla mnie jest również, to, że nie jest to tylko pozycja o obrazach, ale także porusza tematy historyczne, bez dwóch zdań tutaj Państwo Barszcz stworzyli naprawdę wartościową publikację. Książka ta przyciąga takim wysypem różnych ciekawostek, że można nawet czytać ją fragmentarycznie i zawsze trafi się na jakiś smaczny kąsek.

Polecam wszystkie trzy publikacje tej serii, ponieważ zasługują na uwagę. Myślę, że nie tylko miłośnicy sztuki znajdą w nich coś dla siebie.

„Obraz jest tajemnicą dotyczącą tajemnicy. Im więcej mówi, tym mniej wiesz”.

Diane Arbus

Ta prawie 500 stronnicowa książka to niezwykłe kompendium wiedzy o ukrytym znaczeniu dzieł znanych i tych mniej znanych artystów.
I jest to książka dla każdego, nie tylko dla miłośników sztuki. Autorzy napisali ją w tak przystępnej formie, że jest ciekawa nawet dla takich laików jak ja. A dla kogoś kto kocha sztukę i potrafi docenić jej piękno, będzie to niezwykła podróż tropem ukrytych w niej zagadek.
Książka jest uzupełniona o mnóstwo zdjęć, rysunków obrazów i rzeźb. Jest naprawdę pięknie wydana.....choc to nie album, tu treść przeważa.
Można się z niej dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy, mnie zaciekawiła pewna czaszka widoczna na jednym z obrazów tylko pod kątem 27 stopni....ciekawe, prawda?
I naprawdę zainteresowała mnie archeobotanika, czyli poszukiwanie na obrazach owoców i warzyw dawnych odmian, o których obecnie niewiele wiemy. Ta fascynujące, wiedza wywodząca się ze sztuki. A to tylko przykłady, całego szeregu sekretów i tajemnic, które poznacie dzięki tej publikacji.

"Sekretna galeria" to jedna z lepszych popularnych książek o sztuce. Interdyscyplinarna i wnikliwa. Jednocześnie tam gdzie jest to faktycznie uzasadnione - sensacyjna. Nie wiem jaki jest wkład autorów w odkrycia, ale nawet tam, gdzie jasne jest, że autorzy referują czyjeś ustalenia, zrobione jest to w sposób wciągający. Sztuka tak przedstawiona jest czymś fascynującym. Bardzo zachęcające do poszukiwań w internecie, w muzeach i książkach. Jest to 2 część i chyba lepsza. Minusem jest mała ilość tekstu na stronie, wielkie marginesy, tak aby sztucznie napompować objętość książki.

• Sztuka
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Chcę Przeczytać - Literatura Faktu
  • Poszerzające
  • » sztuka

Dodaj cytat z książki Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach