Królowa w jaskini

2023-10-05
Anna Dzierzgowska
Królowa Dojrzewanie Dzieciństwo Dzieci Dorastanie

Okładka książki Zmiataj Louise Greig, Julia Sarda
Zmiataj Louise Greig, Julia...

Co do zasady tego typu książki są poza kręgiem moich zainteresowań. Moje dzieci wyrosły już z magicznych, bajkowych opowieści. Książka jednak znalazła uznanie mojej córki, która kolekcjonuje książki dla dzieciaków, głównie z powodów edytorskich. Jest to powieść o trzech siostrach France, Karmeli i Tomce, ktöre wyruszyły w podróż po krainie wyobraźni w poszukiwaniu spełnienia marzeń najstarszej z nich.. Bo Franka pewnego dnia poczuła się dziwnie i poprostu musiała coś zrobić. Jak dla mnie to opowiastka o wchodzeniu w samodzielność i szukanie spełnienia tęsknoty do bycia niezależnym. To oczwiście spojrzenie dorosłego czytelnika na opowieść o dzieciach i dla dzieci. Jakie przygody spotkały trzy siostry? No to już trzeba przeczytać, a że wyobraźnia dziecięca nie zna granic, to i też te pierwsze próby usamodzielnienia bywają fantastyczne

„Królowa w jaskini” to poetycka opowieść, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Tako. Debiutująca Júlia Sardà przenosi młodych czytelników do niezwykłego świata wyobraźni. Główna bohaterka tej opowieści, Franka, ma sen o królowej mieszkającej w jaskini głęboko w lesie. Postanawia sprawdzić, czy ktoś naprawdę tam mieszka, dlatego wyrusza do lasu ze swoimi młodszymi siostrami, Carmelą i Tomasiną. Dziewczynki mają do przebycia drogę pokrytą zaroślami i roślinami, a w trakcie wędrówki spotykają różne zwierzęta takie jak pająki, mrówki, nietoperze i przeżywają niesamowite przygody. Czy uda im się odnaleźć królową mieszającą w jaskini i jaki będzie koniec tej wędrówki? 🙂 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/krolowa-w-jaskini.html

"Królowa w jaskini" to literacka podróż do krainy wyobraźni, która przenosi czytelnika w magiczny świat przypominający książki z naszego dzieciństwa. Júlia Sardà, autorka tej niezwykłej opowieści, w towarzystwie ilustracji Sinja Danowski, odwołuje się do nostalgicznych wspomnień i kreuje narrację, która niczym opowiadana przez babcię historia na dobranoc, skrywa w sobie baśniowy urok.

Pewnego dnia Franka budzi się dziwnie zaniepokojona. Śniła jej się tajemnicza królowa zamieszkująca jaskinie położoną w najciemniejszym zakątku lasu. Dziewczynka wraz z dwiema odważnymi siostrami wyrusza w pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu zagadkowej postaci. Im głębiej w las tym bardziej niepokojąco. Czy uda im się odnaleźć królową?

Książka emanuje baśniową scenerią oraz mrocznym i tajemniczym klimatem, który przyciąga czytelnika niczym magnes. To opowieść pełna intrygujących metafor, wielowymiarowych historii na pograniczu jawy i snu, zagadek oraz nieszablonowych wydarzeń pozostawiających miejsce dla własnych interpretacja. Bohaterki uczą się stawiać czoło lękom, odważnie mierząc z nieznanym. Podróż w głąb lasu zmienia życie Franki sprawiając, że odkrywa nową siebie, dorastając i podążając własną ścieżką niezależnie od sióstr.

"Królowa w jaskini" to opowieść, pełna fantazji, która zarówno czaruje, jak i niepokoi, zostawiając czytelnika z refleksją nad własnymi marzeniami i pragnieniami.

Niezwykła opowieść z halloweenowym twistem. Jest tajemnicza, ciemna i fascynująca. Z kategorii tych, od których nie można się oderwać, mimo lekkiego dreszczyku na skórze. Pewnej nocy Franka, najstarsza z trzech sióstr, śni o wspaniałej królowej, która mieszka w najciemniejszej jaskini, w głębokim lesie. Wraz z siostrami wyrusza w podróż za płot domu, by sprawdzić, czy królowa rzeczywiście tam jest. Przedzierając się przez pokrzywy i zarośla, dziewczynki widzą, jak świat dookoła zmienia się. Wszystko powiększa się i kurczy jednocześnie, a im bliżej są jaskini, tym dziwniejsze rzeczy mijają. Niektóre piękne, inne niepokojąco dziwne. Gigantyczne kwiaty, ropuchę wydmuchującą z fajki różowy dym, ślimaka z twarzą zająca, pogrzeb Matki Szczurzego Klanu, czy paskudną sąsiadkę. Aż w końcu docierają do jaskini. Czy zastaną tam królową? Co zrobi Franka, gdy jej siostry będą chciały wrócić do domu? Jaka niespodzianka na nie czeka? Jak skończy się ta podróż w głąb lasu i samych siebie? Sprawdźcie sami i zachwyćcie się jej zakończeniem. Ta hipnotyzująca opowieść utrzymana jest w jesiennej palecie kolorów. Urzeka pięknymi ilustracjami, po brzegi wypełnionymi zaskakującymi detalami. Całość daje dużą przestrzeń do refleksji i różnych interpretacji. Ja dostrzegam tu chwilę, w której dziecko jest gotowe na samodzielne opuszczenie domu, chce odkrywać świat z jego wszystkimi, dobrymi i złymi stronami oraz zajrzeć w głąb siebie. Ale jest to też opowieść o sile siostrzanej miłości, odwadze i powrocie do domu. Gorąco polecam Wam tę klimatyczną książkę. To bardzo udany, autorski debiut znanej i cenionej artystki Júlia Sardà. Myślę, że sprawdzi się już u dzieci w wieku 5+.

Ta przepięknie wydana baśń to prawdziwa perełka literatury dziecięcej, zachwyci i małych i większych czytelników.

Franka miała sen, śniła o Królowej, mieszkającej w jaskini, w ciemnym lesie, hen, daleko za płotem ogrodu. Dziewczynka nie mogła o tym zapomnieć, a wewnętrzny niepokój mieszał się z ciekawością. Poczuła tak silny zew, że namówiła swoje młodsze siostry Karmelę i Tomkę, by opuściły bezpieczny dom i wyruszyły na pełną przygód eskapadę. Ach, cóż to była za wyprawa. Dziewczynki spotkały Babkę Pajeczycę, cuda w lesie, pracowite mrówki, wzięły udział w pogrzebie Matki Szczurzego Klanu, zakłóciły spokój Wiszących Nietoperzy, a gdy wreszcie dotarły do celu - tam czekała już Królowa. Kim była? Koniecznie przekonajcie się sami.

Trzy siostry, za sprawą snu jednej z nich wyruszają w niezwykłą podróż, pierwszy raz same! I owszem może to być baśniowa powieść drogi, ale to także podróż przez życie, przez małe porażki i sukcesy, przez dojrzewanie i odkrywanie, pokonywanie własnych lęków i słabości. To co dziecku wydaje się straszne czy trudne, okazuje się dużo łatwiejsze, strach przed nieznanym miesza się z ekscytacją. A piękne jest to, że chociaż dla każdego pora na wyruszenie w dorosłość nadchodzi kiedy indziej, w tej podróży możemy liczyć na wsparcie najbliższych.

Baśniowy tekst uzupełniają wspaniałe ilustracje, które niesamowicie oddziałowują na wyobraźnię młodego czytelnika.

• Biblioteczka Basi, Lidki i Hani
  • Samodzielne
  • Przeczytane 2023
  • Inne

Dodaj cytat z książki Królowa w jaskini