Księga Beastie Boys

2023-11-22
2023-11-22
2018-10-30
Jakub Michalski

Beastie Boys, czyli trio, które zaczynało od punka, a ich twórczość ewoluowała w rap. Zaczynali na początku lat 80, początki to była taka nastoletnia zajawka, poszukiwanie własnego stylu, oraz tożsamości muzycznej, aż w końcu po kilku latach przebili się do świadomości masowego odbiorcy w Stanach. Nagrali wiele albumów, oraz niezapomnianych kawałków, w których łączyli często muzykę rockowa z rapem. Ich drogi przecięły się z wieloma wielkimi twórcami, że wspomnę chociażby o Run Dmc, Ricku Rubinie, czy LL Cool J, oraz wieloma twórcami z innych gatunków, chociażby przy okazji koncertów charytatywnych dla Tybetu. A wszystko tak naprawdę zaczęło się, gdy grali wspólną trasę z Madonną, jako jej support...
Pięknie wydana książka, masa wypowiedzi gościnnych, mnóstwo zdjęć i archiwaliów. Ta książka to perełka dla fanów gatunku.

chłopacka opowieść o białych pionierach rapu z NYC, są początki, pierwszy band, odkrywanie muzyki, sampli, koneksji, rozruby, kolejne płyty, wszystko okraszone dużą ilością zdjęć ale całość napisana kwadratowo, bolą zęby.

Bardzo się ucieszyłem jak zobaczyłem, że w Polsce ukaże się ta książka, nie mogłem się doczekać kiedy zacznę czytać. Jakiś czas temu obejrzałem nagrany dla Apple TV w formie stand up`u "Beastie Boys Story", które polecam jako wspaniałe uzupełnienie książki. Jestem pod wielkim wrażeniem tego jak niesamowicie udokumentowana jest cała historia składu, Ad-Rock i Mike D mają doskonałą pamięć do szczegółów, wtrącają zabawne historie, uzupełniają się w narracji. Od pierwszego rozdziału bije niesamowity szacunek i miłość do zmarłego członka składu Adama Yaucha aka MCA. Myślę, że cały świat hip-hopu powinien zrozumieć jak wielką rolę w rozwoju kultury odegrał ten niesamowity indywidualista, oryginał i wielki pasjonat muzyki. Książka zawiera mnóstwo unikalnych treści, wspominek, historię składu, relacje z ludźmi i fanami, opisy koncertów, historie z prac nad poszczególnymi płytami i utworami. Co ja bym dał żeby podobną księgę wydali np. Public Enemy, NWA, Eric B & Rakim, De La Soul czy Outkast. Nie jestem wielkim fanem zdjęć, ale te w książce były kapitalne, niesamowicie dopracowane, z różnymi stylizacjami. Beastie Boys od zawsze też słynęli ze świetnych teledysków. Osobiście w swojej bogatej kolekcji płyt mam 5 pierwszych płyt zespołu. Pewnie jak większość fanów za ich opus magnum uważam ich drugi krążek "Paul's Boutique" absolutne arcydzieło samplingu. Jednak zarówno ich debiut w Def Jam, jak i późniejsze płyty, gdzie grali na instrumentach i byli muzykami w pełnym tego słowa znaczeniu, mają świetne kawałki. "Intergalactic" to najbardziej przeze mnie przekatowany kawałek z ich repertuaru, jeden z moich topowych wyborów do biegania. Z książki bije wielka zajawka, czuć jak bardzo Beastie Boys kochają muzykę i jak wielkimi są pasjonatami, a przy tym zawsze się dobrze bawili. Ta pozycja to wielka gratka dla każdego fana Beastie Boys i hip-hopu.

• Nie posiadam - Muzyka
  • Samodzielne