Posłaniec

E-bookowo
2023-09-22
2023-09-22
#sci-fi #cyberpunk #military

Brakuje na rodzimym rynku autorow, ktorzy by podjeli sie takiego gatunku. Cyberpunk nie jest latwy, a zwlaszcza, jak trzeba go polaczyc z mocno ogolnym science fiction. Tutaj sie udalo i Kaldynski zrobil to w sposob prawie idealny. Wstep jest troche przydlugi i na poczatku nie wiadomo co na celu ma glowny bohater, ale z kazdym przeczytanym akapitem jest lepiej. Stopniowo odkrywany swiat i postacie sa pelne i prawie namacalne, a przedewszystkim nie sa zwyklymi wydmuszkami. Do tego masa szybkiej akcji jak w dobrym thrillerze przeplatana glebokimi przemysleniami glownego bohatera, ktore sa doslownie w punkt.

Kocham czytać i jest to moja pasja. Pasja, której oddaję się w każdej wolnej chwili, czerpiąc z tego radość i przyjemność. Swoje opinie udostępniam na kilku portalach. Czasami pojawiają się prośby od autorów, bym przeczytała ich książki. Jeżeli choć w niewielkim stopniu zaintryguje mnie ich opis, nie waham się, szczególnie, gdy takie lektury dostaję w prezencie i to z autografem.

Taką właśnie pozycją jest "Posłaniec", debiutancka powieść Konrada Kaldyńskiego z gatunku cyberpunk. Na początek informuję, że jeszcze nigdy nie miałam styczności z tym gatunkiem literatury, więc to dla mnie również debiut. I już teraz stwierdzam, że jest to świetna powieść, która wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Podróże międzyplanetarne, sojusze z mieszkańcami odległych światów, wszechobecne inteligentne androidy oraz inne systemy, które znacznie ułatwiają życie, niestety równie mocno to one sterują życiem ludzi, a do tego zbliżający się konflikt militarny z kimś bardzo potężnym. Wojska Sojuszu Ziemskiego mają swój plan- jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Dla wyszkolonych jednostek od zadań specjalnych to banalnie proste! No cóż- bynajmniej w praktyce. Wystarczy drobna "pomyłka" i cały plan legł w gruzach, a na domiar złego- dwoje zdrajców ucieka z bardzo niebezpiecznym ładunkiem. Ładunkiem, który swoim zasięgiem, dokona ogromnych zniszczeń w planecie. Wyjście jest tylko jedno- Harrison Miner, człowiek bez skrupułów, najlepszy z najlepszych, tylko on może dokonać niemożliwego. Cel- za wszelką cenę dopaść uciekinierów i odzyskać skrzynię. Nic innego się nie liczy.

W tej historii na pierwszy plan wysuwa się obraz społeczeństwa totalnie podporządkowanego sztucznej inteligencji oraz jednostkom, które nią zarządzają. Każde niegodne zachowania natychmiast były surowo tłumione. Osobiście nie jestem zwolenniczką coraz bardziej rozwijającej się sztucznej inteligencji, ponieważ jestem świadoma licznych zagrożeń, ale jednego zazdrościłam w tej powieści. Mam tutaj na myśli samoczyszczące mechanizmy, dzięki którym w trymiga cały dom miałabym posprzątany bez wysiłku. Tylko to bym przygarnęła.

Jednak najbardziej zaintrygowała mnie postać głównego bohatera. Harrison Miner to twardziel, specjalista od niemożliwego, inteligentny, zaradny i lojalny. Jego życiem jest wojsko, domem- Limea, rodziną-przyjaciele z jednostki. Jednak im dłużej towarzyszyłam mu w tej historii, tym bardziej zauważałam jego samotność, zagubienie, tęsknotę za miłością, rodziną, której nigdy nie miał, za domem z widokiem na morze, gdzie spędzałby czas, bawiąc się z dziećmi i przytulając żonę. On tego nie doświadczył i być może nigdy tego nie pozna, ale żal i ból pozostanie. Mam nadzieję, że w dalszych przygodach, autor postawi na jego drodze kogoś, kto pozwoli mu załatać te luki.
Kolejną osobą, która zrobiła na mnie silne wrażenie była Arcadia Oak, osiemnastoletnia dziewczyna, która posiadała specjalne zdolności informatyczne i dzięki temu została przydzielona do zespołu Minera. Tutaj niejednokrotnie uratowała im "tyłek", a to za sprawą ogromnego plecaka, który taszczyła codziennie oraz zwinnych paluszków. Arcadia jako młoda, subtelna i niewinna dziewczyna, swoim życiem poruszyła pewne wrażliwe struny w Harrisonie, pokazując swoją determinację, zaufanie i hart ducha w tak trudnych dla niej sytuacjach.

Jeżeli chodzi o akcję, to początkowo miała ona umiarkowane tempo, dzięki czemu mogłam dokładnie poznać i wchłonąć przedstawiony przez autora świat, po czym całość nabrała dynamiki i nie było już odwrotu. Buzująca adrenalina, czyhające dookoła niebezpieczeństwa, liczne intrygi, szemrane towarzystwo i sztuczna inteligencja, śledząca każdy twój krok. Tutaj niczego nie możesz być pewien, prócz tego, że czaka Cię masa przeróżnych emocji.

Do tej pory nie byłam zwolennikiem książek science fiction, jednak połączenie tego gatunku z uwielbianym przeze mnie kryminałem, zdecydowanie do mnie przemówiło. Z ciekawością sięgnę po kolejny tom Konrada Kaldyńskiego z tego cyklu, bo coś czuję, że to nie koniec Minera. Oczywiście gratuluję świetnego debiutu literackiego, bo taki właśnie jest "Posłaniec" i szczerze polecam go innym czytelnikom.

Książka "Posłaniec" jest książką, która z łatwością potrafi wciągnąć na kilka godzin. Autor nie tylko świetnie konstruuje fabułę, ale również przedstawia ciekawą wizję przyszłości. Postacie są wyrazsite, a opis świata rozbudowany. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów science fiction! Czekam na kolejne przygody Harrisona Minera 😁

Polecam!

Polecam!

Im dalej w las, tym gorzej, a końcówka jest straszna. Całość jednak da się czytać w miarę ok.

Przyszłość. Konflikt na należącej do Sojuszu Ziemskiego Limei przybiera na sile, a jego wojska tracą inicjatywę na rzecz rebeliantów. Kiedy misja zabicia przywódcy bojowników kończy się fiaskiem, a na Ziemię trafia skradziona skrzynia z ważną zawartością, dowódca wysyła kapitana Harrisona Minera, by odnalazł zdrajców oraz cenny przedmiot... Zaczyna się pełen nieprzewidywalnych zdarzeń pościg, który może wygrać tylko jedna ze stron...

Ci, którzy obserwują moje recenzje od dłuższego czasu doskonale wiedzą, że science fiction to nie jest gatunek, za jakim najmocniej przepadam, ale na prośbę autora zgodziłam się przeczytać tę książkę. Powiem szczerze, iż była to doskonała decyzja, a sama lektura bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Narracja została poprowadzona z perspektywy głównego bohatera, będącego postacią barwną, nietuzinkową, traktującą serio wszystkie powierzone jej zadania, a do tego bardzo kreatywną. Choć Minerowi brakuje do ideału wiele, swoim poczuciem obowiązku, charyzmą oraz doświadczeniem zdobył moją sympatię. Akcja rozgrywa się w zawrotnym tempie, a jej ciągłe zwroty potrafią zaskoczyć niejednego czytelnika. Fabuła przyciąga niczym magnes, a przedstawiony wydarzenia wzbudzają całą masę emocji oraz ogromnie intrygują.

Ta lektura idealnie wpasowuje się w założenia tzw. cyberpunka, czyli odmiany fantastyki naukowej, skupiającej się na negatywnych skutkach współistnienia ludzi i zaawansowanej technologii komputerowej. Skłania również do refleksji nad postawami życiowymi, cybernetyką, filozofią, różnorodnymi dylematami moralnymi. Prowokuje pytania dotyczące Boga, duszy czy świadomości, ale także każe zastanowić się nad przyszłością naszego gatunku oraz dalszych losów naszej planety.

Mimo że historia przedstawiona w tej pozycji dotyczy odległej przyszłości, problemy jakie przytacza pisarz spokojnie można odnieść do naszych czasów. Natkniemy się na walkę o władzę i wpływy, korupcję, gangi, narkotyki, biedę bądź przestępczość rozwiniętą na dość szeroką skalę . Jednak tym, co urzekło mnie najbardziej i czym twórca "kupił" moje wielkie uznanie była wojskowo-taktyczna strona przedstawionej treści. Konrad Kaldyński w iście mistrzowski sposób opisuje przebieg misji wojskowych, działanie wywiadu bądź wszelkiej maści rozwiązania strategiczne, których nie powstydziliby się najlepsi dowódcy współczesności.

Wielkie brawa za pomysłowość oraz wyobraźnię, które w połączeniu ze świetnym stylem, umiejętnością spajania ze sobą wielu gatunków, przyniosły w rezultacie rewelacyjną powieść, której nie sposób odłożyć na dłużej. To praktycznie gotowy scenariusz na znakomity film. Mam nadzieję, iż to nie było moje ostatnie spotkanie z Harrisonem, gdyż tak doskonały debiut zasługuje na kontynuację.

Książka pelna akcji niczym klasyki hollywoodzkiego kina. Niebanalne zmiany kierunku rozwoju wydarzen trzymają w napięciu i trudno jest się oderwać od dalszej lektury. Z niecierpliwością czekam na kontynuację historii Minera :)

Bardzo dobra książka! Science-fiction z nutą kryminału. Książka rozwija się powoli, ale później nie można się oderwać! Polecam :)

Bardzo dobra pozycja dla fanów sci-fi i nie tylko. Myślę że przypadnie do gustu każdemu. Po przeczytaniu pierwszych kilkudziesięciu stron i poczuciu klimatu tej książki ciężko mi było się od niej oderwać mimo, że nie jestem fanem tego gatunku 🙂
Polecam! 👍

Polecam! 👍

4 podejścia i koniec Posłańca.

Czekam na kolejne przygody Harrisona Minera.
Co moge powiedzieć o samym Posłańcu?
Wciągnęło. Zleciało bardzo szybko, choć trochę mnie wybiła z rytmu czytania dynamika rozdziałów, które początkowo były krótkie, a później się wydłużyły. Kilka rzeczy było nieco zbyt oczywistych , czasem trochę zbyt łatwo wszystko szło, ale pojawiły duże zaskoczenia. Historia jest spójna, dobrze się czyta, nie ma zbędnych szczegółów. Nie chcę nic z treści zdradzać, polecam zapoznać się z Posłańcem i samemu ocenić :)
Dobre 8/10.

4 podejścia i koniec Posłańca.

Czekam na kolejne przygody Harrisona Minera.
Co moge powiedzieć o samym Posłańcu?

Potwierdzam, że książka jest dobra i ciekawa. Napisana w fajny sposób, czyta się szybko. Wydawca trochę pokpił sprawę, bo faktycznie można znaleźć np. brakujące kropki ale nie wpływa to na historię zawartą w tekście.
Jeżeli lubisz sci-fi a zwłaszcza cyberpunk, to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie!

• Kryminały
  • Sensacja