Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień

Okładka książki Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień Wilfrid Stinissen OCD
Okładka książki Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień
Wilfrid Stinissen OCD Wydawnictwo: W drodze religia
religia
I dag ar Guds dag. Texter for arets alla dagar
W drodze
2023-10-06
1998-01-01
Justyna Iwaszkiewicz

Panujące obecnie zawrotne tempo życia oraz brak umiejętności skupienia, stanowią realne przeszkody na drodze duchowego rozwoju. O tym, że przeszkody te są możliwe do pokonania, przekonuje treść książki "Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień", która otwierając serca na Boże słowo, jest w stanie sprawić, by życie stało się piękniejszym, a każdy kolejny dzień – bardziej owocnym.

Publikacja Wydawnictwa W drodze przeznacza po jednej refleksji na poszczególne dni roku. Wszystkie refleksje są krótkie (jednostronicowe) a ich źródłem jest Pismo Święte. Posiadają schematyczny układ: oprócz dat kolejnych dni (z uwzględnieniem okresów roku liturgicznego) zawierają inspirujący tytuł (forma: pytanie, myśl lub cytat) oraz treści ukierunkowujące człowieka na kochającego Boga. Rozważania poprzedzają (na każdy miesiąc inne) fragmenty biblijne (wraz z siglami) zaczerpnięte ze Starego- bądź Nowego Testamentu. Zastosowanie się do klucza podanego przez autora (jeden dzień = jedno czytanie na ten konkretny dzień przeznaczone, bez zamieniania na inne, bardziej dopasowane do nastroju czy sytuacji) stanowi zachętę do systematyczności, która bez wątpienia pogłębi wzrost na drodze duchowego rozwoju.

Zaproponowane przez Wilfrida Stinissena czytania, choć nie pozbawione teologicznego wydźwięku (niektóre ubogacono fragmentami karmelitańskiej poezji),bez problemu trafiają do serc i umysłów każdego człowieka. Pobudzają do refleksji, zachęcają do postępowania według zasad chrześcijańskiego życia, uczą trwania w bliskości Boga. W prostych słowach dowodzą, że miłość jest wierna i nigdy nie idzie na marne, że wszyscy zostaliśmy dotknięci przez Boga oraz powołani do bezwarunkowego „tak”, a także, że święci to nasi najbliżsi przyjaciele. Pokazują wielką moc tęsknoty, wyjawiają sens życia, uczą skupiania się na dobru, odkrywają chwałę krzyża. Przekonują, że nie ma problemów nie do rozwiązania, a wzrok warto skierować we właściwym kierunku. Zachęcają również do ćwiczenia swych wewnętrznych zmysłów i życia na wzór Zmartwychwstałego. Zawarte w książce "Dziś jest dzień Pański" rozważania napełniają serce, uspokajają umysł, ubogacają wnętrze, łagodzą rozgoryczenia, pomagają przezwyciężać złudne pokusy.

Pełne zarówno łagodności, jak i stanowczości indywidualne przemyślenia karmelitańskiego autora zostały przez niego zaczerpnięte z homilii i konferencji, jakie głosił w latach 1969-1993, co wskazuje na ich ponadczasowość: również dzisiaj niczego nie straciły ze swej aktualności. Przystępny język przekazu sprawia, że teologiczne przesłanie myśli Stinissena absolutnie nie zawęża grona odbiorców. Ponieważ każdemu zależy na tym, by przeżyć życie w sposób uporządkowany i szczęśliwy, po czytania na każdy dzień sięgnąć mogą wszyscy. A ponieważ człowiek – jako pielgrzym na ziemi – nieustannie jest w drodze, wciąż kroczy naprzód. Do celu. Celem zaś jest Bóg.

Zbiór 365 tekstów nie tylko dotyczących wiary. Każdy tekst daje do myślenia, podaje rady jak lepiej żyć, jak być lepszym chrześcijaninem, przyjacielem dla samego siebie, lepszym człowiekiem w kontaktach z bliźnimi a przede wszystkim jak zbliżyć się do Boga i ulepszyć relacje z Nim.

• Chrześcijaństwo
  • Doc