Nie skakać na bombę!

Okładka książki Nie skakać na bombę! Ulrich Hub, Jörg Mühle
Okładka książki Nie skakać na bombę!
Ulrich HubJörg Mühle Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwie Siostry
2023-10-18
2023-10-18
Eliza Pieciul-Karmińska

Okładka książki Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulrich Hub
Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulr...
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...

Doskonała, pełna humoru książka o przyjaźni. O tym, że nie zawsze bywa ona idealna i że często trzeba sobie nawzajem dużo wybaczyć. Uśmiechnie i wzruszy się mały i duży. Polecam.

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Czy pamiętacie jeszcze Kulawą kaczkę, która wspierana przez Ślepą kurę wędrowała w poszukiwaniu miejsca, w którym spełniają się wszystkie marzenia?

Pozwoliłam sobie przypomnieć Wam te dwie postaci, ponieważ Ulrich Hub zaprosił niedawno czytelników na kolejne z nimi spotkanie.

Tym razem Kulawa kaczka i Ślepa kura, wędrując po okolicy, trafiają na basen. Wkrótce okazuje się, że miejsce to przeznaczone jedt tylko dla ... kaczek.

Pełnej animuszu kurze nie tylko udaje się wejść na teren basenu ale także zyskać nowe przyjaciółki. Zostaje nawet ratowniczką!

Dużo gorzej czuje się w wśród "swoich" Kulawa kaczka. Wstydzi się swojego kalectwa, a nawet kurzej koleżanki. Zazdrości jej łatwości z jaką ta nawiązuje nowe znajomości i szybko traci ochotę na zabawę...

Bardzo lubię książki Ulricha Huba. Czytając je można sobie poprawić humor i nie raz uśmiechnąć się pod nosem ale można także odkryć wiele mądrych powiedzonek.

W zwierzęcych bohaterach nietrudno odnaleźć cechy bliskie ludziom. Może właśnie dlatego są takie świetne?

Druga - równie trzymająca poziom - część przygód kulawej kaczki i ślepej kury ze stęchłego podwórka. Dziewczyny poszły w świat i go zawojowały!!

Pora uzbroić się w odrobinę dystansu, bo dzisiaj na tapecie kolejna spośród książek, pełnych humoru. nieszablonowości i wyjątkowego stylu.🤭

Tym razem Ulrich Hub kontynuuje historię ślepej kury i kulawej kaczki, w tytule "Nie skakać na bombę", gdzie bohaterki na swój pokrętny sposób trafiają na kacze kąpielisko i w niebywałym stylu stają się tam bohaterkami dnia.

Warto przypomnieć, że kura naprawdę jest ślepa, a kaczka kulawa- ale nawet to nie przeszkadza im przeżywaniu kolejnej przygody.

Wejście bez kolejki, kradzież zarezerwowanych leżaków, początkowe wypchnięcie poza kaczy margines społeczny i ponadprzeciętne uwielbienie kury w nowym towarzystwie- to tylko lekki jej zarys.

Jak zostać ratownikiem nie widząc nawet własnego dzioba?
Jak uwierzyć i zawalczyć o samego siebie?
Czy ta przyjaźń będzie jeszcze możliwa po tylu niecodziennych wymianach zdań?

Jejku.
Uwielbiam te historie!
Nie są przeznaczone dla całkiem malutkich dzieci, a bardziej dla tych które rozumieją już lekką satyrę, humor i przerysowania a ponadto lubią historie dające odrobinę wytchnienia w codzienności i tak zwaną- wolną głowę.
Myślę jednak, że za jakiś czas również moje dziewczyny polubią twórczość autorów, bo karykaturalne postacie, obrazowość i emocjonalne przeladowanie doskonale wpisuje się w te książki i ich gusta.

Znacie, lubicie?

Warto...

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Czy kaczka może się przyjaźnić z kurą?
A kulawa kaczka ze ślepą kurą?

Może, może! Czemu nie?

Opisał to Ulrich Hub, a zilustrował Jörg Mühle
w książkach: "Kulawa kaczka i ślepa kura"
oraz "Nie skakać na bombę!".
I dziś donoszę o tej drugiej lekturze.

Kaczka z kulą i kura w ciemnych okularach to niecodzienny duet.
Kura oswojona ze swoją ułomnością, zupełnie się nią nie przejmuje,
jest odważna, przebojowa, bezczelna, wierzy w swoje możliwości.

Bywa, że kaczka wstydzi się kalectwa albo... znajomości z kurą.
Czasami chowa kulę, czasami chętnie schowałaby się sama,
ale w tym tomie i ona przejawia inicjatywę, i ona bywa zuchwała.

Tym razem przyjaciółki wybrały się na kąpielisko.
To kąpielisko dla kaczek!

Już sam pomysł wydaje się niedorzeczny i śmieszny.
Wiadomo, kaczka będzie pływać i poznawać inne kaczki.
Ale co będzie robić na basenie kura? W dodatku ślepa!
Siedzieć i czekać? O, nie! Ta kura nie będzie bezczynna!

Hub stworzył zabawną, nieco szaloną historyjkę.
I tak można potraktować tę książkę. Czytać i śmiać się.
Ale pod płaszczykiem żartu kryją się poważne tematy.
Jest tu o akceptacji i odrzuceniu, o wsparciu, przyjaźni,
poczuciu samotności, uprzedzeniach, wybaczaniu,
popełnianiu błędów.

Polecam lekturę nie tylko dzieciom :-)

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Czy kaczka może się przyjaźnić z kurą?
A kulawa kaczka ze ślepą kurą?

Może, może! Czemu nie?

Opisał to Ulrich Hub, a zilustrował Jörg Mühle
w książkach: "Kulawa kaczka i ślepa kura"
oraz "Nie skakać na bombę!".
I dziś donoszę o tej drugiej...

NIE SKAKAĆ NA BOMBĘ!, to drugi tom, po KULAWEJ KACZCE I ŚLEPEJ KURZE, o tej zwariowanej dwójce przyjaciółek. Powierzchownie, są to zabawne historie, które poprawiają humor, ale tak naprawdę Ulrich Hub zawsze dotyka ważnych i... powiedziałabym, że w tym przypadku także smutnych tematów.
Problem z niską samooceną, z brakiem społecznej akceptacji, z tym, że inni nas nie akceptują takimi, jakimi jesteśmy, że każdy ma jakieś braki, z którymi trzeba żyć... tak, to nie są łatwe tematy. Hub posługuje się humorem, czasem ironią, sarkazmem, aby czytelnikowi pokazać, że prawdopodobnie najważniejszą rzeczą na świecie jest PO PIERWSZE zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest.
Ulrich Hub w tym tomie wyraźnie czerpie np. z biblijnych opowieści. Oczywiście je modyfikuje, ale inspiracja jest wyraźna (podpowiem: chodzi o zdradę). Podoba mi się to nawiązanie, nie jest atakujące, a raczej wyjaśniające i w sumie dość poczciwe - bo każdy z nas ma słabości i każdy mógłby w pewnych okolicznościach postąpić... może nawet niegodnie (oby nikt nigdy tak nie robił... ale życie i presja... no cóż... pisze własne scenariusze).
Jednak te książki, to nie tylko tekst, ale także świetnie ilustracje Jorg'a Muhle'a, którego talent już miałam okazje poznać przy innych tytułach (wszystkie wydane przez Dwie Siostry - tam szukajcie). Jego kreska jest prosta, dosłowna i bardzo zabawna, czyli idealnie pasuje do tekstów Hub'a. ta dwójka się świetnie dopełnia i razem tworzą ciekawe opowieści, które cieszą i dużych i małych.
Ślicznie wydawane książki, z humorem i przesłaniem. Spokojnie można podarować komuś, kogo lubimy - dla przyjaciela supr! I oczywiście dla dzieci, bo to do nich jest głównie kierowana, lecz jej ponadczasowa treść sprawia, że i dorosły poczuje zainteresowanie.

pewnego dnia na kąpielisku...
kulawa kaczka i ślepa kura
tom 2
Wydawnictwo Dwie Siostry
egzemplarz recenzencki

Połknięte z dziećmi w kilka chwil. Trudno odłożyć zanim się nie skończy.

Połknięte z dziećmi w kilka chwil. Trudno odłożyć zanim się nie skończy.

• Dla szkrabów
  • 0 Kury