O ósmej na arce

Okładka książki O ósmej na arce
Ulrich HubJörg Mühle Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
2010-12-01
Anna Gamroth

Okładka książki Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulrich Hub
Ocena 7,3
Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulr...
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ocena 7,8
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...

Okładka książki Bułeczka rządzi! Lisen Adbåge, Sara Ohlsson
Ocena 7,5
Bułeczka rządzi! Lisen Adbåge, Sara ...
Okładka książki Tajemnica Malutkiej Agata Dudek, Anna Onichimowska
Ocena 6,8
Tajemnica Malu... Agata Dudek, Anna O...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ubawiłam się czytając obie książki tego autora. Podoba mi się poczucie humoru i puszczanie oka do dorosłych. Wariacje na temat biblijnych opowieści ze zwierzętami w roli głównej? Dowcipnie i przewrotnie. Czemu nie? Wchodzę w to!
więcej na blogu:

więcej na blogu:

Niezwykła! Rewelacyjna!
Przewrotna i prowokacyjna!
Niecodzienna i nieoczywista!
Śmieszna, kpiąca i zastanawiająca!

Taka właśnie jest książka Ulricha Huba
"O ósmej na arce".

To opowieść o trzech (!) przyjaciołach pingwinach na arce Noego.
Inteligentnych (?), znudzonych, śmierdzących rybami pingwinich samcach (!),
których pobyt w cuchnącym smołą brzuchu arki rozświetla żarówka (!) ;-)

Czy pingwiny wierzą w Boga?
Dlaczego są aż trzy?

To łatwiejsze z pytań, które pojawią się w czasie lektury.
Inne dotyczą wiary, istnienia, wszechobecności, mocy i intencji Boga,
popełniania przez niego błędów, wyznaczania kar, przebaczania,
bycia wybranym / bycia we właściwym miejscu we właściwym czasie,
poczucia winy.
I nie tylko ;-)

Trudne?
Nie dla dzieci?
Ale za to bez nadęcia i pompatyczności!
Może to dobry sposób dotarcia do czytelnika? :-)

Dużo tu zabawnych dialogów, ciętych ripost,
śmiesznych sytuacji, przymrużania oka.
Wszystko okraszone świetnymi rysunkami Jörga Mühle'a.

Polecam gorąco!
Nie tylko dzieciom :-)

Niezwykła! Rewelacyjna!
Przewrotna i prowokacyjna!
Niecodzienna i nieoczywista!
Śmieszna, kpiąca i zastanawiająca!

Taka właśnie jest książka Ulricha Huba
"O ósmej na arce".

To opowieść o trzech (!) przyjaciołach pingwinach na arce Noego.
Inteligentnych (?), znudzonych, śmierdzących rybami pingwinich samcach (!),
których pobyt w cuchnącym smołą brzuchu arki rozświetla...

Po tę - przyznaję - niezwykłą książkę, sięgnęłam głównie ze względu na ilustracje Jarga Muchle'a, którego bardzo lubię za prostotę, celność, spójność i ciepło, które bije z każdego jego obrazka. "O ósmej na arce" napisał Urlich Hub i jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Dowiedziałam się, że książeczka została doceniona i jest bardzo popularna... i nie dziwię się, bo napisano ją w przemiłym stylu.
Mamy tutaj wariację na temat historii biblijnej o Arce Noego. Trzy pingwiny kłócą się, aż jedne, mały, odchodzi obrażony. Wtem pojawia się gołąb, który zawiadamia ich o potopie i daje dwa bilety na arkę. Właśnie! DWA BILETY! A ich przecież jest trójka. Koniec końców małego przemycają do arki w walizce... ale co tam się będzie działo! Ohoho!
Uwielbiam humor z jakim jest napisana ta historia, a do połowy uważam ją za genialną. Od połowy trochę traci klimat, chyba dlatego, że zaczyna opierać się na komizmie sytuacyjnym i nie ma już tajemnicy, co nie znaczy, że jest od połowy zła. To opowieść z przymrużeniem oka, ale nie bez morałów.
Jak już wspomniałam, jest świetnie zilustrowana, co całości wiele dodaje. Przepadam za minimalizmem Jorga i zawsze będę wypatrywać książek z jego dziełami. Jeśli maiłabym porównać tę opowieść do czegoś, to chyba do "Flipa i Flapa", ale dla dzieci. Miła, urocza, może mogła być w całości utrzymana w nieco lepszym napięciu i samo rozwiązanie mogło być mniej wymuszone, ale ogólnie, bardzo mi się podobała.
Rozmowy o Bogu, to chyba słabsza część tej pozycji, bo gdzieś w powietrzu odczuwalny jest banał, ale rozmowy między bohaterami, to w jaki sposób autor ukazał ich przyjaźń, ich rozterki - to jest coś wspaniałego. Myślę, że z perspektywy dziecka, to bardzo ciekawa opowieść, ale i dorosły powinien się z nią zapoznać, bo czyta się to w mig. Ja nie mogła się oderwać.
Pięknie wydana. Zgrabny format. Twarda oprawa. Świetne ilustracje. Porywający humor. Zapadający w pamięć bohaterowie. WARTO sprawdzić.

bo na Arce było ciasno
7/10
Wydawnictwo Dwie Siostry

Biorąc w łapki "O ósmej na arce" nie spodziewałam się tak dobrej lektury. Jest wesoło, jest filozoficznie, jest zaskakująco (przede wszystkim przy samiuśkim końcu). Jestem na tak.

Lodowa pustynia, dojmująca nuda i na dokładkę śmierdzi rybami. Pośrodku tej pustki, stoją trzy pingwiny, które w ramach rozrywki przekomarzają się i obdzielają kopniakami. Żarty jednak się skończyły, nadciąga POTOP. A wszystko za sprawą jednego narwanego – właśnie - pingwina i motyla, który zginął w wyniku tragicznego wypadku. Przynajmniej tak się wydaje. Gdy gołąb – neurotyczny organizator rejsu - wręcza WYBRAŃCOM tylko dwa bilety na arkę, zabija im ćwieka. Bo pingwiny, o których mowa, jak już wspomniałam, to trójka przyjaciół i nawet jeśli się pokłócą, to przecież pozostają przyjaciółmi! Na szczęście nieświadomy całej sytuacji najmniejszy z nich, ogłuszony przez kumpli, łatwo daje się upchnąć w walizce. A co na to Bóg, który wszystko widzi i słyszy, a który nakazał, by na statku znalazło się tylko po parze z każdego gatunku (nie sprecyzował chyba jednak polecenia, że chodzi o pary mieszane)? Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na wielkiej łodzi przez 40 długich i deszczowych dni oraz jak się to wszystko kończy – gorąco polecam!

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/02/jesli-boga-nie-ma-to-dlaczego-tyle-o.html

Noe buduje Arkę, tnie deski, smaruje je smołą i zbija do kupy. Nad ludzkością zawisa widmo zagłady. Potop, wodny armageddon, hydro-piekło-wstąpienie. Czarne chmury gromadzą się nad światem, jasno zaświadczając, o tym, że żarty się skończyły.
Na własnej skórze przekonują się o tym trzy pingwiny, którym być może cała ta woda aż taka straszna nie jest - wszak szczęśliwie dostają bilety na Arkę - dotkliwy i niepokojący jest jedynie fakt, że bilety są dwa. A dwa przez trzy nijak dzielić się nie chce (co jak co - mimo upływu lat i huczących nad głową planet i wojen to jeszcze z matematyki zapamiętałem).

Nie ma jednak takiego problemu, którego nie rozwiązałaby obszerna walizka. Ale czy na pewno? Pingwin upchany w wielkim bagażu z pewnością wyprowadzi w pole wszelkie zwierzęta. Ale co z Bogiem? Chodzą słuchy, że ten podobno wszystko widzi, wszystko słyszy i w ogóle - wie o wszystkim. Jak się przed nim ukryć, jak go w pole wyprowadzić? A może jest na tyle zajęty aranżowaniem potopu, że po prostu nie zauważy całego tego ambarasu? Daj Boże!

Ta zabawna opowieść to pretekst do zadania kilku pytań. O bożą wszechwiedzę, o jego dobroć w obliczu zagłady... Z tej humorystycznej i pełnej dystansu opowieści dla dzieci wyłania się mimo wszystko obraz dobrego Boga, który mógł się po prostu pomylić z różnymi rzeczami.
Cała siła humoru, polega tu głównie na zderzeniu poważnej tematyki biblijnej ze scenami, w których pingwiny zastanawiają się nad naturą potępienia, albo zamknięte w walizce, z grubym głosem, podszywają się pod samego Stwórcę. Jest trochę obrazoburczo, sporo dystansu i to miłe.

Przyczepić chciałbym się jedynie do języka. Jest, co tu dużo pisać, dosyć ubogo. Idea pingwinów szmuglujących znajomego na Arkę Noego jest genialna i zasłużyła na zdecydowanie lepsze i szersze rozwinięcie. Zakochałem się w tym pomyśle od pierwszego wejrzenia. Wszedłem do księgarni, zobaczyłem tę książkę, i po prostu ją kupiłem. Wszystko trwało być może minutę. Nieczęsto trafia się w ręce obrazoburcza satyra, komentująca sprawy ważne i najważniejsze, napisana w dodatku w formie bajki dla najmłodszych. Rzecz na tyle oryginalna i ciekawa, że naprawdę warto się nad nią zatrzymać. Mimo prostoty.

Fajna historia - pozostawiająca duże pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni.

Fajna historia - pozostawiająca duże pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni.

polecam

polecam

Wiek: 7+

Wiek: 7+

Dodaj cytat z książki O ósmej na arce