Niechciejkowo

Pan Wydawca sp. z o. o.
2023-08-28
2023-08-28
32 min.
miś zabawki literatura dziecięca przyjaźń

Bardzo cenię książki, w których można znaleźć wartości, cenne życiowe mądrości i przesłania. Takie, w których między wierszami można wyczytać coś więcej, o czym później można długo rozmawiać z dziećmi. Książki są wspaniałym drogowskazem, dzięki którym możemy zobaczyć więcej!

„Niechciejkowo” to bardzo niepozorna lektura, niosąca w sobie ogromną dawkę mądrości! Autorka, Monika Kołodziej zaprasza młodych czytelników na wzruszającą przygodę, w której akcja i emocje przeplatają się wspaniale z wyobraźnią.

Tytułowe Niechciejkowo to bardzo kolorowa kraina. Wśród zakręconych drzew i kwiatków o różnych płatkach żyją istoty i rzeczy porzucone przez ludzi… Pewnego dnia w to wyjątkowe miejsca trafił pluszowy miś w kratkę. Nie pamiętał jak się tu znalazł i nie potrafił wyobrazić sobie, że jego ukochana Zosia mogła go oddać, wyrzucić, pozbyć się od tak, bez pożegnania. Zawsze był obok niej, dziewczynka wszędzie go ze sobą zabierała. Czuł się dobrze, bezpiecznie, szczęśliwie, a nagle stracił wszystko. Pluszak z miejsca zaprzyjaźnia się z uroczym szczeniakiem i motylem noszącym dziurawe skrzydełko, dzięki którym wyrusza w fascynującą podróż. Miś nie chce uwierzyć, że został porzucony, całym sercem pragnie wrócić do Zosi, żeby się chociaż pożegnać… Wyprawa okazuje się ogromnym wyzwaniem, ale czego nie robi się z prawdziwej, szczerej miłości?

Historia urzeka i daje do myślenia. Tak łatwo przychodzi nam pozbywanie się tego, co już się znudziło, co się zestarzało. Wciąż podążamy za tym być mieć coś nowego, lepszego, modniejszego. Często nie doceniamy jak wiele mamy, a gonimy za kolejnymi dobrami, które po pewnym czasie znowu się nam nudzą. Myślę, że ta historia uwrażliwi czytelników na docenianie, na pielęgnowanie skromności i udowodni, że to nie rzeczy materialne dają szczęście, a bliskość, przyjaźń, dobroć.

Jesteście ciekawi jak zakończą się przygody misia? Czy w życiu warto podążać za tym, co dyktuje serce? Koniecznie wybierzcie się do Niechciejkowa. Ta wspaniała, mądra opowieść, wypełniona urokliwymi ilustracjami Zuzanny Kledzik skradnie niejedno serce! Bardzo polecam.

Czy jako dzieci zastanawialiście się kiedykolwiek, gdzie trafiają odrzucone i zapomniane zabawki - kiedyś ukochane misie, kotki, pieski i inne przedmioty?

Pamiętam, że ja zawsze przeżywałam, na swój dziecięcy sposób, rozstanie z maskotką i zawsze miałam problem z wyborem tej jednej, z którą miałam spać. Robiło mi się żal każdej jednej odtrąconej.

A wiecie, że jest taka kraina Niechciejkowo? Piękną historię o niej i jej mieszkańcach napisała Monika Kołodziej a szczęśliwe wydało wydawnictwo Pan Wydawca

Pewien Kraciasty miś (bardzo stylowo przedstawiła go na ilustracjach Zuza Kledzik) trafia do Niechciejkowa - miejsca, które pełne jest niechcianych już przedmiotów i zabawek. Wspomnienia misia, jako jedynego, nie zostają wymazane podczas podróży tunelem do Niechciejkowa. Zupełnie nie rozumie dlaczego tu trafił skoro był od zawsze wiernym przyjacielem Zosi. Nie może się z tym pogodzić dlatego dwóch innych mieszkańców tej krainy stara się pomóc mu w powrocie. Nie jest to jednak takie proste jakby się wydawało. Tunele zostały zaprogramowane nieco inaczej.

Jeśli macie ochotę poznać finał tej historii i dowiedzieć się przy okazji czy Kraciastemu uda się wrócić i jak wygląda Niechciejkowo oraz kogo można tam spotkać, to gorąco polecam wam tę książkę. Przyniesie na pewno wiele wzruszających momentów i to nie tylko dzieciom, a dodatkowo wzmocni ich przekonania o tym, że to co stare (a może lepiej napisać nie-nowe) zasługuje na szacunek i nie traci nic ze swojej wyjątkowości, a może wziąć przeciwnie - tylko ją zyskuje.

A wiecie, że jest taka...

"Niechciejkowo" najlepiej czytać dziecku wieczorem. Wtedy, gdy jesteście wyciszeni, a Wasze myśli są spokojne. Gdy w pokoju panuje półmrok, a cienie tańczą na ścianach. To idealny moment, aby sięgnąć po książkę, która osadza w krainie fantazji, ale pokazuje też, że bajki nie zawsze mają wyłącznie radosne i świeże barwy. Ta otuli Was fioletami, granatami i niebieskościami, które kojarzą się z tymi kilkoma chwilami tuż przed tym, jak zapadnie czarna noc. Taka właśnie jest historia, którą snuje Monika Kołodziej - już nie taka jasna i słoneczna, ale też niepozbawiona nadziei.

"Niechciejkowo" to książka o przyjaźni i porzuceniu. O rozczarowaniach i potrzebie bycia kochanym. To również historia o ciągłym zastępowaniu starych rzeczy nowymi. O braku przywiązania i paradoksalnie o wielkiej sile więzi. O tym wszystkim jest właśnie historia pewnego kraciastego misia, który trafia do Niechciejkowa, krainy rzeczy porzuconych. Czy trafił tam celowo? A może jednak był to nieszczęśliwy przypadek? Czy misiowi uda się wrócić do Zosi, swojej właścicielki?

"Niechciejkowo" to książka niepozorna, która pod skromną oprawą skrywa opowieść czułą i mądrą. Taką, która pokazuje, że gdy jedne drzwi się zamykają, to kolejne wystarczy delikatnie popchnąć, aby doświadczyć nowego. Podoba mi się sposób, w jaki Monika Kołodziej stawia akcent na emocjach. Pokazuje ich przenikanie się i zmianę. Uświadamia, że te najtrudniejsze emocje zawsze się wyciszają. A po nich przyjdzie czas na te, które mobilizują i otwierają serce na życzliwość innych.

Ta krótka historia doskonale pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Postawi pytania, na które wspólnie znajdziecie odpowiedzi. Jestem pewna, że uważna lektura tej książki wesprze Cię w rozmowach, gdy Twoje dziecko poprosi o kolejną nową zabawkę. A czy te, które już ma naprawdę nadają się do tego, aby wysłać je do Niechciejkowa?

Życzę Wam pięknych chwilą z tą książką!

Witajcie w Niechciejkowie. To kraina, do której trafiają różne zapomniane i niechciane rzeczy. Najwięcej tam zabawek. Tych pluszowych i tych grających. Na szczęście wszystkie, które tam trafiają tracą wspomnienia o swoich właścicielach i wszystkim co działo się przed ich pojawieniem w Niechciejkowie.

Miś Kraciasty okazał się jednak wyjatkowy. Mimo, że znalazł się w Niechciejkowie nie zapomniał o swojej przeszłości i małych rączkach Zosi, do których uwielbiał się tulić.

Kraciasty znalazł w Niechciejkowie kilku przyjaciół: pieska Pokcio i motyla Dziurka, którzy postanawiają pomóc misiowi w powrocie do domu.

Czy to się uda?

"Niechciejkowo" Moniki Kołodziej to przykład książki, która chwyta za serce i niesie bardzo mądre przesłanie. Mimo niewielkich rozmiarów jest wielka i warto ją przeczytać.

Lekturę będą Wam umilić skąpane w błękitach, zieleniach i fioletach ilustracje. Jak dla mnie idealnie pasują do tekstu. Zuzanna Kledzik - brawo!

Miś Kraciasty okazał się jednak wyjatkowy. Mimo, że znalazł się w...

„Niechciejkowo” to książka Moniki Kołodziej przedstawiająca losy misia, który trafia do krainy rzeczy porzuconych. Pewnego dnia miś obudził się w parku nie pamiętając, jak się w nim znalazł. Co się stało z jego przyjaciółką Zosią? Ponoć dziewczynka go wyrzuciła, ale miś nie chciał w to wierzyć. Postanowił odnaleźć Zosię i dowiedzieć się, jak było naprawdę. Czy udało mu się ją odnaleźć i kogo spotkał na swojej drodze? 🤔 To wzruszająca opowieść, którą warto przeczytać wspólnie z dziećmi. Fabuła skłania czytelników do refleksji nad rzeczami, których ludzie codziennie się pozbywają zastępując używane nowymi przedmiotami. W książce nie brakuje emocji oraz ważnych wątków, zaś autorka postarała się, aby czytelnik zastanowił się nad własnym postępowaniem. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/10/niechciejkowo.html

Historia Misia który dowiaduje się że jest porzucony, a pomimo to nie unosi się honorem, nie rezygnuje z osoby która go zostawiłam i która jest dla niego ważna, tylko podejmuje wyzwanie stania oko w oko z prawdą. Historia Misia uczy, że nie warto ślepo wierzyć w przekazywane informacja nawet jeśli okoliczność wskazują, że może to być prawda. Czy i my nie sugerujemy się czasem uzyskanymi informacjami, które nie weryfikujemy i przez to tracimy z oczu bliskie nam osoby? Czy może czasem warto być odważnym małym Kraciastym Misiem który dzięki swoje odwadze uzyskuje odpowiedź na temat swojego porzucenia. Książeczka Niechciejkowo to piękna książka, którą można interpretować na wiele sposobów, a kolorowe ilustracje dopełniają jej wyjątkowość ❤️ Szczerze polecam i czekam na kolejne książki autorki ❤️

Książka nie tylko dla dzieci, warta przeczytania również przez dorosłych. W ciekawy sposób porusza problem ciągłego wyrzucania rzeczy i zastępowania je nowymi. Myślę, że z opisanej historii Kraciastego misia, dzieci będą mogły wyciągnąć wiele dobrego :)

"Niechciejkowo" to opowieść pióra Moniki Kołodziej, w której poznajemy losy porzuconego misia w momencie trafienia do tytułowego miejsca dla porzuconych. Poznaje tam inne zapomniane postaci, z których pomocą pragnie odnaleźć drogę do domu i ukochanego dziecka..

Autorka w stosunkowi krótkiej historii zapewnia czytelnikom niezwykle bogatą i głęboką treść. Emocje porzuconych istot są silne i wzruszające, a ich koleje losu napawają refleksją. Szczególnie dzieje szczeniaka mnie poruszyły, sposób w jaki się znalazł w Niechciejkowo był wyjątkowo dramatyczny. Ale nie ma tu oczywiście jedynie smutków - zderzone są z nimi ciepło i nadzieja wiernego misia oraz pogoda ducha wszystkich istotek, odnajdujących pozytywy w najgorszych chwilach.

Nie brakuje tu również przemyconych w przystępnej dla dzieci fornie rozważań odnośnie współczesnego społeczeństwa i konsumpcjonizmu. Nastawieni na coraz to nowsze i doskonalsze przedmioty często tracimy do nich przywiązanie i nie dostrzegamy ich wartości, zastępując je niepotrzebnie kolejnymi. Dodatkowo wybrzmiewa problematyka inności i wykluczenia społecznego z jej powodu. Pani Monika z wyczuciem i łagodnością wskazuje wspomniane kwestie i zostawia zarówno małego, jak i dużego czytelnika z pięknym morałem, nad którym warto dłużej się zastanowić ❤️ Była to dla mnie nie tylko pouczajaca, ale i pełna sentymentu literacka podróż 😊

Przysłowiową wisienką na torcie są śliczne ilustracje autorstwa Zuzanny Kledzik - niezwykły styl, bardzo klimatyczny i pasujący do tematyki❤️

Mogę serdecznie polecić "Niechciejkowo" - spodoba się nie tylko dzieciom, ale i w nostalgicznym wymiarze również dorosłym🥰

Kraina Niechciejkowo jest nietypowa, ponieważ trafia do niej wszystko co nie potrzebne. W dzisiejszych czasach nie trudno jest zauważyć jak większość naszych rzeczy i zabawek jest dosłownie porzucona gdzie popadnie. Nikomu nie chce się naprawić, skoro można wyrzucić i kupić nowe. Kraciasty Miś dostał się do krainy przypadkowo? A może specjalnie? Nowo poznani znajomi pomagają misiowi wrócić do swojej właścicielki Zosi. Być może nie tak miało być, że właśnie tam trafił nasz główny bohater.
Uważam, że książka jest świetna i bardzo wciągająca za równo dla dzieci jak i również dla nas samych. Można dzięki niej dużo wniosków wyciągnąć. Polecam każdemu rodzicowi, aby przeczytał ją ze swoimi dziećmi! ❤️ A jej obrazki są naprawdę piękne!

Książeczka jest cieniutka, choć tekstu jest dość sporo, przeplata się on z ilustracjami na całą stronę, na których pokazane są emocje przeżywane przez bohaterów. Z tekstu możemy wywnioskować jaką wartość ma przyjaźń, wsparcie, jak ważne jest zrozumienie, ale przede wszystkim porusza problem z jaką łatwością ludziom przychodzi zastępowanie starych rzeczy nowymi. Widzimy jak ogromną przykrość może sprawić odrzucenie/porzucenie.

Książka wywołuje wiele emocji i daje do myślenia.

• .2023
  • Samodzielne