Księga wyjątkowych talentów

Okładka książki Księga wyjątkowych talentów Monika Kołodziej
Okładka książki Księga wyjątkowych talentów
Monika Kołodziej Wydawnictwo: Wydawnictwo Agrafka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Agrafka
2023-12-06
2023-12-06
talent talenty magia emocje ilustracje żałoba zazdrość pasja kreatywność

Podobno w każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko odnaleźć. Łatwiej byłoby to zrobić z magiczną księgą talentów, dokładnie taką, jaką otrzymali Zuzia i Antek...

Rodzeństwo mieszkało z Bunią ukochaną babcią, przy której czuli się bezpiecznie. Nikt tak jak ona nie snuł wyjątkowych opowieści i nie gotował z takim wyczuciem. Cała trójka wiodła spokojne życie do czasu, gdy Bunia podupadła na zdrowiu. Babcia w ostatnich dniach swego życia zdradziła wnukom rodzinny sekret, przekazywaną z pokolenia na pokolenie Księgę Wyjątkowych Talentów. W niej zapisane były magiczne talenty przodków, a rodzeństwo miało wybrać po jednym z nich. Gdy kilka dni później podjęli decyzję, Bunia niespodziewanie odeszła, zostawiając pustkę w domu. Rodzeństwo w żałobie zaczęło skupiać się na swych nowych talentach, oddalając się od siebie. Złe emocje wdarły się do ich życia nieproszone, wraz ze złymi ludźmi, przez których Zuzia pewnego dnia zniknęła bez śladu...

Jakie talenty wybrały dzieci? Dlaczego pojawiło się niebezpieczeństwo? Czy Zuzia się odnalazła?
Opowieść jest pełna emocji zarówno rozgrzewających serce, jak i tych trudnych. Autorka poruszyła temat śmierci i żałoby uświadomiając, że każdy przeżywa ją na swój sposób, potrzebuje innego wsparcia oraz czasu na pogodzenie się z losem. Ta historia to również taka podróż w głąb siebie w poszukiwaniu talentów, mocnych stron oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Jestem pod wrażeniem pięknych opisów, dzięki którym niemal namacalnie czuć sielski klimat, zapach smażonych naleśników czy dobroć płynącą z serca Buni, której odejście mnie poruszyło. Wydarzenia są nieprawdopodobne, otulone szczyptą magii, pobudzające wyobraźnię małego czytelnika, lecz pod koniec książki poczułam rozczarowanie. Zostałam tej magii pozbawiona i w pewnym momencie z dziecięcej niespiesznej książki wpadłam w pełen zwrotów akcji kryminał, co niestety nie było zbyt pozytywnym odczuciem.

Publikacja wydana w miękkiej oprawie i niewielkim formacie, liczy 122 strony podzielone na rozdziały, więc to pozycja na długie godziny.

Sięgnięcie po tę nowość?

Głęboko wierzę, że wszystkie dzieci mają wrodzone talenty i jednocześnie bardzo się nimi od siebie różnią. Cała sztuka polega tylko na ich odkryciu. Ale pomyślcie, co by było, gdybyśmy mogli dowolnie wybrać swój własny talent? Łącznie z tym najbardziej nieprawdopodobnym, wręcz magicznym?

Poznajcie Zuzię i Antka - rodzeństwo, mieszkające z ukochaną Bunią w malowniczym miasteczku, otoczonym wzgórzami i srebrzystym strumykiem. Ich spokojne, zupełnie normalne życie, zmienia się wraz z chorobą babci. Staruszka, wiedząc, że nie zostało jej dużo czasu, zdradza wnuczętom niezwykły, rodzinny sekret. To stara, przekazywana z pokolenia na pokolenie, księga talentów członków ich rodu, która skrywa w sobie ogromną moc. Dzieci w wieku między 9 a 11 rokiem życia, mogą wybrać z niej dwa, magiczne talenty, by ostatecznie zdecydować się na jeden, który będzie towarzyszył im do końca życia. Zafascynowane rodzeństwo zagłębia się w rodzinną historię, szukając przy okazji własnej drogi. Gdy podejmują decyzję, ich Bunia umiera.

Dla Zuzi i Antka śmierć babci to ogromny cios. Szczególnie dziewczynka ciężko znosi jej stratę. Rodzeństwo zaczyna się od siebie oddalać, a w ich relację wkrada się zazdrość.

Jakie magiczne zdolności wybrały dzieci? Czy dokonały właściwych wyborów? Czy będą je rozwijać? I w końcu, czy w chwili zagrożenia, pomogą im one odnaleźć drogę powrotną do siebie?

Polecam Wam ciepło tę unikalną opowieść o sile rodziny, stracie i potrzebie komunikacji. Dzięki wpleceniu w fabułę wątków magii i szczypcie sensacji, dostaniecie wciągającą, pełną emocji książkę, idealną do czytania w długie, zimowe wieczory. Jestem przekonana, że historia Zuzi i Antka nie tylko dostarczy dzieciom świetnej rozrywki, ale skłoni je także do zastanowienia się nad ich własnymi talentami. Pozwoli docenić posiadane umiejętności i zachęci je do ich rozwijania.

Opowieść Moniki Kołodziej została wzbogacona o ilustracje Zuzanny Kledzik i ma ponad 120 stron.

Antek i Zuzia wiedli spokojne życie w domu babci. Była nauka, było doświadczanie świata, były też obowiązki. Pewnego dnia babcia choruje i czuje się coraz gorzej. Pokazuje jednak dzieciakom starą, magiczną księgę talentów ich rodziny. Mogą przetestować dwa i wybrać jeden by rozwijać go w późniejszym życiu.

Tak zaczyna się opowieść o chorobie, stracie, żałobie, odkrywaniu siebie na nowo w nowej sytuacji. Pełno tu emocji i to nie tylko tych przyjemnych do przeżywania. Ale jest też miłość, więź i wsparcie bliskich oraz znajomych.

Wściekłość i żal mieszają się tu z zazdroscią o talent siostry czy brata. Zupełnie jak w życiu.

Książka skłania do powrotu do korzeni, przyjrzeniu się talentom i umiejętnościom naszych rodziców i dziadków. Babcia dzieci potrafiła malować i tym samym odczytywać i wspierać emocje obdarowanych obrazami. A ty jaki talent byś wybrała na swój własny?

Jest to opowieść dla dzieci 7+, w której sporo się dzieje, ale historia płynie wolno i spokojnie. Jest czas na rozmowę i refleksję.

Na końcu znajdziemy wspierający komentarz psychologa dotyczący straty i żałoby.

Na szczególną uwagę zasługują również ilustracje.
@zaczytanapsychomama

Tak zaczyna się opowieść o chorobie, stracie, żałobie, odkrywaniu...

Przygoda czai się na każdym zakręcie naszego życia. A tam, gdzie codzienne troski i radości wciąż się ze sobą plączą, nieodkryta dotąd przyszłość powoli się nakreśla.
Zuzia i Antek, wiodą spokojne życie u boku babci. Pod jej czujnym okiem uczą się gotować i dbać o porządek w domu.
Otaczający świat jest bezpieczny, dobrze im znany.
Kiedy babcia podupada na zdrowiu, przekazuje rodzeństwu tajemniczą księgę pełną najróżniejszych talentów. Spośród wszystkim zapisanych w niej wyjątkowych darów Zuzia i Antek mają wybrać ten jeden, który będą w sobie pielęgnować już do końca swojego życia. Wybór jest trudny, a czasu na podjęcie słusznej decyzji mało.
Bunia niespodziewanie odchodzi, pozostawiając dzieci w rozpaczy i niepewności, co przyniesie jutro.
Dni mijają, a solidna więź łącząca rodzeństwo zdaje się tracić na sile.
Czy dziedziczone talenty zmienią życie Antka i Zuzi? Czy będą wstępem do świata pełnego przygód? A może ściągną na rodzeństwo niebezpieczeństwo?
Ciekawi tej historii?
„Księga wyjątkowych talentów” to historia ukazująca czytelnikowi różne oblicza żałoby oraz próby radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby, którym towarzyszą skrajne emocje. Autorka Monika Kołodziej trafnie obrazuje, że poczucie straty towarzyszące bezpowrotnej utracie czegoś ważnego, może być jednocześnie początkiem nowej, nieznanej, a zarazem fascynującej ścieżki.
Młodzi bohaterowie dają czytelnikom jakże ważne lekcje. Poprzez swój upór oraz zaangażowanie udowadniają, że talent to tylko ziarno, którym należy się odpowiednio zająć, by wyrósł z niego najpiękniejszy owoc trudu, poświęcenia i ciężkiej pracy. Pokazują, że zaślepiająca oczy zazdrość może prawdziwie ranić, a wybaczenie i słowo „przepraszam” mają potężną moc.
Ciekawej, wciągającej fabule towarzyszą wspaniałe ilustracje Zuzanny Kledzik. Warto przyjrzeć się im nieco dokładniej i zachwycić się ich oryginalnością.
Zapraszam serdecznie do świata pełnego sekretów i magii, w którym nie zabraknie emocji!

Otaczający świat jest bezpieczny, dobrze im znany.
Kiedy babcia podupada na zdrowiu,...

Przenosimy się do małego miasteczka, gdzie razem z ukochaną babcią żyją sobie radośnie Zuzia i Antek. Pewnego dnia dostają od niej tajemniczą, starą księgę, która okazuje się być zbiorem talentów ich przodków. Dzieci dostają możliwość wyboru i doskonalenia jednej wybranej zdolności - a wiele z nich jest naprawdę magicznych... ☺️

To literatura dziecięca w formie, jaką bardzo sobie cenię. Z jednej strony otrzymujemy warstwę fabularną pełną nieoczekiwanych zdarzeń, przygód i odrobiny pobudzającej wyobraźnię czarowności. Z drugiej natomiast strony z prawie każdej strony biją pełne mądrości i przesłania słowa, które nienachalnie uczą i zapadają w pamięci.

Autorka stawia w swej książce na szeroko rozumiane ukazanie i wyjaśnienie przeróżnych emocji - nawet tych najtrudniejszych. Od początkowych sielankowych i radosnych chwil pełnych euforii przechodzi przez różnie przeżywane rodzaje żałoby, tęsknotę, zazdrość i konflikt, aby ukazać sposoby na dojście do akceptacji i wzajemnego zrozumienia. Z dużym wyczuciem i empatią zarysowuje się przed czytelnikiem wyjatkowo życiowa historia, w której nawet to, co magiczne, nie przesłania nadrzędnego tematu, z którego można czerpać garściami i wnioskować. Nutka filozoficznej dysputy i psychologicznie ważne podejście do podejmowanych treści - a wszystko w przystępnej dla młodszych czytelników formie. Cenię sobie tu nawet przypisy, które sukcesywnie towarzyszyły wszelakim pojęciom związanym z uczuciami i bardzo obrazowo je tłumaczyły❤️

Wszystko oczywiście w towarzystwie przepięknych ilustracji☺

Książka jest ciekawa, emocjonująca i zapadająca w pamięci. Zachęca przede wszystkim do rozmowy, może stanowić pomóc w zrozumieniu przez dziecko tego, co dzieje się w jego wnętrzu, a dorosłym ułatwić odpowiedzi na pytania. A przy tym wszystkim rozczula oraz inspiruje do poszukiwania własnego ja i rozwijania tego, co jest mocną stroną w każdym z nas. Gorąco polecam ❤️

To literatura dziecięca w formie, jaką...

• Do biblioteki
  • Dzieci
  • Dla Mateusza
  • Samodzielne
  • Może kupić

Dodaj cytat z książki Księga wyjątkowych talentów