The Reconstruction of Nations Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999

Okładka książki The Reconstruction of Nations Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999 Timothy D. Snyder
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Yale University Press historia
historia
The Reconstruction of Nations Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999
Yale University Press
2004-07-11
2004-07-11

Bardzo dobra i bardzo pożyteczna dla Polaków książka - pokazuje z zupełnie innego punktu widzenia jak wyglądało tworzenie się nowoczesnych narodów w naszej części Europy.

Widać, jak bardzo chaotyczny i w gruncie rzeczy niedawny był to proces. Warto przeczytać jako odtrutkę do uproszczeń (a może celowej propagandy) serwowanej na lekcjach języka polskiego i historii (gdzie chłopów w RON nazywa się "Polakami", choć wtedy "Polak" oznaczało "szlachcic" a chłopi byli co najwyżej tutejsi i mieli wszelką politykę w nosie).

Warto przeczytać również po to - żeby docenić co nam się w ostatnich 50 latach udało. Dzięki tej książce odkryłem Giedroycia.

Świetna książka pozwalająca spojrzeć na historie i politykę Polski i naszych sąsiednich krajów nieco z dystansu co pozwala na znacznie głębsze zrozumienie regionu.

Pozycja obowiązkowa, nawet jak ktoś nie jest fanem książek historycznych.
Szkoda, że historia w szkole nie jest wykładana w ten sposób.

Pozycja obowiązkowa, nawet jak ktoś nie jest fanem książek historycznych.
Szkoda, że historia w szkole nie jest wykładana w ten sposób.

Starałam się czytać uważnie - ta książka na to zasługuje. Szalenie ciekawa rozprawa o narodach, których początki wywieść należy z tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obiektywna, choć zachowująca sympatię i zrozumienie dla opisywanych ludów. Bardzo pouczające, dające do myślenia, warte zapamiętania.

O wartości tej książki stanowi fakt, że nie spodoba się ona zwolennikom "wielkiej Polski", "wielkiej Litwy", "wielkiej Ukrainy" i "wielkiej Białorusi", a równocześnie rozczaruje w prezentowanych koncepcjach sentymentalnych zwolenników odbudowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ukazuje ona bowiem proces, jak, z wielonarodowego państwa elit, obszar dawnej monarchii polsko-litewskiej stał się najpierw terenem nacjonalistycznych sporów i walk, czystek i przemieszczeń ludności a następnie kształtowania się bolesnych dla przyszłych granic, oraz jak owe niechciane granice stały się fundamentem historycznego porozumienia. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą z dystansem spojrzeć na dzieje, i dla zwolenników polonocentrycznej wizji historii, aby zrozumieli, jak bardzo się mylą.

Bardzo ciekawe spojrzenie na przyczyny (czasem bardzo kontrowersyjne dla polskiego czytelnika) powstania w XX wieku niektórych państw środkowej Europy, zwłaszcza republik nadbałtyckich.
Niestety ksiązka chwilami jest przycięzka i nudna, ale trudno mi okreslić czy to wina autora, czy może tłumacz nie wykazał się lotnością stylu.

Książka historyczna, ale nie nudna! Tak ciekawie i obiektywnie o skomplikowanej historii Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów może napisać tylko Amerykanin!

• Do kupienia
  • Ukraina