Wakacje Adelki

Okładka książki Wakacje Adelki Katarzyna Kozłowska
Okładka książki Wakacje Adelki
Katarzyna Kozłowska Wydawnictwo: Harperkids Seria: Czytam sobie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czytam sobie
Harperkids
2023-03-08
2023-03-08

Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...
Okładka książki Feluś i Gucio świętują Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...

Okładka książki Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, Michał Rusinek
Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, M...
Okładka książki Czternaście wilków Catherine Barr, Jenni Desmond
Czternaście wi... Catherine Barr, Jen...
Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...

Adelka odrabia lekcje, a za oknem piękna, majowa pogoda.
Zadanie do wykonania: plany na wakacje. Adelka wykleja las, strumyk, kocyk, domek na drzewie, kajak, rower, rolki. Mama pyta: A gdzie pies? Dziewczynka otwiera usta ze zdumienia: pies??

Bardzo miła opowiastka prawie że w wakacyjnym klimacie. Ilustracje jakieś takie niezbyt przyjemne dla oka.

Adelka odrabia lekcje, a za oknem piękna, majowa pogoda.

Plany na wakacje ważna sprawa. Ale okazuje się, ze są ważniejsze. Całkiem niezła historia.

Prześlicznie ilustrowana książeczka dla dzieci startujących z czytaniem lub dla przedszkolaków do poczytania przez mamę.
Jest to najnowszy tytuł z serii Czytam sobie, oznakowany jako jubileuszowy ,gdyż seria liczy sobie już 10 lat.
Poziom 1. Proste zdania składniowe. Niektóre wyrazy przeliterowane na stronach, do nauki.

Treść jest bardzo sympatyczna i dość krótka.
Jest maj ,cieplutko na dworze jak latem. Adelka głowi się nad zadaniem domowym do szkoły, a mama piecze w tym czasie ciasto rabarbarowe.
Dziewczynce trudno się skupić przy takiej pogodzie. Myśli tylko o wyjściu na rower lub na rolki.
Ale mus to mus. Dziewczynka wyciąga na stół klej biurowy, kredki, kolorowe magazyny i robi wyklejankę na lekcje plastyki pt. ,, Moje plany na wakacje’’.
Mama spogląda jej przez ramię, gdy mała na pierwszym miejscu umieszcza zwiastuny pogodowe czyli słonko, odpowiedni krajobraz, zwierzęta gospodarskie, własny domek na starej lipie, rower, rolki ,kajak. Mama podpowiada jeszcze o brakującym sprzęcie do nurkowania i najważniejszym punkcie programu, ale nie mówi co to jest.
Rodzice przygotowali córeczce tajemnicze wyzwanie. Nawet się nie spodziewa, że zostanie obdarowana tym, o czym najbardziej skrycie marzyła.

Co to była za niespodzianka dla Adelki?
Czy w związku z niezwykłym podarunkiem zmienią się jej całe plany wakacyjne?
A może Adelka jeszcze będzie musiała coś lub kogoś dokleić do pracy szkolnej?

Przeczytajcie kochani i obejrzyjcie obrazki. Może przypomnicie sobie czasy dzieciństwa, że wy też na coś bardzo czekaliście aż się spełni.

Pozostaje mi życzyć wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń, obojętnie w jakim jesteście wieku.
Pragnienia nie są tylko mrzonkami. Jak się bardzo chce , to lubią się spełniać.

Na końcu książeczki znajdziecie wskazówki dla rodziców, naklejki dla dzieci i tekturowy ,,Dyplom sukcesu'' dla młodego czytelnika. Pamiętajmy ,że dziecko samo musi wyjść z inicjatywą do samodzielnego czytania. Do niczego nie zmuszamy dzieci.

Treść jest bardzo sympatyczna i dość krótka.
Jest maj...

Jeśli nauka czytania ma być miła, łatwa i przyjemna to musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb dzieci i 'rosnąć' razem z nimi i ich postępami, których dokonują.

Oczywiście zaczynamy od poziomu 1 czyli SKŁADAM SŁOWA, gdzie mamy krótkie zdania i mniej wyrazów a następnie przechodzimy do etapu SKŁADAM ZDANIA zawierającego trudniejsze sformułowania oraz złożone zdania. Z kolei poziom 3 to POŁYKAM STRONY, czyli etap dla zaawansowanych czytelników.

Wśród nowości z tej serii które ostatnio zagościły w naszej biblioteczce znalazly się:
- Wakacje Adelki, poziom 1
- Zagraj to, Fryderyku! pozom 1
- Wyspa pirata Protazego, poziom 2
- Na tropie potwora z Loch Ness, poziom 2
- Spotkanie z Filozofią, poziom 3

A czy Wy znacie tą serię?

Wydawca: @harperkids_polska
Seria: Czytam sobie
Data premiery: 08.03.2023
Wiek: 5+

#ksiazkidladzieci #harperkids #naukaczytania #czytamsobie #samczytam #czytaniejestfajne #czytambolubie #ksiazkidladzieci #premiera #nowosc #pierwszeczytanki #lochness #rozdanie #dladzieci #5lat #6lat

My małymi kroczkami wchodzimy w naukę czytania i nie wyobrażam sobie tego procesu bez serii książeczek CZYTAM SOBIE od @harperkids_polska. Jest to trzypoziomowy program dla dzieci w wieku 5-7 lat....

„Czytam sobie” to seria niewielkich, trzypoziomowych książeczek wspierających rozwój nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat.

Poziom 1 jest przeznaczony dla najmłodszych, którzy dopiero co wchodzą w świat literek, słów i zdań. Z tego poziomu poćwiczą głoskowanie. Znajdują się tutaj krótsze i prostsze zdania.
Ilustracje zawarte w książeczkach z poziomu 1 i 2 są kolorowe i wspaniale współgrają z tekstem. Na każdej stronie znajduje się ramka ze słowem do głoskowania lub do podziału na sylaby.
Wszystkie trzy książeczki posiadają dużą czcionkę, dzięki czemu małemu czytelnikowi, który dopiero co wchodzi w świat samodzielnego czytania. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym czy pokazywać dziecku na której stronie właśnie się znajduje. Był to mój błąd. Dzięki wskazaniu nr strony, dziecko czuje, że czyni postępy w książce a przy okazji uczy się liczyć.

Na końcu książek znajdują się również pytania kontrolne, które sprawdzą czy dziecko zrozumiało co przeczytało w danej książce.

Jeśli Wasze dzieci chcą uczyć się czytać, bardzo polecam całą serię „Czytam Sobie”, która niedawno obchodziło swoje 10 urodziny. Historię w każdej z tych książeczek są ciekawe i na pewno zainteresują niejednego małego mola książkowego.

Ilustracje zawarte w książeczkach z poziomu 1 i 2 są kolorowe i...

8 marca seria Czytam sobie wzbogaciła się o kolejne, nowe tytuły.
Do poziomu pierwszego dołączyły „Wakacje Adelki” Katarzyny Kozłowskiej oraz „Zagraj to, Fryderyku!” Anny Czerwińskiej-Rydel.
Poziom 1 charakteryzują krótkie teksty 150-200 wyrazowe oraz używane są krótkie zdania.

Anna Czerwińska-Rydel przybliża najmłodszym postać Fryderyka Chopina.
Dzieciństwo, dom rodzinny, pasje to wszystko tak bliskie każdemu dziecku pozwalają spojrzeć na postać wybitnego muzyka z innej perspektywy. Był taki jak inne dzieci, jednak wyróżniał go talent do muzyki. Jego życie i śmierć zostały przedstawione przez autorkę w sposób przystępny i ciekawy, łatwy do zrozumienia dla dziecka, a zarazem zachęcający, aby posłuchać choć jednego utworu skomponowanego przez mistrza.

Katarzyna Kozłowska z kolei pokazuje dzieciom wakacyjne plany Adelki. Dziewczynka planuje wiele aktywności na świeżym powietrzy, jak choćby pływanie czy jazda na rowerze. Jednak w najśmielszych marzeniach nie przypuszcza, jaką niespodziankę mają dla niej rodzice. W jednej chwili wakacyjne plany zmieniają się, a uśmiech nie schodzi z twarzy dziewczynki. Dlaczego? Przekonajcie się sami, co wprawiło Adelkę w tak dobry humor. Lekka i przyjemna historia o planach na wakacje i nowym przyjacielu.

Dużym atutem serii CZYTAM SOBIE są świetne ilustracje, a na końcu każdej książeczki znajdują się naklejki. Jedną z nich możemy nakleić na „Dyplom sukcesu”, który zawsze znajduje się na tylnym skrzydełku okładki.
Motywuje to młodych czytelników do uważnego czytania. Zrozumienie tekstu pozwalają sprawdzić także pytania po przeczytaniu książki, które również w tej serii zamieszczane są na skrzydełkach okładek – czasem na przednim, czasem na tylnym.
To rewelacyjna seria pokazująca, że czytanie może być fajne, ale jednocześnie przekazująca wiele wiadomości o świecie, przekazanych w łatwy do przyswojenia dla dzieci sposób.
Gorąco polecam!
Za egzemplarze książeczek bardzo dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.

8 marca seria Czytam sobie wzbogaciła się o kolejne, nowe tytuły.

Anna Czerwińska-Rydel przybliża najmłodszym postać Fryderyka Chopina.
Dzieciństwo, dom rodzinny,...

Najtrudniej na wakacje czeka się, kiedy już za oknem jest świetna pogoda. Żal wtedy siedzieć w domu lub w szkole i robić kolejne zadanie. Nawet jeśli jest to praca o wakacyjnych planach i przez to pozwala na przyjrzenie się temu, co zamierza się robić w ciągu ponad dwóch miesięcy wolnego. Czasu sporo, pomysłów też, a śliczna pogoda za oknem kusi. Najpierw jednak obowiązki, a później zabawa. Do takiego świata wchodzimy w książce Katarzyny Kozłowskiej „Wakacje Adelki” z ilustracjami Zofii Różyckiej.
Mamy tu pokazaną codzienność kilkuletniej uczennicy, której każdy dzień wypełniają obowiązki, ale jest też czas na zabawę oraz marzenia. Adelka doskonale wie, co sprawia jej przyjemność, co chciałaby zrobić, czego potrzebuje w wakacyjnej walizce. Jednak kiedy mama podpowiada jej, że na pracy pokazującej plany brakuje psa dziewczynka jest zdumiona. Przecież nie ma psa, więc dlaczego on miałby się pojawić? Rodzice adoptują czworonoga, aby mógł towarzyszyć zabawom ich córki.
Mamy tu prostą opowieść wprowadzającą dzieci w świat obowiązków, ale też pokazującą, że po nich jest też pora na przyjemności, a nawet spełnianie marzeń. Do tego autorka podpowiada, że dobrym kompanem zabaw może być pupil ze schroniska. Nie jest to rasowy zwierzak, ale uroczy i staje się członkiem rodziny.
„Wakacje Adelki” pozwalają na pokazanie dziecku, że czasami możemy być znudzeni obowiązkami, pracami. Do tego otoczenie może zachęcać nas do robienia innych rzeczy. Warto jednak wykonać zadania. Pisarka zwraca też uwagę jak niesamowicie ważna jest umiejętność cieszenia się z zabawy, zdolność zaplanowania jej.
Opowieść wzbogacono prostymi ilustracjami Zofii Różyckiej. Rysunki są tu stylizowane na prace dziecka. Do tego poszczególne ujęcia zestawione są ze sobą na zasadzie kontrastu: z jednej strony okno z widokiem na zielone drzewa, obok znużona pracą Adelka, która uważa, że odrabianie lekcji jest torturą. Na kolejnej rozkładówce widok na kwitnące drzewo zestawiony z mamą pracującą w kuchni. Rozmyślania Adeli o tym, co zrobi po uporaniu się z zadaniami są pełne zieleni, akcji. Za to stół z materiałami do pracy domowej wydaje się nudny, ale z tej nudy wyłania się ciekawy projekt dziewczynki. Połączenie zadania z planami i marzeniami sprawia, że rezultat jest ciekawy. Podsumowanie aktywności córki i matki też motywujące: barwna plansza zapowiadająca sporą ilość aktywności, pies i smaczny placek z rabarbarem.
„Wakacje Adelki” to opowieść należąca do serii „Czytam sobie”, w której znajdziemy lektury należące do trzech poziomów „wtajemniczenia”, czyli umiejętności czytania. W każdym znajdziemy ciekawe opowieści pozwalające wejść w świat nauki, historii, a także zwyczajnej dziecięcej codzienności. Bohaterzy tych historii są zróżnicowani. Im wyższy poziom tym bardziej rozbudowana przygoda oraz więcej tekstu do czytania. W pierwszym poziomie mamy przewagę ilustracji nad tekstem. Pod każdą ilustracją znajdziemy zdanie, a czasami równoważnik zdania. Trudniejsze wyrazy są wyróżnione. Na każdej lektury znajdziemy też pytania sprawdzające czy dziecko czytało ze zrozumieniem.
Książki z serii „Czytam sobie” z powodzeniem można czytać przedszkolakom. Są to rewelacyjne opowieści. Z pierwszoklasistami powoli czytamy kolejne teksty. Dużym plusem jest to, że jest w czym wybierać. W każdej opowieści mamy akcję pozwalającą na poruszenie ciekawych tematów, podsycającą dziecięcą ciekawość oraz aktywność. Do tego lektury pozwalają wzbogacać słownictwo. Trzeci poziom zabiera nas w świat trudnych słów, dlatego na końcu lektury znajdziemy słownik.

• Przeczytane w 2023
  • Adrian 2024