Zintegrowana Męskość

Zintegrowana Męskość
wydano nakładem autora
2023-06-15
2023-06-15

Okładka książki Egoizm to nie grzech! Pokochaj swój umysł Dagmara Skalska, Marcin Wąsik
Egoizm to nie ... Dagmara Skalska, Ma...

Popłuczyny po No more Mr. Nice Guy!. Posłuchaj ze 3-4 wywiadów Mr. Wąsika na YT, to zaoszczędzisz na książce. Chłop wszystko tam opowiedział. Nice Guy!

Żyjemy w czasach, gdzie bardzo często jesteśmy oceniani przez pryzmat stereotypów. Niezależnie od naszej płci, zaczynamy odczuwać presję bycia idealną wersją siebie. Social media nie są w tym przypadku pomocne. Cudowne ciało, wspaniałe wakacje, osoby idealne, które wyglądają jak wyrzeźbione przez bogów.

W okolicach liceum, zacząłem sie interesować podstawami psychologii. Zacząłem od poradników, przeszedłem przez pozycje lepsze i gorsze, aż finalnie tak zainteresowałem się tematem, że zdecydowałem się na studia psychologii na UJ.

Teraz, mając tę wiedzę, wiele z tych poradników wyrzuciłbym do kosza. Wiedza w nich zawarta nie opiera się często na fundamentalnej wiedzy, a wymysłach danego autora, które w dłuższej perspektywie bardziej nam zaszkodzą niż pomogą.

Nawet nie wiecie, jak duże zaskoczenie przeżyłem, gdy sięgnąłem po „Zintegrowaną męskość”.

Jest to niedługa pozycja, którą spokojnie przeczytamy w jeden wieczór. Natomiast, gdy już zaczniemy będziemy chcieli do niej wracać, gdyż zawarta w niej wiedza jest skondensowana i moim zdaniem naprawdę pomocna. Wiele razy zastanawiałem się co mogłem zrobić nie tak lub gdzie pojawił się błąd, który finalnie rzutował na złe relacje z innymi lub rozpady związków. Nie zdawałem sobie sprawy jak pewne nabyte dysfunkcje, o których nie miałem pojecia, mogą rzutować na moją obecną sytuację.

Podczas czytania, wiele razy natrafiłem na przykłady, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że autor ma naprawdę sporą wiedzę i wie jak w prosty sposób przekazać ją czytelnikowi. Rzadko robię notatki w trakcie lektury, jednak tutaj notowałem naprawdę sporo. Jest to poradnik, który mogę szczerze polecić, każdemu kto potrzebuje dowiedzieć się więcej o sobie samym i wynieść z tego lekcje, która będzie dla nas naprawdę wartościowa.

W okolicach liceum, zacząłem sie interesować podstawami psychologii....

Hej hej
Z poradnikami jest tak, że jest ich na rynku mnóstwo, ale czy każdy z nich jest na tyle wartościowy, aby mógł coś zmienić w naszym życiu, a nie odwrotnie mocno w nim namieszać? Warto jest wybierać mądre poradniki, co na początku nie jest łatwe. Jednak kiedy siedzi się już troszkę w rozwoju duchowym i osobistym jesteśmy w stanie ocenić, który rzeczywiście ma jakąś wartość.
,,Zintegrowana męskość" Marcina Wąsik to na pewno kontrowersyjny poradnik, który jest wart uwagi. Według mnie jest to też poradnik dla osób początkujących, którzy potrzebują zmiany, albo próbują coś zmienić, ale nie wiedzą, czy idą w dobrym kierunku. Informacje w nim zawarte wiele wyjaśniają i rzeczywiście pisane są z sensem i wiedzą. Autor porusza tematy konkretne i dość ważne w naszym życiu takie jak proces uzdrawiania czy też relacje w związku z kobietą. Interesująco zostały opisane nasze przeżycia, przykłady z dzieciństwa, które mają wpływ na dorosłe życie i na to, kim jesteśmy i dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni. Najważniejsze jest jednak to, że w życiu wszystko można zmienić, bez względu na to, z jakiego domu wyszliśmy, jakie wzorce zostały nam przekazane. Wszystko trzeba przepracować.
Książka jest cienka, więc czytanie jej nie zajmuje nam dużo czasu. Pamiętajmy jednak, że poradniki nie czyta się od deski do deski. Warto jest wracać do nich i wdrażać do życia coś nowego.
Ja jestem już troszkę dalej, dlatego ten poradnik był dla mnie takim powrotem do początku i przypomnieniem niż książką, która wniesie coś nowego do mojego życia. Jednak mogę śmiało powiedzieć, że jest wart uwagi i dla wielu osób będzie dużą pomocą. Sam zaczynałem od podobnych. Ukierunkowanie jest bardzo potrzebne.
Polecam 💪

@jestem_pozytywny

Hej hej

Poradniki i książki psychologiczne, to z mojej perspektywy gałąź literatury, która wiąże się z ogromnym ryzykiem. Zazwyczaj oceniamy je zero-jedynkowo, albo nas zaciekawią, albo nużą.

„Nie jesteśmy w stanie zmienić naszej przeszłości, ale możemy zmienić sposób jej postrzegania”, to cytat ze Zintegrowanej męskości, z którym w pełni się zgadzam. Muszę zauważyć, że na łamach tej książki znalazłem kilka sentencji, które wynotowałem i z którymi się zgadzam. Co więcej, poradnik ten zawiera kilka teorii i schematów, z którymi spotkałem się już w innych pozycjach literatury psychologicznej. To z pewnością nadaje wspomnianej książce wiarygodności.

To dobrze, że mamy tu nawiązania do takich person, jak Carl Gustav Jung, Jordan Peterson, Aleksander Lowen, czy dr Robert Glover. Acz jednym z większych mankamentów poradnika pt Zintegrowana męskość jest brak przypisów.

Autor wspomnianej książki, podobnie jak większość psychologów, sugeruje, że większość problemów ludzi dorosłych ma podłoże w ich dzieciństwie. Co nie znaczy, iż są to procesy nieodwracalne. Marcin Wąsik wielokrotnie zachęca do medytowania, czy brania udziału w różnego rodzaju zajęciach i grupach terapeutycznych.

Z mojej perspektywy Zintegrowana Męskość to pozycja po trosze kontrowersyjna i nie jest tak, że zgadzam się z każdą teorią weń zawartą (np. kiedy mowa o związkach i relacjach z kobietami). Znalazłem tu jednak kilka mądrych sentencji, a niektóre fragmenty poradnika po prostu mogą mieć pozytywny wpływ na ludzką psychikę, bez względu na płeć.

Ocena 6, to według tutejszsj nomenklatury książka dobra. Taką też ocenę jej wystawiam. Doprecyzowując, czy jeśli poleciłbym jakąś książkę swojemu przyjacielowi, byłaby to wystarczająca rekomendacja? Tomek, chciałbym, żebyś sięgnął po tę lekturę. ;)

#WspółpracaRecenzencka

• Z polecenia do kupienia ...
  • RedPill , Manosfera
  • Poradniki i rozwój
  • Męskość
  • Kupić trzeba nie na kindlu
  • Życiowe

Dodaj cytat z książki Zintegrowana Męskość