Holly

Okładka książki Holly Stephen King
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Holly
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Holly Gibney (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Holly Gibney (tom 3)
Holly
Prószyński i S-ka
2023-09-05
2023-09-05
9788383520797
Tomasz Wilusz

A może by tak wątróbkę na kolację?

Coś tu mocno "nie pykło". Może to kwestia groteskowo karykaturalnych adwersarzy, może doszytego na siłę wątku obyczajowego (literackie potyczki Jerome'a i Barbary),może społeczne moralizatorstwo, a może po prostu nie lubię kryminałów w których od początku wiemy kto jest złolem? Umęczyłem się kilka miesięcy na raty. Dopiero ostatnie 150 stron tworzy jakieś napięcie, reszta to pitu-pitu i tanie dranie.

Zdrowy deser
Stephen King nie lubi Trumpa. Bardzo nie lubi. I boi się, że wróci w tym roku na stanowisko prezydenta. Oby to był tylko lęk i gbur z czerwoną twarzą, w czerwonym krawacie nie zdoła odzyskać władzy. Amen. Książka jest jednak o kimś innym. O detektywce Holly Gibney, o Bonnie Rae Dahl, która zniknęła i parze niezwykłych, uczonych osiemdziesięciolatków Rodneyu i Emily Harris. Agencja Uczciwi Znalazcy, której przedstawicielką jest, Holly, mimo pandemii, angażuje się w poszukiwanie Panny Dahl. Co z tego, że jest ekscentryczna, samotna, nieśmiała? To nie ma wpływu na prowadzone śledztwo, bo Holly jest odważna i ma dryg do rozwiązywania zagadek i odkrywania tajemnic. Sporo nauczyła się od detektywa Billa Hodgesa. Holly jest w kiepskim stanie po śmierci mamy a Peter ma covid. Detektywka pracuje w pocie czoła, przesłuchuje świadków, wymyśla hipotezy, snuje teorie, a my mamy lepiej, bo wiemy KTO. Brakuje nam tylko motywu. Do tego dojdziemy już razem z nią. Holly nie znosi węży i nie zna się na żartach. Wszystko przyjmuje dosłownie i to czasem zbija z tropu rozmówców. Trudno, Holly taka jest. Autor przypomniał nam covidową rzeczywistość. Aż ciarki przechodzą na wspomnienie lockdownu i dodatków do niego czyli maseczek, szczepień i ciągłego odkażania rąk, klamek i powierzchni płaskich oraz wojen o brak maseczek. Nie wszyscy przecież uznali covid za prawdziwy….. Książka jest ciekawa. Bohaterowie świetnie zbudowani , dialogi bardzo dobre a neologizmy, jak zwykle, cudne jak ciposmyrtki - wąsiki czy pierdzikółek- motorynka , zmarszczka zadumka, dziamganie -niezrozumiałe mówienie. Tutaj to tłumacz, Tomasz Wilusz, wykazał się dużym poczuciem humoru, giętkością języka i talentem do tworzenia takowych. Książka jest jednowymiarowa, prosta, nieco przydługa, ale napisana tak, że czyta się doskonale.
--------
Pointa. Jeśli deser to tylko zdrowy. Bez cukru. Taki z owocami. Najlepsze są maliny……

Zdrowy deser

TLDR: Czy Stephen King potrafi napisać dobry kryminał? TAK! Czy potrafi poradzić sobie bez potworów i zjawisk nadprzyrodzonych? TAK! Czy potrafi zrobić z pary normalnych staruszków maniakalnych zabójców ? TAK!
Podszedłem do tego jako odskoczni od typowych, strasznych historii Kinga, a otrzymałem jedną z najlepszych książek z jego portfolio! POLECAM!

Co się stanie kiedy Jeffery Dahmer spotka parę starszych wykładowców? Powstanie fabuła do "Holly"!

Stephen King zbudował niesamowite napięcie i uczucie grozy w postaciach Państwa Harris. Staruszkowie, których w sąsiedztwie ma każdy z nas. Szanowane, wykształcone małżeństwo, które bardzo chętnie uczestniczy w życiu społecznym. Czy ich dom może skrywać jakieś tajemnice? Oczywiście, że tak.

Sama akcja jest niesamowicie wartka, nie ma w zasadzie momentów przestoju. Holly Gibney krok po kroku rozwiązuje zagadkę zniknięcia Bonnie Dahl. Z każdą poszlaką, która zbliża ją do rozwiązania odkrywa, że w mieście nie tylko Bonnie zniknęła w nieokreślonych okolicznościach. W śledztwie pomaga jej wiele postaci, które Holly spotykała w swoich poprzednich przygodach, co jest na pewno niesamowitym smaczkiem dla osób które są zaznajomione z postacią agent Gibney.

Nie czytałem wcześniejszych książek z Holly, ale w niczym mi to nie przeszkadzało. Owszem, pojawiają się wzmianki i postaci z poprzednich historii, ale w żaden sposób nie tracimy niczego z głównego wątku "Holly". Jest to całkiem nowa opowieść, tym razem poświęcona tylko i wyłącznie agentce.

Nie spodziewałem się, że Mistrz Grozy tak dobrze odnajdzie się w gatunku kryminałów. Oczywiście mamy "smaczki" (heh) po których ewidentnie można rozpoznać, że pisał to sam King, ale to nadaje opowieści charakteru!

Co się stanie kiedy...

Czytam opinie I jak wielu z Was denerwowaly mnie watki polityczne I covidowe. Szczerze przyznam, ze do dzisiaj nie jestem w stanie odkryc sensu w uzywaniu chusteczek i preparatow bakteriobojczych jako ochrony przed wirusem.Potem sobie to przemyslalam I postanowilam podejsc do tej ksiazki tak jakby ten okres covidowy nie dotyczyl mnie ,jakby to sie nie dzialo za mojego zycia ,wtedy ksiazka jest ok.Daje 7 gwiazdek bo historia jest mocna.

King jak zawsze niezawodny.

King jak zawsze niezawodny.

Sprawnie napisana, ale od autora o takim doświadczeniu i dorobku nie można oczekiwać niczego innego. I na tym zalety się kończą. Historia przeciętna i przewidywalna do bólu. Żadnych niespodzianek, żadnych zaskoczeń. Gwiazdka niżej za pandemiczne moralizatorstwo, druga gwiazdka niżej za polityczną poprawność i jednoznaczne wspieranie tylko jednej opcji politycznej. Jak chciałbym poczytać o polityce, to kupiłbym książkę o polityce, a nie Kinga.

Jestem w połowie książki i pierwszy raz zastanawiam się czy nie zaprzestać czytania. Ciągłe wstawki dotyczące covid i szczepień są bardzo męczące. Jeżeli przebrnę do końca, na pewno obniżę przez to ocenę. Ciekawa jestem czy ktoś skrupulatny zliczył ile razy p.King użył słowa szczepionka i covid w tej pozycji. Jestem zawiedziona.

Kolejny raz przekonuję się, że uparta samotniczka Holly , chodź przechodzi trudne chwile, to nigdy nie zawodzi. Natomiast uwielbiany Król Grozy funduje mi karuzelę misz - masz, gdzie na granicy grozy i horroru , przy zajadaniu galaretki z mózgu , można otrzeć się o wieczorek poetycki i przy w blasku światełek poczuć ten nostalgiczny , poetycko- mroczny klimat. Do poezji nic nie mam, sama od lat ją piszę, także czytanie jak jedna z bohaterek zmaga się że swoją twórczością, sprawiło mi przyjemność. Natomiast w osłupienie wbiła mnie ta starsza i dynamiczna para, dwójka szaleńców, popaprańców, która pod maską swojej profesóry skrywa swoje okrucieństwo największego kalibru, wykorzystując swoją wiedzę, swój status i chorobę by uknuć swój obłąkany plan długowieczności. Mogłabym im życzyć stu lat staruszkowie, albo i nawet dwieście, gdyby nie Holly, która odkrywa prawdę, co tak naprawdę dzieje się na poetycko-sielankowej ulicy. Skąd każdego dnia machają do nas, na powitanie przemili staruszkowie. Nasi ukochani, bezbronni sąsiedzi z uśmiechniętymi, pomarszczonymi twarzami , ze swoim artetyzmem, którzy mimo wszystko zamiast serc mają bryłę lodu. Może rozejrzyjmy się wokół, jakich my mamy sąsiadów ? Do czego mogłabym się doczepić to te wszystkie zmianki i wstawki o covidzie, maseczkach i innych bzdurach. Książki to dla mnie podróż, ucieczka, drugie życie, nie chcę czytać o tym co mi przypomina ten cały nakręcany koszmar. Ale rozumiem, że autor pisał książkę, kiedy szalał cyrk i chciał żeby rzeczywistość była bardziej rzeczywista, albo wirus potraktował jako kolejny zapychacz, żeby jeszcze się coś działo. Tyle, że czytanie o tym, ile kto się razy szczepił, czy ubrał maseczkę, a może jej zapomniał, i czy wysmarkał nosa, jest mało przyjemne, a tym bardziej słuchanie audiobooka. Myślę, że książka na tym raczej straciła niż zyskała, ale może są ludzie , którym to nie przeszkadza. Nie wiem, dajcie znać !

„Kiedy już sądzisz, że widziałaś najgorsze, do czego są ludzie zdolni, zdarza się coś, co wyprowadza Cię z błędu”. „Złu nie ma końca”. Stephen King po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem grozy. Motyw ksiazki zaskakujący i oryginalny. Fani autora będą zadowoleni.

Zamiast starej dobrej Holly dostałem manifest polityczno- medyczny Kinga.
I chyba dam sobie już spokój z tym pisarzem.

Zamiast starej dobrej Holly dostałem manifest polityczno- medyczny Kinga.
I chyba dam sobie już spokój z tym pisarzem.

• Stephen King
  • King