Starship: Bunt

Okładka książki Starship: Bunt Mike Resnick
Okładka książki Starship: Bunt
Mike Resnick Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Starship (tom 1) fantasy, science fiction
Starship (tom 1)
Starship: Mutiny
Fabryka Słów
2009-11-06
2009-11-06
Robert J. Szmidt
Resnick Starship Bunt

Nie sądziłem, że jestem w stanie wciągnąć się w gatunek sci-fi. Po ponad 21 latach omijania gatunku dość szerokim łukiem, okazało się że ma on w sobie coś co mnie mocno wciąga.

"Zaginioną flotę" czytało mi się jednak trochę przyjemniej.
W obu książkach jest mnóstwo elementów miłosnych, sporo budowań relacji pomiędzy bohaterami czy też chodzenia pod prąd, oraz tego że bohater ma zbudowaną renomę i znalazł się w aktualnym miejscu dość niespodziewanie.

Tutaj nie mamy całej floty, a jedynie pojedynczy statek kosmiczny. Nie bierzemy udziału w wielkiej wojnie, a wykonywane są nikomu niepotrzebne (czyżby?) zadania - mające na celu oddalić bohatera od głównej akcji po degradacji z wyższego stanowiska. Spryt, logiczne myślenie, determinacja i lojalni przyjaciele to sposób na uratowanie nie tylko własnego życia, ale również milionów niewinnych istnień.

Ciekawe opisy na sam koniec książki. Fajnie przestawione oprowadzenie po okręcie, ciekawe udogodnienia dla załogantów i ogólna luźniejsza atmosfera. Dużo codzienności, mniej taktyki i walki. Pewnie do czasu.

W "Starship" jest zdecydowanie za dużo skomplikowanych nazw - czy to planet, ras czy imion załogantów. Sama próba wyobrażenia sobie kogokolwiek z innej rasy - po opisach autora - jest praktycznie niemożliwa. Trochę za szybkie przeskoki czasowe. Reszta załogi poza tymi osobami bardziej znaczącymi, jakby nie istniała.

"Zaginioną flotę" czytało mi się jednak trochę przyjemniej.

Całkiem niezły początek serii. Dobrze się czyta. Jest sprytny bohater, jest statek kosmiczny i planeta pełna kosmitów, jest akcja.

Pozycja mocno rozczarowująca. Czytając mniej więcej standardową powieść tego typu wiadomo czego można oczekiwać w trakcie rozwoju akcji. Tu niby jest podobnie, ale tylko podobnie. Nawiązując do kolejnych tomów, wygląda to tak jakby autor chciał stworzyć charyzmatyczną postać, uwielbianą przez całą resztę no a co za tym idzie, taką która spodoba się czytelnikowi. Moim zdaniem niezbyt wyszło, postacie ogólnie są banalne i często wkurzające. A rozwój akcji zarówno w tym tomie jak i kolejnych jest jak wchodzenie po schodach, męczące i nierówne a sytuacje stworzone przez autora na poziomie literatury dla dzieci. Jeśli ktoś się bardzo nudzi i nie ma nic innego pod ręką, można czytać ale jak jest jakaś alternatywa można sobie darować.

Mam mieszane uczucia, czuję jakbym ominęła jakiś tom, może w następnych tomach cofniemy się do historii sprzed akcji. Bardziej niż przygody komandora interesuje mnie co to za wojna, jak się zaczęła, kim są obcy, jak powstała republika. Interesuje mnie ewolucja ziemi, jak połączyły się rasy i jak się poznały. Mamy niestety samą historię statku i jego załogi. Sama fabuła płynie wartko, książkę dobrze się czyta, dialogi trochę toporne i głupiutkie, no ale to taka typowa Space opera. Nie trzeba tu myśleć, takie czytadło, szybko leci i chyba równie szybko się je zapomni. Jestem również po kilku książkach Szmidta, którego Resnick poleca, widać bardzo duży wpływ tego drugiego na naszego rodzimego pisarza, podobny styl. Ogólnie polecam, przecież nie wszystko co czytamy sf musi być takie bardzo mądre i z przesłaniem.

Lekka książka z przymrużeniem oka, coś jak powieści Mortki.

Lekka książka z przymrużeniem oka, coś jak powieści Mortki.

Słyszałem o tym autorze wiele dobrego, więc w końcu spróbowałem. Bardzo popkornowy i prosty (żeby nie powiedzieć prostacki) sposób opisu relacji między rasami wszechświata, pochylenia nad technologią tu tyle, co kot napłakał, a postacie byle jakie jak trzydniowy pączek. Potrzebowałem czegoś odmóżdżającego i lekkiego po pseudofilozoficznych bełkotach Cetnarowskiego i strasznych nudach Rafaela Marina - i jako książka z takim przeznaczeniem "Bunt" się sprawdza. Ale to tyle. Resnick ani nie odpycha, ani nie oczarowuje. Po prostu nie czuję nic. I raczej już nigdy do niego nie wrócę.

Ta książka niesamowicie mnie wciągnęła. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Zamiast wielkich bitw kosmicznych dostaliśmy dużo bardziej przemyślane i strategiczne podejście. I do tego ciekawe postacie, które dla mnie był bardzo wiarygodne w swoim zachowaniu.

Dobra do słuchania, ale dość toporny styl może męczyć podczas czytania

Dobra do słuchania, ale dość toporny styl może męczyć podczas czytania

krótkie wprowadzenie do bardzo prostej histori.

krótkie wprowadzenie do bardzo prostej histori.

Całkiem dobra space opera. Z tego co widzę, cała seria wyszła w Polsce, więc poczytam. Nie jest jakoś szczególnie ambitna, ot pew pew w kosmosie, ale bez militarystycznego przynudzania i smętów, co jest niestety dość częste w gatunku.

• Science Fiction
  • Sci-fi