Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności

Okładka książki Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności Asia Olejarczyk
Jedność
2023-04-26
2023-04-26
40 min.
wiara w siebie dla dzieci uwierz w siebie wielkie problemy małych ludzi

To wspaniała historia o odwadze, niezwykle wspierająca, o tym, że każdy może osiągnąć swoje cele, jeśli tylko uwierzy w siebie. Autorka w prosty, ale zarazem głęboki sposób, przekazuje ważne przesłanie o tym, jak istotne jest budowanie wiary w siebie od najmłodszych lat. Hania, bohaterka tej historii była dzieckiem nieśmiałym, wycofującym się z relacji rówieśniczych, niepewna swojej wiedzy i umiejętności. Jednak jak przekazuję, pewności siebie można się nauczyć. Robi to ze wsparciem rodziców, nauczycielki. Hania jest zachęcana do wyznaczania sobie celów, pokonywania trudności oraz przekraczania własnych granic.

Autorka nie tylko opowiada o znaczeniu wiary w siebie, ale również dostarcza praktycznych wskazówek i technik, które mogą pomóc dzieciom w budowaniu tej ważnej cechy. Są one jednocześnie wskazówką dla osób dorosłych. Autorka wykorzystuje prosty i przystępny język, który jest dostosowany do poziomu poznawczego dzieci. Dodatkowo, książka jest wzbogacona o piękne ilustracje, które nie tylko uatrakcyjniają treść, ale także pomagają wizualizować przekazywane przesłanie. W ten sposób, Uwierz w siebie staje się nie tylko lekturą rozrywkową, ale również narzędziem edukacyjnym, które może wspomagać rozwój emocjonalny i społeczny dzieci.

To co najbardziej przekonuje mnie do tej książki to:

- pokazanie, że każdy jest niepowtarzalny, dlatego nie warto porównywać się do innych.

- przedstawienie nabieranie pewności siebie jako procesu, w którym konieczna jest praca samego dziecka, ale również duże wsparcie rodziców, opiekunów, nauczycieli, ale też rówieśników.

- wskazówki dla dziecka, rozpisane zrozumiałym i prostym językiem, które może wykorzystać w codzienności.

- przedstawione techniki są proste do zastosowanie przez dziecko, a jednocześnie są wskazówką dla osób dorosłych.

Podsumowując, książka Uwierz w siebie to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela czy opiekuna, który pragnie wspierać rozwój pewności siebie u dzieci. Autorka w mądry sposób porusza temat wiary w siebie, dostarczając czytelnikom praktycznych narzędzi i wskazówek, które mogą być skutecznym wsparciem w budowaniu pewności siebie już od najwcześniejszych lat. Dzięki tej książce, dzieci mogą nauczyć się, że są w stanie osiągnąć wszystko, o ile tylko uwierzą w siebie.
Ta książka to odpowiednie narzędzie do pracy rewalidacyjnej, terapeutycznej.

Książka, którą mój 7-letni syn określił jako "mądrą", a to chyba o czymś świadczy. Ja mam wrażenie, że pewne rzeczy są w niej podane nieco zbyt łopatologicznie, jednak nie zmienia to faktu, że temat jest ważny, a książki takie jak ta - potrzebne. Czyta się szybko, lekko i łatwo, dziecko słuchało z zaciekawieniem, ogólnie więc mogę z czystym sumieniem polecić.

Chyba sporo osób tak ma, że nie jest pewnym swoich czy też dzieci, mocnych stron. Wydaje nam się, że to ma być coś wielkiego, coś ambitnego, coś w czym jesteśmy najlepsi i perfekcyjni. I przez to często nie dostrzegamy swoich prawdziwych talentów.

Poznajcie Hanię, która ma ten sam problem. Uważa się za nieśmiałą osobę. Gdy pewnego dnia nauczycielka ogłasza klasowy konkurs talentów, Hania zupełnie nie wie co mogłaby zaprezentować. W dodatku zostaje wyśmiana przez kolegę. Z pomocą przychodzą rodzice, którzy wspierają ją dobrym słowem. Wspólnie wspominają wszystkie trudności, z którymi poradziła sobie dziewczynka, a które wydawały się nie do pokonania (jak np. jazda na rowerze czy nauka pływania). Słysząc wspierające słowa rodziców a także nauczycielki, Hania w końcu odkrywa w czym jest naprawdę dobra - w pisaniu. I to właśnie ten talent wykorzystuje podczas klasowego wydarzenia, opisując konkurs w artykule do szkolnej gazetki.

Książka przepięknie pokazuje jaką moc mają słowa, jak mogą dodać drugiej osobie (bo nie tylko dziecku ale i dorosłemu) siły do rozwoju i pokonywania własnych słabości ale z drugiej strony mogą również zranić i podważyć wiarę w siebie.

To bardzo ważne by mówić dziecku jak bardzo go kochamy i w nie wierzymy, by rozwijało swoje żagle płynąc na fali dobrych i wspierających słów.

Ta wartościowa lektura skłania do refleksji zarówno dzieci jak i rodziców. Dodatkowo zawiera wskazówki jak budować wiarę w siebie i jak stawiać czoła nowym wyzwaniom. Proponowana jest dla wieku 7+ ale ja zamierzam przeczytać ją mojemu 4-latkowi. Myślę, że oboje możemy z niej bardzo dużo wyciągnąć dla siebie.

Każdemu z nas czasem brak jest wiary w siebie. Nie zawsze od razu potrafimy wskazać swoje mocne strony i wątpimy w to, że jest coś, co potrafimy robić naprawdę dobrze. Czasem potrzebujemy wsparcia, ciepłych słów kogoś innego. Nasze dzieci niczym się od nas nie różnią. One również miewają chwile niepewności, tracą wiarę w siebie i swoje umiejętności. Na szczęście powstają takie cudowne książki jak ta, które pomagają dzieciom uwierzyć w siebie i pokazują rodzicom jak pomóc w tym dziecku. Moim zdaniem to książka, która może zdziałać wiele dobra i powinna być dostępna w każdej dziecięcej biblioteczce.

"Nie potrafisz zrobić prostej rzeczy", "jesteś beznadziejny", "do niczego się nie nadajesz" - kilka zwykłych zdań, wypowiedzianych nieraz w pośpiechu, bez zastanowienia, rzuconych przez zdenerwowanego rodzica w stronę swej pociechy, a raczej zdałoby się w próżnię, bo według tego rodzica dziecko i tak nie słucha.
Tymczasem każdorazowo takie słowa, wypowiedziane przez najbliższych, sprawią, że młody człowiek czuje się niedowartościowany, maleje jego samoocena, a mozolnie budowana wiara w siebie trzęsie się w posadach.
A przecież można z empatią, troską i czułością porozmawiać o podjętych próbach i ich rezultatach. Pamiętajmy, że to my rodzice pierwsi kształtujemy poczucie wartości własnych dzieci, które wierzą w każde nasze słowo.
Jak wychować dzieci, by były pewne siebie, znały swoją wartość i potrafiły z dumą o niej mówić? Podpowiedź ukryta jest na kartach książki Asi Olejarczyk pt. "Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności".
Poznajemy w niej Hanię, przeciętną nieco nieśmiałą dziewczynkę. Podczas piątkowej lekcji pani ogłosiła klasowy konkurs talentów. Wszyscy cieszą się i głośno rozmawiają w przerwach o tym, co pokażą. Tylko Hania czuje się gorzej. Nie ma pojęcia, jaki talent posiada. Czy z pomocą troskliwych i wspierających rodziców dziewczynka uwierzy w siebie i swoje możliwości?
Książka Asi Olejarczyk pomaga najmłodszym oswoić nieśmiałość i nauczyć się wierzyć w siebie. Dzięki tej lekturze także rodzice zyskają podpowiedź w jaki sposób, za pomocą słów i gestów na co dzień pielęgnować w pociechach poczucie wartości i podnosić ich samoocenę.
Kochajmy, pokrzepiajmy dobrym słowem, słuchajmy i żyjmy sprawami naszych dzieci, a w przyszłości nasza troska zaowocuje odwagą i wysoką samooceną tych dziś małych i wciąż uczących się świata ludzi, która pozwoli im podążać za tym, czego najbardziej pragną i o czym marzą.

Tymczasem każdorazowo takie słowa, wypowiedziane przez...

"Wierzę w Ciebie!"
"Dasz sobie radę!"
"Uda Ci się!"- właśnie takie i tym podobne słowa chcielibyśmy słyszeć codziennie. Nie inaczej jest z dziećmi, które od najwcześniejszych lat powinny być wspierane i motywowane.

Wielu z nas ma problemy z dostrzeżeniem własnej wartości i chociaż wszyscy jesteśmy wyjątkowi i wspaniali to częściej zauważamy to jak wartościowi są ludzie naokoło nas, a własne umiejętności pomijamy, albo uważamy za mało istotne.

Mała Hania nie dostrzega jak bardzo jest wspaniała. Było jej bardzo przykro, bo chociaż jej koledzy i koleżanki potrafili robić mnóstwo rzeczy ona zwyczajnie nie potrafiła niczego. Czarę rozpaczy przelała informacja, że w klasie zostanie zorganizowany konkurs talentów...

Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie, a uwierzyć pomagają nam najbliższe osoby. Tak było właśnie w przypadku Hanii- początkowo pomogli jej rodzice, później wsparła ją także jej nauczycielka.

Okazało się, że dziewczynka jest bardzo wartościową osobą, potrzebny był jedynie ktoś, kto wskazał jej właściwą drogę.

Książka ma charakter terapeutyczny, ale tekst jest bardzo przyjemny i nie odnajduję w nim moralizatorstwa, które często zniechęca do czytania. Na końcu znajdziemy także wskazówki jak budować wiarę w siebie i jak stawiać czoła nowym wyzwaniom.

"Wierzę w Ciebie!"
"Dasz sobie radę!"

Pewność siebie, kształtowana w dziecku już od najmlodszych lat daje potencjał do realizowania siebie i podążania za własnymi marzeniami.💛
Tylko jak zaszczepić w nim myśl, że jest wystarczające, więcej niż wartościowe i pełne naszej miłości?
Myślę, że nie bez powodu tak ważne jest to co mówimy i robimy, aby dać temu dowód.

Z pomocą przychodzi także wspaniały cykl książek wydanych nakladem @wydawnictwojednosc "Wielkie problemy małych ludzi". Pośród tytułów pojawił się zupełnie nowy, ten który wesprze dziecko w trudnych chwilach i pomoże poczuć własną sprawczość.

"Uwierz w siebie. Książka, którą dodaje pewnosci" to historia zapisana przez Asię Olejarczyk a zilustrowana przez Olę Makowską, która opowiada o Hani- dziewczynce takiej, jak inne kilkulatki i jak się okazuje w praktyce, posiadajace te same problemy co nasze dzieci.

W ramach klasowego konkursu talentów każde z maluchów otrzymało zadanie zaprezentowania tego, co potrafi robić najlepiej. Tam gdzie większość już doskonale wiedziała, co sprawia im radość dziewczynka poczuła brak. Nie czuła się wystarczająco dobra w żadnej dziedzinie, w dodatku stale popełniała błędy co nie pozwalało jej na frajdę.

Z pomocą rodziców, ich empatii, rozmowy i zaangażowania Hania poczula początkowo bezwarunkową miłość i wdzięczność aż w końcu fakt, że oni również wierzą w jej możliwości. Zmotywowana wspomnieniami udanych debiutów przełamała się i dokonywała kolejnych, aż w końcu zrozumiała, że te małe osiągnięcia są tak naprawdę kamieniem milowym w jej rozwoju.
Kolejne strony historii udowadniają słuszność myśli rodziców a ponadto wsparcie popłynęło również od innych uczestników tej historii.

Co okaże sie jej talentem? 🤔

Kolejna książka, tak samo jak cała seria, poprowadzona jest sercem autorek. Dodatkowe wskazówki zawarte w publikacji pomagają wspierać i rozwijać w dziecku właściwe poczucie i sprawiają, że to do trudne ma szansę stać się naszą motywacją w drodze do celu.

Doceniam ogromnie literaturę, która daje sercu przyjemne ciepło a myślom podsuwa, że nasze dzieci dzięki naszym wyborom- są w dobrych rękach. 🥰

Z pomocą przychodzi także wspaniały cykl książek...

• Przeczytane w 2023
  • Do biblioteki
  • Książki dla dzieci
  • K&M do kupienia

Dodaj cytat z książki Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności