Atlas motyli

8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
motyle, atlas motyli,
flora i fauna
Jolanta

Atlas motyli zawiera charakterystykę 250 gatunków motyli dziennych i nocnych spotykanych na obszarze Polski i Europy. Precyzyjne opisy zawierające informacje dotyczące wyglądu i miejsc występowania ułatwią identyfikację poszczególnych okazów. Dodatkową zaletą opracowania są kolorowe fotografie przedstawiające wszystkie omawiane gatunki. Książka jest przeznaczona zarówno dla znawców motyli jak...

Książka jest przeznaczona zarówno dla znawców motyli jak i dla badaczy amatorów, którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice tych kruchych i pięknych owadów.

źródło opisu: Wydawnictwo SBM 2014

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jolanta | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Lato się skończyło i motyli, które chyba każdego z nas fascynują i wzbudzają w nas przyjemne emocje, już nie ma. Piękne, kolorowe, delikatne, łagodne. Są znanymi i lubianymi owadami. Zazwyczaj żyją b. krótko. Znamy najbardziej pospolite: paź królowej, bielinek kapustnik, modraszki, rusałki. A jest ich kilkaset tysięcy gatunków na świecie, w Polsce kilkadziesiąt.Są wdzięczne do badań i obserwacji.
Marzyłam o albumie/atlasie z motylami. Moje marzenie się spełniło w lipcu tego roku. Cena atrakcyjna, atlas niewielki, bardzo kolorowy tak jak pokazane motyle, a jest ich 250. Prosty w formie, z przejrzystymi opisami. Niektóre gatunki szokują. Ten atlas uczy też poszanowania do przyrody, a więc i motyli.
Serdecznie polecam.

Motyle zawsze mnie fascynowały i chciałam dowiedzieć się o nich czegoś więcej, gdyż spotkałam się już z wieloma nieprawdziwymi stereotypami, powielanymi na temat tych owadów. Choćby pogląd, że motyle żyją jeden dzień. W rzeczywistości, zależnie od gatunku, żyją od kilku dni do kilku tygodni, a nieliczne nawet prawie rok. Dzięki​ tej książce dowiedziałam się, jak dokładnie wygląda etap przemiany gąsiennicy w motyla. Jednak najbardziej uderzyło mnie to, jak bardzo motyle są zagrożone wyginięciem (ponad 230 gatunków figuruje na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce). Skrajnym przykładem jest tutaj niepylak apollo, którego populację w Pieninach liczy się w pojedynczych sztukach, a chronienie siedlisk w tym przypadku jest jedną z najważniejszych prac ochrony gatunku.
Książka wydana jest w formie niedużego albumu, formatu nieco większego niż zeszytowy. W twardej oprawie, szyta, wydrukowana na kredowym papierze, zachwyca ilością zdjęć- każdy z 250 gatunków motyli...

Rex7 | 2017-08-16
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam