Czarci jar. Detektyw Rafał Królik na tropie

Okładka książki Czarci jar. Detektyw Rafał Królik na tropie Antoni Marczyński
Okładka książki Czarci jar. Detektyw Rafał Królik na tropie
Antoni Marczyński Wydawnictwo: Estymator Seria: Kryminał z myszką kryminał, sensacja, thriller
Kryminał z myszką
Estymator
2022-01-01
1990-01-01
czarci jar kryminał Czarci jar Antoni Marczyński

Książka przedwojenna, a prawie w ogóle nie trąci myszką. Język barwny, akcja wartka, bohaterowie barwni. Już dawno nic mnie tak nie wciągnęło. Polecam bardziej niż wszystko co czytałam w ciągu ostatnich trzech miesięcy co najmniej - a wszystko to były pozycje ze średnią oceną powyżej 7 gwiazdek 😉

Początek ok, żeby nie powiedzieć uroczy. Ale im dalej, tym gorzej. Koniec przeciągnięty jak wątróbka na patelni. A wszystko w stylu retro. Czy mi się podobało? Owszem. Czy wróciłabym po raz drugi do tej pozycji? Nie.

Klasyczny kryminał historyczny napisany lekkim piórem. Dodatkowo komediowe i romansowe drobiazgi. Dynamiczna akcja, do tego tajemnicze podziemia i walka o ropę naftową. Główny bohater trochę irytujący, szczególnie gdy wciela się w rolę słynnego detektywa. Ot taka historia na raz do łyknięcia, najlepiej między bardziej wymagającymi lekturami.

Pełna uroku komedia o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Historia bardzo prosta i niemal od początku całkowicie przewidywalna, ale zręczne pióro autora i nienachalny dowcip w pełni to wynagradzają. Powieść retro, która jednak wcale nie trąci myszką. Gdyby nie oczywiste znaki czasów dawno minionych jak konieczność posyłania umyślnego po policję bo brak w okolicy telefonu brzmiałaby bardzo współcześnie. Czyta się przyjemnie. W pamięci na dłużej nie pozostanie, ale może być całkiem dobrą rozrywką.

Niewielki, ubogi dworek, zamieszkująca w nim piękna panienka i niosący pomoc dzielny młodzieniec kojarzą się wielu czytelnikom z powieścią Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy.” Kilka lat później w ślady pana Kornela poszedł Antoni Marczyński. Nazywany przed wojną „Polskim Karolem Mayem” pisarz, a właściwie producent książek przeniósł akcję swej powieści z Wilna na Podkarpacie. Zamiast podlotka o fiołkowych oczach, mamy tu pannicę ocierającą się o pełnoletniość, której pomaga dziennikarz podszywający się pod słynnego detektywa - Rafał Królik.

Nie ma tu niestety skarbu, którego poszukują bohaterowie. Mamy za to walkę o ratowanie ojcowizny, którą dzielna właścicielka zadłużonego dworku toczy z potentatami naftowymi czyhającymi na jej roponośne pola i łąki. Jak zwykle w tego typu powieściach, na początku wszystko wydaje się proste. Później nasz bohater Rafał systematycznie wpada w coraz to nowe tarapaty, z których jednak dzięki wrodzonemu sprytowi udaje się mu wykaraskać.

Więcej na:

• Kryminał
  • 🏡Posiadam $
  • Śmieszne
  • Na mojej zakurzonej półce ;)

Dodaj cytat z książki Czarci jar. Detektyw Rafał Królik na tropie