czarci, jar, antoni, marczyński, kryminał
Adam

Upiór w zamku młodej dziedziczki i skompromitowany dziennikarz podający się za prywatnego detektywa to wybuchowa mieszanka. Pełno zabawnych nieporozumień, intrygi i tajemnice, wątek miłosny - to wszystko gwarantuje niezłą zabawę.

źródło opisu: Galicja, 1990

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

ZapomnianaBiblioteka | 2013-10-19
Przeczytana: 10 października 2013

Niewielki, ubogi dworek, zamieszkująca w nim piękna panienka i niosący pomoc dzielny młodzieniec kojarzą się wielu czytelnikom z powieścią Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy.” Kilka lat później w ślady pana Kornela poszedł Antoni Marczyński. Nazywany przed wojną „Polskim Karolem Mayem” pisarz, a właściwie producent książek przeniósł akcję swej powieści z Wilna na Podkarpacie. Zamiast podlotka o fiołkowych oczach, mamy tu pannicę ocierającą się o pełnoletniość, której pomaga dziennikarz podszywający się pod słynnego detektywa - Rafał Królik.

Nie ma tu niestety skarbu, którego poszukują bohaterowie. Mamy za to walkę o ratowanie ojcowizny, którą dzielna właścicielka zadłużonego dworku toczy z potentatami naftowymi czyhającymi na jej roponośne pola i łąki. Jak zwykle w tego typu powieściach, na początku wszystko wydaje się proste. Później nasz bohater Rafał systematycznie wpada w coraz to nowe tarapaty, z których jednak dzięki wrodzonemu sprytowi udaje się mu...

aschka | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminał