Kurzol. Gdzie się podział sen?

Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen? Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen?
Boguś JaniszewskiNikola Kucharska Wydawnictwo: Agora Cykl: Kurzol (tom 1) komiksy
komiksy
Kurzol (tom 1)
Agora
2023-04-12
2023-04-12
komiks dla dzieci boguś janiszewski nikola kucharska

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki Słowa mogą wszystko Sualzo, Silvia Vecchini
Słowa mogą wsz... Sualzo, Silvia Vecc...
Okładka książki Friday, księga pierwsza: Pierwszy dzień świąt Ed Brubaker, Marcos Martin
Friday, księga... Ed Brubaker, Marcos...
Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...

„Kurzol”. Litery są duże, jest mnóstwo ilustracji i komiksów. Nasz tytułowy Kurzol to kurzowy stworek mieszkający pod łóżkiem, ale bez obaw jest on całkiem sympatyczny, a na dodatek posiadacz magicznej klepki, dokładnie piątej, tej której często ludziom brakuje 😊 To właśnie za jej sprawą Antek wraz z Kurzolem przenoszą się do wnętrza organizmu zapoznając się ze wszystkim co się tam znajduje. Ala czytała część Gdzie podział się sen, ale jest więcej części Kurzola, wszystkie utrzymane w tym fajnym klimacie. Chyba nie ma fajniejszego sposobu na przedstawienie czerwonych krwinek, kortyzolu czy płytek krwi.

Bardzo fajna, zarówno w formie jak i w treści pozycja. W formie, bo łączy komiks z typowym tekstem. W treści, bo przybliża dziecku (powiedzmy w wieku wczesnoszkolnym),co dzieje się z nami gdy śpimy i dlaczego odpoczynek nocny jest ważny - oraz na co należy zwracać uwagę przed snem, by wyregulować swój cykl. Z pewnością sięgniemy po część drugą.

Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy, że jakiś podłóżkowy Kurzol zabierze nas na wyprawę do wnętrza... głównego bohatera. Brzmi dziwnie? Początkowo też tak uważaliśmy, jednak ta wyprawa okazała się ciekawa, zabawna, intrygująca, czasami pełna niebezpieczeństw i baaardzo pouczająca.

Bohater książki, Antek, któremu pewnej nocy ciężko zasnąć, poznaje nietuzinkowego stworka, niejakiego Kurzola mieszkającego pod jego łóżkiem. Ze znajomości z tym zakręconym gościem może nie może wyniknąć nic innego jak zwariowana i nieprzewidywalna przygoda. Jednak gdy dziwnym zbiegiem okoliczności trafiają do wnętrza organizmu Antka, to trzeba to wykorzystać i tym właśnie sposobem Antek poznaje tajniki funkcjonowania swojego organizmu, a tym samym dowiaduje się dlaczego nie może zasnąć.

Rewelacyjna historia, która w genialny sposób przybliża dzieciom pracę różnych narządów ludzkiego ciała i jego poszczególnych elementów. Odziera z zawiłości skomplikowane zagadnienia, by podać młodemu czytelnikowi naukę w niebanalnej i co ważne - zrozumiałej interpretacji.

To naukowa podróż w postaci komiksu, więc jedno z naszych ulubionych połączeń, gdy poza dobrą zabawą książka niesie ze sobą dużą dawkę ciekawej i przydatnej wiedzy.

Spodoba Wam się ta forma i jej bohaterowie, którym autor nadal charakteru odpowiedniego do pełnionej przez nich roli.
A wnioski jakie można wyciągnąć z tej książki pozostaną w dzieciach na długo 😉

Czy zdarzyło się Waszemu dziecku późnym wieczorem chodzić po domu z jękiem "Nie mogę zaaaaasnąąąąć..."? Albo rzucać się w łóżku z boku na bok, wychodzić to na siusiu, a to się napić, a to jeszcze do Was przytulić...? Taaaak, takie momenty się zdarzają częściej lub rzadziej. Znamy je też doskonale z autopsji. Każdy od czasu do czasu doświadcza bezsennej nocy. Może zmieni się to po lekturze "Kurzola"!

Kurzol (nie mylić z Wkurzolem, bo to zupełnie inny gość 😉) mieszka u Antka pod łóżkiem. Tam, gdzie odkurzacz nie ma dostępu albo gdzie łatwo zapomnieć o istnieniu takiego miejsca- gdzie trudno się schylić, gdzie nie zagląda nikt, poza wybierającą się w podróż skarpetką, pluszakiem, zużytą chusteczką... Lepiej sprawdźcie w swoich domach, może znajomi Kurzola, ba, sam Kurzol do Was się wprowadził?!

W każdym razie, przynajmniej wtedy, kiedy genialny pisarz popularnonaukowych książek dla dzieci- Boguś Janieszewski, pisał tę książkę, Kurzol mieszkał u Antka. Chłopiec nie miał pojęcia o jego istnieniu, dopóki nie dopadła go bezsenna noc. Wiercił się, rzucał z boku na bok w swoim łóżku, zamykał oczy, a one same się otwierały, aż w końcu Kurzol nie wytrzymał i postanowił się ujawnić. Antek oczywiście początkowo myślał, że jednak zasnął i to wszystko mu się śni. Ale jednak nie. To działo się naprawdę! Kłębek kurzu gadał do niego spod łóżka! A jak zabawnie przekręcał słowa 😆 Takiego stworka nie sposób nie polubić.

Tej nocy jednak, wydarzyło się coś jeszcze bardziej nieprawdopodobnego! Za pomocą, albo może raczej: mocą, piątej klepki, nasi bohaterowie przenieśli się do wnętrza ciała chłopca. Po kilku przeżytych przygodach już było wiadomo, dlaczego Antek nie może zasnąć. Jesteście ciekawi?

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to genialna książka 😍 Zdolny Boguś Janiszewski wraz z utalentowaną Nikolą Kucharską połączyli komiks z powieścią. Efekt zaskakująco wciągający! Dlaczego książki dla dzieci nie pisze się właśnie w taki sposób?! Przecież to jeden z najlepszych patentów, by zachęcić młodych do czytania 😃Dzieciaki uwielbiają kolorowe ilustracje, a jeśli są one częścią akcji, zawierają opis, który ma znaczenie w zrozumieniu dalszej historii, to przeczytają te kilka słów, by otworzyła się przed nimi tajemna opowieść, znana tylko tym, którzy ją przeczytają, no przecież. Kilka okienek komiksu przeplata się więc tutaj z kilkoma zdaniami. Proporcje są idealne! Zainteresują się ci, którzy komiksów nie lubią (patrz: ja 🙋, chociaż dzięki moim Juniorom przekonuję się do tego gatunku coraz bardziej),jak i ci, którzy komiksy to owszem, jak najbardziej, ale dłuższy tekst, to już "nie dziękuję". W tym przypadku, jest szansa dla jednych, i drugich, że im się spodoba.

Ale mój największy zachwyt jest nad opowieścią, która łączy fikcję z faktyczną wiedzą o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu! Być we własnym wnętrzu ciała, przepłynąć swoimi żyłami i tętnicami od jelit, aż po mózg, to dopiero coś! Dowiedzieć się jaki wpływ ma to, co robimy, na to co czujemy to bardzo cenna lekcja. Świetnie się to udało tym artystom 👍

Czy Twoje dziecko lubi komiksy? A może chętnie zagląda też do książek?
A co powiesz na połączenie książki i komiksu?
Brzmi super, prawda?
Taki miks znajdziesz w propozycji „Kurzol. Gdzie się podział sen?"
Bohaterowie książki są absolutnie niezwykli. Główni to: Antek – chłopiec, który ma kłopoty ze snem oraz Kurzol. Kto to jest Kurzol? Przekonaj się sam/sama. Gwarantuję, że nie pożałujesz! Kurzol jest zabawny i przeuroczy. Oprócz Antka i Kurzola na kartkach książki znajdziesz między innymi Tereskę, Violę, Melę i asystenta Grzegorza.
Przygody Antka i Kurzola są frapujące, przepełnione humorem i dostarczają ogromną dawkę wiedzy na temat działania ludzkiego organizmu.

Czy Twoje dziecko lubi komiksy? A może chętnie zagląda też do książek?
A co powiesz na połączenie książki i komiksu?
Brzmi super, prawda?
Taki miks znajdziesz w propozycji „Kurzol. Gdzie się podział sen?"

Otarliście już sen z powiek? Dobrze się spało? Mam nadzieję, że "mela" Was nie zawiodła i jesteście wypoczęci, bo jeśli nie to zapraszam na lekturę Kurzola 😁.

Co ma kłaczek kurzu, znaleziony pod łóżkiem, wspólnego z bezsennością Antka? Ano wiele. Choćby to, że próbuje mu pomóc rozwikłać zagadkę. Antka czeka ważne wydarzenie i chciałby się przed nim wyspać, ale drzwi do krainy Morfeusza stoją zamknięte. Wierci się i kręci na łóżku, aż tu się Kurzol odzywa zdenerwowany, bo przez to sam zasnąć nie może. Ruszają więc ma poszukiwania i tak się jakoś dzieje, że trafiają do wnętrza Antkowego organizmu. W sumie to dobrze, bo gdzie tu snu szukać, jak nie u źródła. Zanim jednak zostaną zaproszeni na audiencję do Szefowej, przyjdzie im po po drodze spotkać Tereskę i Violę - ekspertki od trawienia, glukozę Roksanę i jej kumpelki, lekko ospałego Kilera, czyli najbardziej groźną dla zarazek białą krwinkę i całkiem pokaźne stadko hormonów, z Melą na czele. Znaczy się Meli tak szybko nie poznają, bo ta postanowiła zastrajkować i nie wydzielać. A jak Mela nie wydziela, no to wiadomo nici ze spania. 🙄

Co takiego Antek nawyprawiał, że spać nie może? Oj ma on za uszami kilka drobnych przewinień. A jakich i co najbardziej zaburza naszym dzieciom zdrowy i spokojny sen, to dowiecie się od Pana Bogusia Janiszewskiego, autora tej książki. Wszystko tu fachowo, zabawnie i odlotowo opisał, a Nikola Kucharska zmalowała i ubrała w gustowne komiksowe okienka.

Piszą na okładce, że to "brawurowe połączenie komiksu oraz tradycyjnej opowieści" i mają rację. Świetny pomysł, który dodaje tej zakręconej historii jeszcze większego pazura. Czyta się rewelacyjnie. A do tego znajdziecie tu dużo wątków edukacyjnych (budowa ludzkiego ciała) podanych w lekkostrawnej postaci. Dzieci będą zachwycone.

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to fascynująca książka w formie komiksu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora dla dzieci. Boguś Janiszewski po raz kolejny udowadnia, że niezwykle użyteczną wiedzę można zdobywać sięgając po książki, które pisze i wymyśla. Nikola Kucharska natomiast w fantastyczny sposób dopełnia całość swoimi rysunkami i projektem Kurzola.

Czytelnik dowiaduje się z tej publikacji jak funkcjonuje organizm człowieka. Nie jest to nudna lektura, która może się kojarzyć ze szkołą. To naprawdę wciągająca opowieść o tym, co może być przyczyną problemów z zaśnięciem. Można tu znaleźć cenne wskazówki na temat tego, co warto robić, by ustrzec się przed bezsennością na co dzień, ale również wtedy, gdy bardzo zależy nam, by na drugi dzień być wypoczętym (np. przed wyjazdem, na którym chcemy być w pełni sił!). Sympatyczni i bardzo wyraziści bohaterowie również odgrywają znaczącą rolę. Warto przy okazji zaznaczyć, że ich imiona nie są przypadkowe.

Jeśli ktoś pamięta cykl animacji pt. "Było sobie życie", to z pewnością nie zawiedzie się czytając tę książkę (oglądając również). Młody odbiorca natomiast w łatwostrawny sposób pozna tajemnice ludzkiego ciała (funkcje poszczególnych elementów krwi, ale również działanie niektórych hormonów). Polecam całym swoim biologicznym sercem! Jak dla mnie to lektura obowiązkowa dla wszystkich uczących biologii i przyrody, a jednocześnie nieoceniona lekcja, w jaki sposób serwować wiedzę dotyczącą zdrowych nawyków i dbania o równowagę organizmu.

Pomimo tego, że nie jestem jakąś wyjątkową fanką komiksów, to ten z pewnością długo będzie mi towarzyszył.

Nawet nie sadziłam, że można w tak lekki i zabawny sposób opowiedzieć o problemach ze strony układu pokarmowego czy też o tym, jak powinny działać poszczególne hormony. Autorzy udowadniają, że posiadają nieograniczone pokłady kreatywności, a humorystyczna forma sprawia, że nawet kilkulatek świetnie bawi się podczas słuchania pewnego rodzaju sprzeczki Kortiego, Aliny i Niny. Wszystkiemu jednak winna jest Mela. Ale czy na pewno? A może jednak ktoś inny tu nabroił? Jak?...
Na wiele różnych sposobów! Zachęcam gorąco do poznania Antka, Kurzola i całej reszty naprawdę charakternych bohaterów.

Temu bohaterowi wróżę szybki sukces. Myślę, że w pamięci dzieci (i ich rodziców) pozostanie na długo. Poznajcie Kurzola!

Kurzol mieszka pod łóżkiem Antka. Dziesięcioletni chłopiec próbuje zasnąć. Bezskutecznie - kręci się z boku na bok, wierci, a kolejne myśli zaprzątają mu głowę. Zamiast snu zjawia się tajemniczy głos pochodzący spod łóżka. To oczywiście Kurzol - mały stworek z kurzu, który nie może zasnąć, bo przeszkadza mu w tym wiercenie Antka!

Kurzol okazuje się całkiem fajnym gościem i razem z Antkiem próbują znaleźć rozwiązanie na bezsenność. Ma im w tym pomóc piąta klepka od wuja Norberta (który zginął tragicznie w paszczy odkurzacza). Tajemnicze zaklęcie przenosi ich do wybitnie śmierdzącego miejsca.

Bohaterowie trafiają do organizmu Antka, a konkretnie do jelita cienkiego i tu zaczną swoją wędrówkę w celu poznania przyczyny bezsenności.

W jelicie cienkim spotykają specjalistki od trawienia - Tereskę i Violę, które wskazują im drogę do szefowej - to tam poznają powód braku snu. Nie miały jednak zbyt dużo czasu na rozmowę, bo właśnie pojawił się potężny zator, z którym trzeba było szybko sobie poradzić.

Dalej jest jeszcze ciekawiej i po nitce do kłębka, nasi bohaterowie odnajdą szefową, a tajemnica braku snu zostanie wyjaśniona.

Brzmi absurdalnie?

Sięgnijcie po lekturę i przekonajcie się, że ta książka przekracza wszelkie granice wyobraźni! Cała fabuła skupiona jest wokół problemów ze snem, a dzięki wędrówce po organizmie, czytelnik dostaje ogromną dawkę wiedzy na temat działania konkretnych mechanizmów.

"Kurzol" jest książką, która puchnie od najwyższej klasy humoru. Totalnie odjechana, błyskotliwa łączy w sobie elementy powieści i komiksu. Dzięki ilustracjom Nikoli Kucharskiej, dziwne stwory grasujące wewnątrz naszego ciała, uświadamiają czytelnikowi, jak wiele można zrobić, by nasz organizm poczuł się lepiej. Regulamin umieszczony na końcu książki na pewno o tym przypomni!

Polecam!

Czy Ty też masz czasem kłopoty ze snem? Zastanawiasz się, dlaczego tym razem nie możesz zasnąć?

Antek, bo tak właśnie ma na imię główny bohater tego cudacznego komiksu, również znalazł się w tej dziwnej sytuacji. Położył się do łóżka, jednak nie jest w stanie zasnąć. Próbuje i próbuje, jednak sen nie przychodzi. Aż w końcu spod łóżka odzywa się pewien głos. Okazuje się, że Antek ma towarzysza. Nie jest to byle jaki towarzysz, ale kłębek kurzu, który nazywa się Kurzol i pod łóżkiem Antka ma swój dom. Ten ciekawy stworek pokazuje sposób na wyjście z sytuacji. Jednak zamiast dosłownego wyjścia, dwaj bohaterowie lądują w organizmie chłopca. I tutaj dopiero rozpoczyna się przygoda!

KURZOL. GDZIE SIĘ PODZIAŁ SEN? to książka Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Nikoli Kucharskiej od wydawnictwa Agora dla Dzieci, która dosłownie rozwaliła system. Jest to połączenie powieści z komiksem, co jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza że moja córka ostatnio polubiła się z komiksami. Poza tym jest to książka, która w szałowy sposób przemyca cenną wiedzę. Dziecko dowiaduje się dzięki niej, jak zbudowany jest ludzki organizm, jak wiele organów czy układów w nim występuje i jak wszystkie muszą ze sobą współgrać, aby człowiek czuł się dobrze, mógł spać, jeść, uczyć się, zapamiętywać czy wypoczywać. Przechodzimy przez jelita, które mają problem ze strawieniem tłustego pokarmu, przez tętnice, które transportują rozmaite substancje, przez ośrodek pamięci, aż do ośrodka dowodzenia, w którym rozgrywa się finał. Młodzi czytelnicy dowiadują się, za co odpowiada kortyzol, a za co melanina. Brawa dla autorów i wydawnictwa za książkę, która łączy wiedzę z ciekawą historią! Uwielbiam takie czytać!

Rewelacja! I ja i dzieciaki super się przy tej książce bawimy!

Rewelacja! I ja i dzieciaki super się przy tej książce bawimy!

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Fantastyka Polska
  • Serie

Dodaj cytat z książki Kurzol. Gdzie się podział sen?