Mallaroy

Mallaroy

przeczytanych książek 383 napisanych opinii 195

Czekam na drugi tom, by zobaczyć ten rozpierdol, który pokochałam na wattpadzie

Czekam na drugi tom, by zobaczyć ten rozpierdol, który pokochałam na wattpadzie

Znów dałam się wkręcić w "ochy i achy" a wyszło, no właśnie, mam bardzo mieszane uczucia, podobało mi się i nie podobało, były momenty nudne, były też takie w które się wkręciłam, treść wydawała mi się momentami za długa, godziny leciały a ja czułam że nic nie przeczytałam. Zapewne gdybym była nastolatką połknęłabym wszystkie trzy części w całości i się niesamowicie zachwycała, no ale już nią nie jestem.

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑴𝒂𝒍𝒍𝒂𝒓𝒐𝒚" 𝒕𝒐𝒎 1
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @amjuna_
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @seeya_books
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 16+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

❀ Pomysł na fabułę tej historii jest niesamowity. Sam motyw akademii dla istot nadprzyrodzonych jest idealnie poprowadzony. To przyjemna i lekka książka dla fanów fantastyki i młodzieżówek.

❀ Muszę przyznać, że trochę przeszkadzała mi zbyt duża ilość opisów. Czasami były one dla mnie męczące. Rozdziały są zdecydownie za długie, co także utrudniało mi czytanie. Osobiście wolę krótkie rozdziały. Książka ma białe strony, to też ciężko mi się czytało. Jednak należy pamiętać, że to tylko moja opinia, a każdy ma inne zdanie.

❀ Momentami ciężko było mi zrozumieć cały ten senaturalny świat. Moim zdaniem było to spowodowane zbyt dużą ilością informacji, które pojawiały się w szybkim czasie. Przyznam, że trochę pogubiłam się w tej historii. Wstęp także jest moim zdaniem za długi, co może lekko zniechęcić czytelnika. Książka jest też zbyt chaotyczna, to tylko moje zdanie.

❀ Znajdziemy tutaj wampiry, wilkołaki, czarownice, zmiennokształtnych oraz łowców. Wszyscy chodzą do jednej szkoły, ale są podzieleni na grupy. Motyw rywalizacji między nimi jest bardzo dobrze przedstawiony.

❀ Styl pisania autorki średnio przypadł mi do gustu. Występuje tu narracja trzecioosobowa, co także mi się nie spodobało. Perspektywa bardzo często się zmieniała, co było dość męczące. Sprawiło to, że się trochę pogubiłam. Oczywiście każdy ma inne zdanie.

❀ Podobało mi się to, jak autorka wykreowała ten nadprzyrodzony świat. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy. Humor postaci jest wprost cudowny. Bardzo ich polubiłam.

❀ Podsumowując, książka pomimo drobnych minusów bardzo mi się podobała. Cała historia jest świetnie wykreowana, zachwyciła mnie 🤍 Całym sercem polecam Wam ją poznać. Szczególnie, jeśli tak jak ja, jesteście fanami fantastyki i lekkich młodzieżówek 🎀

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑴𝒂𝒍𝒍𝒂𝒓𝒐𝒚" 𝒕𝒐𝒎 1
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @amjuna_
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @seeya_books
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 16+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

❀ Muszę przyznać, że trochę przeszkadzała mi...

Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam coś w ręku dla młodzieży, w dodatku z elementami fantasy. Już od pewnego czasu chodziła mi po głowie literatura młodzieżowa i tym samym za namową wielu z Was i Waszych pozytywnych opinii postanowiłam zaryzykować i podjąć wyzwanie, aby przeczytać i poznać tę wyjątkową serię, która swoją popularność już zyskała kilka lat temu na Wattpadzie.
"Mallaroy" to barwna książka o dwóch siostrach bliźniaczkach Erin i Alei, które prowadziły normalne życie dwóch nastolatek, do czasu... Za nim jedna z nich nie została powołana do prestiżowej szkoły, pełnej nieludzkich istot o nadnaturalnych umiejętnościach. Siostry Lanford będą miały wiele dylematów i trudnych decyzji do podjęcia tym bardziej, że nastolatki zamienia się miejscami.
Początek był trudny, bo wręcz zastanawiałam się, co mnie podkusiło, aby wziąć tę książkę do zrecenzowania, mało tego miałam na półce jeszcze drugi tom tej serii🤦 No ale mam zobowiązania wobec wydawnictwa, więc czytałam dalej, aż w końcu przyszedł ten przełomowy moment, że nie byłam w stanie oderwać się od książki. Kończąc tę część, poszłam za ciosem i zaczęłam od razu od kolejnego tomu, bo tak mnie pochłonęła, ta historia.
W trakcie czytania nastawcie się na wiele zaskakujących wątków. Autorka stworzyła wiele postaci, pozytywnych i tych negatywnych, których nie mogło zabraknąć, bo to dzięki nim ta szkoła nabiera pazura i charakteru. Bez względu na postać i jej charakter, polubicie każdą z nich na swój własny sposób. Książka pełna magii i fantazji, niezwykłych mocy, rywalizacji i konfliktów pomiędzy uczniami i ich grupami. Chociaż akcja nie goni, to czyta się ją rewelacyjnie i polecam wszystkim miłośnikom fantasy i czegoś dla tych młodszych czytelników.

Lubicie ten moment, kiedy bierzecie do rąk książkę, która wpadła wam w oko, zaintrygowała opisem, zaczynacie czytać.... i nie wiadomo, kiedy kończycie?

Ja uwielbiam!
To jest najlepsza opinia, że książka "wsysa"- byłam myślami przy niej w pracy, podczas sprzątania i do czytania wracałam jak bumerang. Już nie mogę się doczekać chwili, kiedy rozpocznę drugą część :)

Świetna młodzieżowa fantasy. Polecam

Ja uwielbiam!

Świetna...

"Mallaroy" to historia, o której po raz pierwszy usłyszałam gdzieś w roku 2016/2017. Namiętnie poczytywałam wówczas Wattpada, gdzie natrafiłam właśnie na tę opowieść. Opis i okładka bardzo mi się spodobały, ale nie zdążyłam jej przeczytać, ponieważ pochłonęły mnie najpierw inne "książki", a potem przeniosłam się w stu procentach na te wydane.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy w maju 2023 śmignęła mi wieść o nadchodzącej premierze "Mallaroy" w wersji papierowej za pośrednictwem wydawnictwa seeYA (imprint Czarnej Owcy). Bez wahania sięgnęłam i oto jestem. Zwarta i gotowa, by opowiedzieć wam co nieco o tej historii. A gwarantuję, że będzie co opowiadać. :)

Zacznijmy od tego, że "Mallaroy" to pierwszy tom trylogii o tejże nazwie, autorstwa A. M. Juny. Jest to fantastyka młodzieżowa, która opowiada o losach dwóch sióstr bliźniaczek: Alei i Erin Lanford. Pewnego dnia Alea niespodziewanie poznaje swoją ukrytą moc; staje się zmiennokształtną. Wskutek zrządzenia losu oraz kilku dziwnych akcji do magicznej szkoły udaje się jednak jej zwyczajna, człowiecza siostra, Erin.

Dziewczyny po raz pierwszy od lat zostają rozdzielone. Alea mierzy się ze sprawami wagi światowej (a przynajmniej bezpośrednio związanych ze światem magicznym). A jedyne, co pozostało Erin, to udawanie siostry oraz niedanie się zabić uczniom takim jak: wampiry, wilkołaki, zmiennokształtni, magowie czy łowcy.

Jedno jest pewne: obie mają pełne ręce roboty.

"Mallaroy" to jedna z tych książek, które bardzo łatwo wciąga w swoje przygody. Tu z początku miałam lekki problem, lecz kiedy siostry zajęły już przykazane im miejsca, od razu poleciałam z fabułą do przodu. Historia jest kolorowa, pełna zabawnych momentów oraz bogata w magiczne motywy - upodobałam sobie zwłaszcza ten związany ze szkołą, do której uczęszczają nadnaturalni nastolatkowie.

Pomysł podmiany sióstr zdecydowanie wyszedł, a ja ani przez chwilę nie czułam rażącego naciągania faktów, byleby popchnąć akcję. Wszystkie wątki poprowadzono bardzo dobrze, choć nie zamierzam ukrywać, że te dotyczące Erin mocniej chwyciły mnie za serce. Momentami odnosiłam wrażenie, że Alea znikała gdzieś na drugi plan, ale rozumiem, że w pierwszym tomie chodziło raczej o przedstawienie świata i rządzących nim prawami.

Podobało mi się stworzenie różnych rodzajów nadnaturalnych oraz podzielenie ich na klasy. Każda rasa miała również indywidualny system rządzenia społeczeństwem, co mi się spodobało. Monarchia u wampirów, demokracja u reszty - ciekawy zabieg, który ostatecznie sprawił wiele kłopotów bohaterom. Moment zderzenia Erin ze światem magicznym wydawał mi się najlepszy, najbardziej zabawny i najmniej oczywisty. Nie zliczę, ile razy podczas czytania wykwitł mi na twarzy szeroki uśmiech. A i może jakieś parsknięcie śmiechem się wyrwało z krtani.

"Mallaroy" A. M. Juny to zdecydowanie książka warta polecenia. Jest to debiut autorki, który uznałam za najlepszy w 2023 roku. Historia porywa, bawi i niesamowicie wciąga, a do tego jest spójna, a wydarzenia logiczne i dynamiczne. Nie zraźcie się dość miałkim początkiem, bo im dalej w las tym lepiej. Obiecuję. Dobrze, że drugi tom już czeka na mojej półce, nie będę musiała wyć jak wilkołak z niecierpliwości. :)

Jakie było moje zdziwienie,...

Jest to wspaniała książka. Jedna z moich top 3. Czytałam ją jeszcze kiedy była na tylko na Wattpadzie. Zachwyciła mnie wtedy i zastanawiałam się czy ja wydadzą. No i proszę stało się. Jestem dumna

Erin i Alea są siostrami identycznymi. Fakt ten jest niezwykły, nawet biorąc pod uwagę, że są bliźniaczkami. Kiedy jedna z nich okazuje się zmiennokształtna, a kilka dni później znika pozostawiając tylko tajemniczy list… Cóż. Erin może czuć się zdezorientowana. Dziewczyna bierze jednak sprawy w swoje ręce i postanawia zastąpić Aleę w szkole dla niezwykłych istot, mając nadzieję, że nikt nie odkryje jej prawdziwej tożsamości. Kiedy ona próbuje dostosować swoje życie do przebywania wśród wilkołaków, czarodziejów i wampirów, jej siostra będzie walczyć o przetrwanie całego jej rodzaju.

„Mallaroy” to porywająca i pełna zwrotów akcji historia, której nie sposób nie pokochać. Zabawna, a jednocześnie tajemnica, sprawiła, że z ogromnym zainteresowaniem pochłaniałam kolejne rozdziały. Polecam wszystkim fanom literatury młodzieżowej!

Kochałam tą książkę gdy była jeszcze na Wattadzie i kocham ją dalej. Wspaniały wykreowany świat, fabuła, która trzyma się kupy i do tego świetne postacie. Momentami może i trochę cringe, ale wszystko jest tam tak przemyślane, że jestem w stanie to wybaczyć. Dynamika między bohaterami (szczególnie: Tatiana i Diego oraz Erin i Michael)- super. Podskakiwałam z radości gdy były jakieś napięte momenty.

Pierwsza część dziwnie się zakończyła- na watt układ był zupełnie inny, ale zgaduję, że to dlatego, że teraz Mallaroy jest zrobione na trylogię. Mam drugą część i zabiorę się za nią od razu.

Przeciętna, widzę dużo inspiracji popularnymi książkami i filmami. Jeśli ktoś szuka czegoś lekkiego to dobry wybór