Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.05.2023

W tym tygodniu pod patronatem Lubimyczytać ukażą się przede wszystkim powieści. I obyczajowe, i kryminalne, i young adult, i fantasy, i historyczne, a nawet  – obyczajowe z wątkiem romantycznym. Sprawdźcie szczegóły i wspaniałej lektury!

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„Aria” Nazanine Hozar tłumaczenie: Joanna Jurewicz (wyd. Albatros)

Nowość w serii Piąta Strona Świata. Wspaniały debiut Nazanine Hozar przenosi nas w czasie i przestrzeni do Iranu – od lat 50. XX wieku aż do rewolucji w 1979 roku – ale oglądamy go jak nigdy wcześniej, bo oczami sieroty.

Początek lat pięćdziesiątych w niespokojnym Iranie, kraju bogatym w złoża ropy, ale podzielonym klasowo i religijnie. Pewnej nocy kierowca pracujący w irańskiej armii wraca do domu przez Teheran i słyszy płacz. Zaciekawiony, szuka jego źródła i znajduje niemowlę porzucone na poboczu i otoczone przez wygłodniałe psy. Chwyta je i na zawsze zmienia przeznaczenie oraz los małej dziewczynki, którą nazywa Arią. Wzruszająca historia Arii prowadzi nas przez brutalną rewolucję, która w końcu wynosi Ajatollaha Chomeiniego na przywódcę Iranu, i kończy się, gdy Aria zakochuje się i sama staje się młodą matką.

Przepiękna saga, której rozmach i walory literackie Margaret Atwood porównała do „Doktora Żywago” Borysa Pasternaka.

„Za granicą” Wojciech Chmielarz (wyd. Marginesy)

Upalne lato, bezkres chorwackiego nieba, beztroska, plaża i morze – tak wygląda raj, do którego przyjeżdżają na wakacje Daria z Markiem. Mieli mieć czas tylko dla siebie i syna, ale na miejscu poznają Szwedów: Johana i jego dużo młodszą seksowną żonę Verę. W dodatku Marek dostaje nagłą lukratywną propozycję zawodową i pogrąża się w pracy. W tym czasie Daria zbliża się do nowo poznanych ludzi. I z dnia na dzień jest nimi coraz bardziej zafascynowana. Pewnego wieczoru zostaje zaproszona do nich na kolację. Późnej atmosfera szybko staje się duszna od niewypowiedzianych pragnień, pożądania, zazdrości i poczucia odrzucenia. Chorwackie słońce rozpala zmysły i doprowadza ludzi do szaleństwa.

Które z nich ulegnie mu jako pierwsze? Jedno jest pewne – nie wszyscy wrócą do domu. Nie wszyscy przeżyją. To pierwsze i ostatnie takie lato w ich życiu.

W którym momencie fascynacja drugą osobą zamienia się w obsesję? Jak daleko można się posunąć, żeby zdobyć to, czego się pragnie? Czy pożądanie może smakować zemstą?
Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

„The Infinity Between Us” N.S. Perkins (wyd. Ale!)

Przez osiemnaście lat rodziny Violet i Willa spędzały wspólnie wakacje w domku przy plaży w Ogunquit, w stanie Maine. Przez dwa idealne, wypełnione słońcem i beztroską miesiące Violet i Will byli nierozłączni. Pewnego lata ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej. Jednak zanim to uczucie zdążyło rozkwitnąć, tragedia rozdzieliła dwoje zakochanych – i ich rodziny.

Pięć lat później wspomnienia tamtego fatalnego lata wciąż prześladują Violet. Gdy wraca do Maine, żeby sfinalizować sprzedaż domku letniskowego i ostatecznie odciąć się od przeszłości, na miejscu nieoczekiwanie spotyka Willa, który jest równie przystojny i zakochany w niej jak kiedyś, a do tego zdeterminowany, by ją odzyskać.

„Miejsca cieniste” Jacek Kalinowski (wyd. Znak)

Witek z pozoru jest wymarzonym mężem. Jednak kiedy decyduje się przyjąć pod swój dach przyjaciela, który właśnie wyszedł z więzienia, Anna jest przerażona. Przez lata Krzysztof był tylko odległym cieniem, historią z przeszłości. Od dziś będą dzielić z nim dom.

Traf chce, że kilka dni po pojawieniu się mężczyzny w okolicy ginie dziesięcioletnia Iga, a życie jej rodziców – Łukasza i Pauli – przeradza się w piekło.

Miejsca cieniste to opowieść o tym, jak ludzkie losy – dawnych przyjaciół, niedoszłych kochanków, sąsiadów, bliskiej rodziny i przypadkowo poznanych osób – splatają się bezpowrotnie. A także o tym, że strata przychodzi niekiedy w najmniej spodziewanym momencie, stopniowo sącząc swój jad i nieodwracalnie zatruwając życie.

„Cztery pory magii” Aneta JadowskaMarta KisielMagdalena KubasiewiczMilena Wójtowicz (wyd. Sine Qua Non)

Każda pora roku ma swoją magię, a każda bohaterka swoje demony…

Cztery pisarki.

Cztery opowieści.

Cztery pory roku.

Cztery oblicza słowiańskiej mitologii i magii.

Autorki, które tworzą i fantastykę, i kryminały, zabierają Was na wycieczkę, w których granice gatunków literackich i światów się zacierają.

Wczesnowiosenny, marcowy ślub. Co robić, gdy rodzina twego już za moment męża chyba cię nie lubi? Życiowe (i śmiertelne) porady ze szczyptą BHP.

Pełnia gorącego lata wśród zbóż. Czarownica trafia na wieś niespokojną i niezbyt też wesołą. Kto jest tam prawdziwym zagrożeniem?

Listopadowa plucha w Thornie. Dora Wilk interweniuje, gdy uzbrojony mężczyzna zakłóca pogrzeb i tak wdeptuje w starą sprawę, która szybko nabiera świeżości, gdy znika kolejny chłopiec…

Planszówkowy sylwester spędzany w górach w gronie przyjaciółek na śmierć (ekhem) i życie. Za to bez planszówek. Terapia małżeńska i porady weterynaryjne w cenie wyjazdu

I… garść postaci prosto ze słowiańskiej mitologii.

Wymarzone i wyczekiwane połączenie jednych z najgorętszych nazwisk polskiej fantastyki! Jadowska, Kisiel, Kubasiewicz, Wójtowicz — to musi być magicznie wciągające!

„Jaśminowy tron” Tasha Suri tłumaczenie: Piotr Kucharski (wyd. Fabryka Słów)

Osierocona służąca i uwięziona księżniczka. Różni je wszystko: pochodzenie, bogactwo, wiedza. Łączy jeszcze więcej: dojmująca samotność, całkowite odrzucenie i nowe życie, w które obie weszły uciekając z objęć śmiercionośnego ognia. Okradzione ze wszystkiego, w sobie nawzajem odnajdą całą siłę, której potrzebują by przeżyć.

Za murami przerażającej świątyni zmienionej w pełne duchów więzienie przetacza się czas wielkich zmian. Zaraza zbiera okrutne żniwo, wieloletnie zniewolenie nieuchronnie prowadzi do wybuchu krwawej rewolucji, walka o władzę sprowadza na cesarstwo widmo upadku a dawne wierzenia domagają się powrotu z zapomnienia i nowego życia.

Nadchodzi czas zmian. Czas, w którym odrzucone, nieme dotąd kobiety ośmielą się sięgnąć po własny los.

„Arcydzieło” Tom Hanks tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska, Mateusz Rulski-Bożek (wyd. Wielka Litera)

Błyskotliwa, przewrotna, wzruszająca i pełna ironii historia o powstawaniu filmu o superbohaterach.

Tylko ktoś, kto pracował przy dziesiątkach filmów, mógłby napisać taką powieść. I tylko ktoś obdarzony z jednej strony talentem pisarskim, z drugiej – szalonym poczuciem humoru, mógł zrobić to tak doskonale.

W zwariowanej, wielowątkowej historii powstania pewnego filmu, z góry obliczonego na kasowy hit, autor zdradza tajemnice, jakich nikt z osób pracujących na planie nigdy by nie zdradził, bo zwyczajnie… nikt by w to nie uwierzył.

Co tu jest fikcją, a co prawdziwym wspomnieniem legendarnego aktora i reżysera? Przez pryzmat obiektywu kamery autor nie tylko pokazuje szaleństwo i magię panujące na planie, ale doskonale zarysowuje zmiany w amerykańskiej kulturze od czasów II wojny światowej. Nie kryje swojej miłości do filmu, oddając jej blaski i cienie na każdej stronie tej napisanej z epickim rozmachem powieści o ludziach, dla których plan filmowy jest osobnym, nieco szalonym wszechświatem.

„Stacja  Jakub Szamałek (wyd. W.A.B.)

Autor bestsellerowej serii „Ukryta sieć” – która sprzedała się w 170 tys. egzemplarzy – zachwyca nową powieścią!

Odkąd Lucy Poplasky wróciła z ostatniej misji NASA, myślała tylko o tym, aby znów znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nareszcie jej się to udaje. Jako dowódczyni ekspedycji mierzy się jednak nie tylko z dyplomatycznymi napięciami między USA a Rosją, ale i tajemniczą awarią, która zagraża życiu załogi. Sześcioro astronautów, upakowanych w klaustrofobicznych kwaterach, musi przezwyciężyć wzajemną nieufność, by zapewnić sobie przetrwanie. Bo czterysta kilometrów od Ziemi nie ma nikogo, kto mógłby przyjść im z pomocą.

„Diakon kontra King Kong” James McBride tłumaczenie: Tomasz S. Gałązka (wyd. Echa)

We wrześniu 1969 roku niezdarny, zrzędliwy stary diakon, znany jako Kurtałka, wkracza na dziedziniec osiedla Cause na południowym Brooklynie, wyciąga z kieszeni broń i na oczach wszystkich strzela z bliska do handlarza narkotyków.

W „Diakon kontra King Kong” McBride ożywia ludzi dotkniętych strzelaniną: ofiarę, Afroamerykanów i Latynosów, którzy byli tego świadkami, białych sąsiadów, miejscowych gliniarzy wyznaczonych do zbadania sprawy, członków kościoła baptystów Pięć Końców, gdzie Kurtałka był diakonem, włoskich gangsterów z sąsiedztwa i samego Kurtałkę.

W miarę jak historia się pogłębia, staje się jasne, że losy bohaterów – uwikłanych w burzliwy wir Nowego Jorku lat sześćdziesiątych – nakładają się na siebie w nieoczekiwany sposób. Kiedy prawda wychodzi na jaw, McBride pokazuje nam, że nie wszystkie sekrety należy ukrywać, że najlepszym sposobem na rozwój jest stawianie czoła zmianom bez strachu oraz że nasiona miłości tkwią w nadziei i współczuciu.

„Mallaroy” A. M. Juna   (wyd. SeeYA)

Kojarzycie ten moment, kiedy wasza bliźniaczka okazuje się zmiennokształtna, po czym znika, więc musicie podszywać się pod nią w nieludzkiej szkole? Nie?

Erin Lanford chciałaby móc powiedzieć to samo. Jadąc do Mallaroy, spodziewała się wszystkiego, nawet własnej śmierci.

To znaczy, wszystkiego poza palącym pragnieniem, by pociąć lidera wampirzej elity piłą mechaniczną. Alea Lanford za to nigdy nie myślała, że na jej barki spadnie obowiązek ratowania całego rodzaju. Ale hej, wszystko będzie w porządku, prawda...?

Spoiler: nieprawda.

„Księga amerykańskich męczenników” Joyce Carol Oates tłumaczenie: Dobromiła Jankowska (wyd. Marginesy)

Kiedy Luther Dunphy morduje lekarza wykonującego zabiegi przerywania ciąży w małym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, uważa, że działa z woli bożej. Sprawca jest gorliwym ewangelikiem, żołnierzem antyaborcyjnej Armii Boga. Jego ofiara, August Voorhees – bojownikiem o prawa reprodukcyjne kobiet, idealistycznym, choć skupionym na sobie.

Zbrodnia pozbawia ojców dwie rodziny: zamożnych i wyedukowanych Voorheesesów, stroniących od religii i opowiadających się po stronie pro-choice, ale i Dunphych – ich przeciwieństwo w każdym calu. Córki ofiary i sprawcy – Naomi i Dawn – nienawidzą się od pierwszego wejrzenia. A jednak ich losy, zdeterminowane przez tragiczne wydarzenie, są splątane na zawsze.

W tym poruszającym, doskonale nakreślonym portrecie rodzinnym Joyce Carol Oates z empatią analizuje perspektywy obu rodzin i stara się diagnozować przyczyny trwałego, nierozwiązywalnego rozłamu w amerykańskim społeczeństwie.

„Śledztwo w kosmosie” Stuart Gibbs tłumaczenie: Aleksandra Szkudłapska (wyd. Agora)

Chcielibyście zamieszkać w bazie pozaziemskiej? Tak wam się tylko wydaje…

Co za porażka! Życie na Księżycu nijak się ma do scen z filmów. Jest tu niewygodnie i nudno, a jedzenie smakuje paskudnie. Dwunastoletni Dashiell przyleciał tu z rodziną na kontrakt i ma już dość NASA, kosmosu oraz mieszkańców bazy. W dodatku wplątuje się w sprawę tajemniczej śmierci doktora Holtza. Jakie przełomowe odkrycie miał ogłosić światu słynny naukowiec? Co się stało, gdy wyszedł na powierzchnię Księżyca? I wreszcie – kto z załogi Bazy Księżycowej Alfa jest mordercą?

Nowy cykl Stuarta Gibbsa, autora bestsellerowych powieści z serii Szkoła szpiegów, to połączenie rasowego kryminału, dowcipnej przygodówki i fantastyki naukowej. Dynamiczne ilustracje do polskiego wydania stworzyła Marta Krzywicka.

[zb]


komentarze [12]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda A - awatar
Tereda 19.02.2024 19:47
Czytelnik

Miejsca cieniste Jacka Kalinowskiego i wszystkie powieści Zuzanny Gajewskiej postaram się przeczytać. Mam nadzieję, że nie zawiodą moich oczekiwań. Nie mów nikomu Karoliny Wójciak już zamówiłam w bibliotece. Pozostałych wymienionych w artykule jeszcze nie znalazłam. Będę szukać. Pozdrawiam wszystkich nałogowo  czytających! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bożesta  - awatar
Bożesta 03.06.2023 22:57
Czytelniczka

Tom Hanks - bardzo lubię i cenię jako aktora, chętnie poznam jako autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 01.06.2023 18:37
Czytelniczka

Mnie najbardziej zaciekawiła Aria, jeśli będzie mieć dobre opinie, to się na nią skuszę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Aria
Batalia  - awatar
Batalia 30.05.2023 01:34
Czytelniczka

"Cztery pory magii" wyglądały fajnie, dopóki nie zobaczyłam nazwisk autorek. W kółko mielone to samo. Naprawdę tak trudno przebić się świeżym nazwiskom w polskiej fantastyce?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka  - awatar
Myszka 29.05.2023 19:15
Czytelniczka

Moja półka "chcę przeczytać" rośnie coraz bardziej, ale już mam na półce  Za granicą Miejsca cieniste Arcydzieło Cztery pory magii

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Za granicą  Miejsca cieniste  Arcydzieło  Cztery pory magii
FioletowaRóża  - awatar
FioletowaRóża 29.05.2023 16:34
Czytelniczka

Chmielarz i Hanks bardzo mnie zaintrygowali:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 29.05.2023 14:46
Czytelniczka

Nic mnie nie zainteresowało na tyle, żeby kupić. Niemniej jestem ciekawa jak czytelnicy ocenią książkę Tom Hanks

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tereda A - awatar
Tereda 19.02.2024 19:50
Czytelnik

Ja nie kupuję tylko szukam w bibliotece. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Evva Pe - awatar
Evva 29.05.2023 12:08
Czytelniczka

Będę chyba monotematyczna, jednak nie bardzo się wybiję ponad przedmówczynie: 
Chmielarz (nie wiedziałam, że szykuje się premiera, jestem mile zaskoczona);
,,Cztery pory magii" zapowiada się ciekawie, choć nie bardzo lubię prace zbiorowe i opowiadania;
intryguje mnie ,,Jaśminowy tron" od Fabryki, premiera od Tashy Suri, zwiastun brzmi ciekawie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 29.05.2023 11:02
Czytelniczka

Książka Chmielarza prędzej czy później znajdzie się na mojej półce.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot  - awatar
Książka_koc_kot 29.05.2023 10:38
Czytelniczka

Chmielarz i "Cztery pory magii" zainteresowały mnie najbardziej. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post