Filozofia dla początkujących

Okładka książki Filozofia dla początkujących Rachel Firth, Akpojaro Jordan, Minna Lacey
Okładka książki Filozofia dla początkujących
Rachel FirthAkpojaro Jordan Wydawnictwo: Publicat Seria: Dla początkujących filozofia, etyka
filozofia, etyka
Dla początkujących
Publicat
2023-03-22
2023-03-22
Paulina Kielan
Filozofia Wiedza Sokrates

Okładka książki Ilustrowany atlas świata dinozaurów Susanna Davidson, Rachel Firth, Stephanie Turnbull
Ilustrowany at... Susanna Davidson, R...
Ilustrowany at... Susanna Davidson, R...

Dobre wprowadzenie w podstawy filozofii z naciskiem na praktykę i myślowe eksperymenty. Podejście problemowe, dzięki czemu czytelnik nie jest zalewany nazwiskami i datami, choć z drugiej strony ma kontakt z wieloma nowymi słowami.
Największym atutem są mini dialogi, które zręcznie wprowadzają dziecko w daną problematykę i mogą stanowić początek własnych rozważań. To jednak wyznacza minimalną granicę wieku na jakieś 8-10 lat (w zależności od indywidualnego rozwoju),ponieważ wymaga już jakiejś wiedzy o świecie oraz zalążka logicznego myślenia.

[Polecam "Jak to działa? Filozofia". Korab-Karpowicz]

Nie lubię nie wiedzieć. Co prawda z wiekiem trochę się ogarnęłam, ale jeszcze kilka lat temu potrafiłam spędzić wiele godzin na weryfikowaniu nowych lub wątpliwych informacji. Z czasem nauczyłam się po prostu skupiać na tym, co może mi się przydać, jednak ciągle ta ciekawość świata we mnie tkwi. Do tego lubię sobie pogdybać, a nawet pobujać w obłokach.
"Filozofia dla początkujących" to kolejna nieoczywista pozycja w moim księgozbiorze. Podeszłam do niej z ciekawością, ale bez wygórowanych oczekiwań, bo wydawało mi, że tak krótkie i mocno graficzne jednak wydanie skupione będzie głównie na banalnych podstawach, co zresztą sugerował tytuł. Okazało się, że dawno nie zetknęłam się z taką ilością wiedzy zebraną w pigułce.
Nie przepadam za starożytnością jako epoką, a to ona jest kolebką filozofii, ale tym bardziej uważam, że za mało się o umiłowaniu mądrości mówi w szkole. Z tego, co pamiętam wszystko w podstawie programowej kręci się wokół tego, który mędrzec jest związany z danym nurtem, za to już informacje o ich założeniach są mocno okrojone. Podczas tej lektury możemy skupić się przede wszystkim na różnych gałęziach filozofii i temu, jak wpływają one na naszą codzienność czy też w jaki sposób mogą być dla nas użyteczne.
Dolecowo jest to oczywiście pozycja dla dzieci, świadczy o tym jej forma i proste przykłady, ale może usatysfakcjonować dorosłego, który coś niby wie, jednak nie czuje się ekspertem w tej tematyce. Z pewnością można przy pomocy tej książki usystematyzować wiedzę i uświadomić sobie, że wiele naszych zwyczajnych codziennych myśli to już filozofowanie i to wcale nie jest ironia.
"Filozofia dla początkujących" to ponad sto stron świetnie spełniających swoją funkcję i tak, jak możemy przeczytać na okładce, idealnie nadaje się dla każdego laika, bez względu na to, czy ma dziesięć, czy sto lat. Chyba muszę bliżej przyjrzeć się innym tytułom z tej serii, a ten tytuł już teraz z pewnością mogę polecić rodzicom do czytania z dziećmi, nie mam wątpliwości, że poszczególne zagadnienia staną się podstawą do interesujących rozmów.
Moje 7/10.

"Filozofia dla...

Świetna książka, prawdziwa "Filozofia dla początkujących".

Kolorowo, aż bajkowo i przyjemnie. Początkowo myślałam, że książka nadaje się tylko dla dzieci. Nieprawda. Każdy dorosły z przyjemnością może ją przeczytać. A co ważniejsze wynieść coś dla siebie.

Mnóstwo grafik, barwne strony, wszystko to przyciąga czytelnika. Razem z córka jesteśmy bardziej wzrokowcami, więc ta książka jest idealna dla nas.

Na samym końcu znajdziemy słowniczek ważniejszych wyrazów, które mogą być niezrozumiałe. Fajne jest to, że w tekście zaznaczone są kursywą, więc łatwo możemy je znaleźć i odczytać ich sens.

Zaprezentowane w książce idee różnych filozofów. Również na końcu możemy dowiedzieć się dokładnie których w poszczególnych rozdziałach. Ale też kiedy i w jakim kraju żyli.

Tak jak moją Liwia nie chce jeszcze czytać grubszych książek, to po tą z przyjemnością sięgnęła.

Chętnie przeczytam inne z tej serii, tak mnie ta zachwyciła.
* Pieniądze dla początkujących
* Psychologia dla początkujących

Świetna książka, prawdziwa "Filozofia dla początkujących".

Dziś mam dla Was książkę, która jest prawdziwą ucztą dla umysłu!

"Filozofia dla początkujących" to pozycja, która wprowadza w świat filozofii, nakreśla jej podstawowe nurty i otwiera przed nami ogromne wrota do dyskusji.

Książka podzielona jest tematycznie na kolejne nurty rozważań filozoficznych:
👉 dobro,
👉 czas i tożsamość,
👉 logika i język,
👉 sens życia.

Na kolejnych stronach zapoznacie się nie tylko z nurtami filozoficznymi, poznacie ich podstawowe założenia, ale także będziecie mieli wiele okazji do zrewidowania swoich poglądów.

Książka ta bowiem stawia czytelnikowi wiele pytań, prezentuje wiele paradoksów i przeciwstawnych tez, w których czasem naprawdę trudno się połapać 😉

Poznamy także podstawy dyskusji filozoficznej, dowiemy się co to są tezy i poznamy wiele pojęć takich jak relatywizm moralny, deontologia, paternalizm czy rozumowanie indukcyjne.

To naprawdę fascynująca lektura, którą zgłębiałam z ogromną przyjemnością. Filozofia była moim ulubionym przedmiotem w liceum, miałam więc okazję wrócić we wspomnieniach do tamtych czasów i odkurzyć nieco swoją wiedzę. Polecam tę lekturę zarówno tym, którzy o filozofii nie mają bladego pojęcia (znajdziecie tu naprawdę dobrze opracowane informacje) oraz tym, którzy chętnie swoją wiedzę pogłębią czy usystematyzują.

Dziś mam dla Was książkę, która jest prawdziwą ucztą dla umysłu!

Książka podzielona jest tematycznie na kolejne nurty rozważań filozoficznych:
👉 wiedza i poznanie,
👉 umysł,
👉 piękno i sztuka,
👉 bóg,
👉 polityka,
👉...

‘Filozofia dla początkujących’ to książka popularnonaukowa wprowadzająca czytelników w świat filozofii. Pozycja ta przyciąga uwagę nie tylko bardzo ciekawą treścią, ale przede wszystkim cudownym wydaniem. Osobiście jestem w nim mocno oczarowana.
Wyjątkowo zacznę od sposobu wydania książki, gdyż jest ono po prostu cudowne. Przyciągająca wzrok twarda oprawa a w środku krótkie rozdziały z różnymi zagadnieniami opisane krótko, zwięzłe i przede wszystkim bardzo prostym językiem. Dodatkowo największym atutem jest połączenie krótkiej treści z idealnie dopasowanymi obrazkami, scenkami czy też czymś w formie komiksu. Wszystko to sprawia, iż przedstawianą treść, momentami nie łatwą, odbiera się bardzo przyjemnie. Dodatkowo autorzy piszą w taki sposób, że czytając tę pozycję nie da się nie zatrzymać i nie pomyśleć, dzięki czemu czytelnik na własnej skórze może zrozumieć i poczuć jak to jest filozofować. Piękne jest to, że autorzy nie narzucają żadnego konkretnego sposobu myślenia, czy patrzenia na dany aspekt. Wręcz przeciwnie, dają czytelnikowi spore pole do popisu przedstawiają mu różne sposoby podejścia do zagadnienia i zostawiają go z pytaniami sprawiając, że sam dochodzi do własnych wniosków.
Wygląd to jedno, ale jakie tematy porusza książka? Podzielona jest na 9 rozdziałów, w których poruszane są takie zagadnienia jak: wiedza i poznanie, umysł, piękno i sztuka, Bóg, polityka, dobro, czas i tożsamość, logika i język, sens życia. Te kilka, krótkich rozdziałów pozwala nam przysłowiowo liznąć trochę filozoficznych myśli i spojrzeć na te zagadnienia trochę inaczej. Dodatkowo pod koniec autorzy przygotowali filozoficzne łamigłówki, słowniczek oraz listę sławnych filozofów. Kiedy sięgałam po tę pozycję przyznam się szczerze, że jej nie doceniłam. Zobaczyłam kolorowe wydanie, mało tekstu i pomyślałam ‘O pozycja na chwilę, szybko ją przeczytam.’. Po lekturze muszę Wam się przyznać, że było to z mojej strony błędne założenie. Nie raz zatrzymywałam się przy jakimś zagadnieniu, jak na przykład czy jestem mózgiem w słoju, i rozmyślałam nad tym, co przeczytałam. Kilka zdań z tej pozycji potrafiło tak uruchomić moje szare komórki, że mózg się przegrzewał i zmuszona byłam robić przerwę, aby przetrawić treść. I wiecie co? Pomimo iż mózg mi się kilka razy przegrzał, to dawno tak dobrze się nie bawiłam przy lekturze. Było to miło spędzony czas i bardzo wartościowy, gdyż sporo się dowiedziałam.
‘Filozofia dla początkujących’ to wspaniała i przede wszystkim wartościowa pozycja, która bawi oraz uczy. Świetna pozycja dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z filozofią w fajny i przystępny sposób, a także dla każdego, kto chce odświeżyć swoją wiedzę. Jest też idealna na spędzenie czasu ze starszymi dziećmi bądź nastolatkami. Tylko ostrzegam, gdy podarujecie tę pozycję nastolatkowi musicie liczyć się z tym, że mnogą wykorzystać triki filozoficzne w dyskusji z Wami, aby Was wyprowadzić z równowagi.

Zrozumienie istoty otaczającego nas świata, oraz myśli kłębiących się we własnej głowie nie jest rzeczą łatwą. Już od wczesnego dzieciństwa rozmyślamy na przeróżne, problematyczne tematy natury egzystencjalnej, nie zdając sobie sprawy, że właśnie w tym momencie filozofujemy.

Od najdawniejszych czasów człowiek zastanawiał się jak to będzie po śmierci, co jest prawdą a co nie, o czym myślą inni ludzie, co by było gdyby... Tak zrodziła się filozofia, czyli nauka o sposobach myślenia, która cały czas zadaje trudne pytania i poszukuje na nie niejednoznacznych odpowiedzi.

Oczywiście filozofia to nie tylko znani ze szkoły sławni filozofowie, ponieważ filozofem jest każdy z nas!

Filozofia jako nauka jest bardzo trudna, jednak w książce "Filozofia dla początkujących" filozoficzne zagadnienia oraz terminy, są przedstawiony w sposób, który bez problemu trafi do młodszego czytelnika. "Filozofia dla początkujących" to książka adresowana do dzieci, jednak zawarte w niej treści będą interesujące również dla dorosłego, który chciałby rozpocząć przygodę z filozofią.

Na samym początku w obrazowy sposób zostało przedstawione to, czym jest filozofia, po co nam filozofia oraz na czym polega filozofowanie. Następnie przechodząc przez świetnie zilustrowane rozdziały czytelnik ma okazję zastanowić się nad wiedzą i poznaniem, tajemnicami ludzkiego umysłu, odbieraniem piękna, wiarą i religijnością, polityką, nad rozróżnianiem dobra od zła, upływem czasu oraz logiką i sensem życia.

"Filozofia dla początkujących" zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i już wiem, że muszę sięgnąć po "Psychologię dla początkujących" z tej samej serii.
To duża dawka wiedzy i interesujących treści, przedstawiona w bardzo przystępny dla każdego sposób, za pomocą kolorów, krótkich dialogów, przykładów i grafik.

Filozofia jest jedną z najstarszych nauk, której głównym celem jest poznanie rzeczywistości takiej, jaką faktycznie jest. Stanowi podstawę wielu dyscyplin naukowych np. geografii. Filozofia to nieustanne poszukiwanie pewności, dążenie do wiedzy, sposób myślenia o tym wszystkim co związane ze światem, tym co nas otacza i co stanowi podstawę naszej wiary.
Skąd wiadomo, że jutro wzejdzie słońce? Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? Co by było, gdyby…? Wiele takich ważnych pytań zadają nie tylko dzieci (zupełnie nieświadomie),ale również filozofowie. Jeżeli pragniecie zgłębić, czym zajmuje się ta szczególna z nauk, zwana filozofią sięgnijcie po znakomicie wydaną książkę „Filozofia dla początkujących” od @wydawnictwo_publicat, złożonej z 9 rozdziałów, które poruszają zagadnienia związane z wiedzą, a dokładniej ze znajomością faktów, umysłem, sztuką i pojmowaniem piękna, istnieniem Boga, polityką, pojęciem dobra, tożsamością i czasem, logiką oraz sensem życia. Wiele w niej ciekawych pojęć, założeń, nurtów filozoficznych, czy zagadnień stanowiących podstawę do filozoficznej dyskusji. Książka łączy w sobie elementy publikacji popularnonaukowej i komiksu, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Na końcowych stronach znajduje się słowniczek pojęć, wykaz sławnych filozofów, a także filozoficzne łamigłówki.
Filozofia nie należy do nauk łatwych i oczywistych. Dyskutowanie i argumentowanie bywa trudne. Mimo, że książka ta dedykowana jest starszym dzieciom, będzie również ciekawą propozycją dla dorosłych czytelników.

Skąd wiadomo, że...

Bardzo ciekawie wydana książka będąca wspaniałym punktem wyjścia do przemyśleń lub dyskusji. W środku jest kolorowa z wieloma ilustracjami. Zawiera wstęp o filozofii ogólnie oraz 9 rozdziałów poruszających konkretne zagadnienia. Fajna pozycja zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wraz z nią można wyrobić sobie własne zdanie na wiele tematów oraz podważyć już istniejące przekonania.

Jeśli chcielibyście zgłębić wiedzę na temat filozofii, dowiedzieć się o niej trochę więcej to zachęcam do lektury „Filozofia dla początkujących”

To książka dla starszych dzieci, a także dla dorosłych. Jest podzielona na działy między innymi o umyśle, Bogu, polityce czy sensie życia. Każdy z rozdziałów tłumaczy filozoficzny punkt widzenia danego zagadnienia. Wiedza jest przedstawiona w prosty i ciekawy sposób. Do tego jest bardzo przyjemna oprawa graficzna. Format średni i twarda oprawa. Jest to książka, którą warto przeczytać. Ta książka na pewno pomoże wam zrozumieć czym jest filozofia. A może znajdziecie w niej odpowiedzi na nurtujące Was pytania?

Zachwycam się tą książką od momentu, gdy trafiła w moje ręce! Gdyby przed laty były takie wydawnictwa to kto wie jak by się potoczyła moja kariera zawodowa. W licealnych czasach interesowałam się filozofią, miałam nawet drobne sukcesy, ale musiałam przebijać się przez strasznie mądre dzieła, napisane trudnym, hermetycznym językiem. Żeby je ogarnąć trzeba było jeszcze słownika wyrazów obcych. Tu pięknie, prosto, przystępnie wszystko podane. Wreszcie wiem o co chodzi w tej całej filozofii! Czym zajmują się poszczególne działy. Komiksowa, kolorowa realizacja, scenki rodzajowe, które pomagają zapamiętać i utrwalić różne pojęcia. Są też podane linki do internetowych zakątków, w których można sobie pofilozofować. Cudo! Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Publicat

• Dla dzieci
  • COŚ 2