Umysł prawniczy

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
prawo, teoria prawa, filozofia
filozofia, etyka
Ego_Sum

Jak myśli prawnik? Czy istnieje intuicja prawnicza? Czy prawnik potrzebuje wyobraźni? Dlaczego prawo jest abstrakcyjne? Myślenie prawnicze od wieków stanowi wyzwanie dla teoretyków prawa i filozofów. Nie sposób się temu dziwić, zważywszy na rolę, jaką prawo odgrywa w organizowaniu życia społecznego i jako gwarant naszych wolności. Na czym jednak polega myślenie w prawie? Czym różni się od...

Myślenie prawnicze od wieków stanowi wyzwanie dla teoretyków prawa i filozofów. Nie sposób się temu dziwić, zważywszy na rolę, jaką prawo odgrywa w organizowaniu życia społecznego i jako gwarant naszych wolności. Na czym jednak polega myślenie w prawie? Czym różni się od rozumowań, które przeprowadzamy w innych dziedzinach refleksji i w życiu codziennym? Jakie są jego granice? Czy prawnikowi „wolno mniej“ niż matematykowi czy biologowi? Kiedy decyzje prawne uznać możemy za uzasadnione?

W Umyśle prawniczym Bartosz Brożek próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania. Posiłkując się analizami filozoficznymi i najnowszymi ustaleniami nauk kognitywnych przekonuje, że myślenie w prawie polega na ścisłym współdziałaniu trzech narzędzi poznawczych: intuicji, wyobraźni i języka. Ta nowatorska koncepcja prowadzi do ważnych pytań o granice interpretacji prawa, racjonalność w prawie i cele edukacji prawniczej.

źródło opisu: https://www.ccpress.pl/produkt/Umysl_prawniczy_488

źródło okładki: https://www.ccpress.pl/produkt/Umysl_prawniczy_488

xardas | 2019-07-16
Przeczytana: 24 lipca 2019

Wiało nudą, ledwo dotrwałem końca...

atimere | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Zaciekawiła mnie ta książka z dwóch względów. Z jednej strony z uwagi na grupę odbiorców do której jest adresowana, bo wydaje się że jest ona dość wąska. Któż bowiem może być zainteresowany tym jak funkcjonuje, lub funkcjonować powinien, "umysł prawniczy" - chyba tylko prawnik i to nie każdy, może ewentualnie współmałżonek prawnika, ale też z pewnością nie każdy. A z drugiej strony temat "umysł prawniczy" prowadzi do wniosku, że owi prawnicy to jakiś inny gatunek, no może podgatunek, człowieka. Ot taki ni pies ni wydra. Ale nie o to faktycznie w tej publikacji chodzi. Książka mówi raczej o tym, jak należy interpretować przepisy, ergo faktycznie jak myśleć, żebyśmy nie dochodzili do kwadratury koła. Trochę trąci logiką prawniczą, trochę po prostu zwyczajnym zdrowym rozsądkiem. Ale z pewnością warto żeby przeczytali ją wszyscy, którzy mają cokolwiek wspólnego tak z interpretacją przepisów, jak i ich tworzeniem. Może też byłaby to dobra lektura dla tych którzy krytykują niezawisłość...