Kukułcza piwnica

Novae Res
2023-04-18
2023-04-18
Komedia kryminalna Kukułcza piwnica Marta WaŁa Bursztynowa komnata Złoty pociąg

"Kukułcza piwnica" to debiut literacki pani piszącej pod pseudonimem Marta WaŁa.
Gdyby nie znajomi na LC, to pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tą powieść.
Zapytajcie pewnie co do tego ma piwnica i dlaczego akurat "kukułcza"…? A sama podrzucę pytanie- jak z tym wszystkim wiąże się "Bursztynowa komnata"…? By poznać odpowiedzi na te pytania koniecznie przeczytaj książkę pani Marty.
Mnie ta szalona i zakręcona komedia kryminalna bardzo się podobała. Towarzyszyła mi podczas urlopu z czego bardzo się cieszę. Bawiłam się przednio. Wybuchy nieopanowanego śmiechu gwarantowane. Polecam 😄. Ps. E-book dostępny na Legimi.
#kukulczapiwnica, #komediakryminalna
#martawala, #komedia,
#lubimyczytac, #LC
#legimi, #czytambezlimitu
#czytamzlegimi, #bursztynowakomnata

Gdyby nie znajomi na LC, to pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tą powieść.
"Kukułcza piwnica" to jazda bez trzymanki, głównie w czarnej kuloodpornej limuzynie kierowcy Ubera, w gęstych oparach absurdalnych zdarzeń i dymu papierosowego, a w dodatku mocno zakrapianej alkoholem wszelakim....

🐾 Na początku chciałabym ostrzec wszystkich czytelników „Kukułczej piwnicy”: zanim zabierzecie się do czytania, to zarezerwujcie sobie wolny czas na czterysta pięćdziesiąt stron tekstu, najedzcie się, napijcie, w innym przypadku grozi wam zaniedbanie obowiązków domowych lub służbowych, a także niedożywienie, gdyż jak przeczytacie pierwszą stronę, nie będziecie w stanie przerwać przed końcem powieści.
🐾 Janina zupełnie niespodziewanie znajduje w swoim bagażniku ciało mężczyzny, w którym rozpoznaje kochanka swego męża. (Stosunki rodzinne zostaną wyjaśnione w dalszym etapie). Ciało, nie do końca wiadomo: żywe, czy już nie, zostaje uprowadzone przez fałszywych policjantów. W nocy do jej domu wkrada się włamywacz, a w podłodze w kuchni rodzina znajduje zamknięte zamkiem z szyfrem wejście do piwnicy, której tam wcześniej nie było. Janina z mężem i trójką przyjaciół rozpoczyna prywatne śledztwo. Sytuacja, szalona od początku, coraz bardziej się gmatwa, czasem zmienia się z minuty na minutę. Zgodnie z tym, co mówił Hitchcock o filmie „powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”, fabuła w książce jest na początku tak nieprawdopodobna, że wydaje się, iż nie można już bardziej wszystkiego pokręcić, a jednak autorce to się udało: akcja rozkręca się jeszcze bardziej, a przygody, które spotykają przyjaciół, chyba tylko im mogą się przydarzyć
🐾 Dawno się tak nie ubawiłam, jak czytając „Kukułczą piwnicę”. Widać, że autorka lubi kryminały i styl pisania Joanny Chmielewskiej, bałam się nawet na początku, że będzie to tylko naśladownictwo, jednak nic bardziej mylnego – Marta WaŁa, a właściwie Marta Anna Wasilewska, ma swój własny niepowtarzalny styl i sposób pisania, a biorąc pod uwagę, że to jej debiut literacki, jest on w pełni udany, a autorka kreuje postacie oryginalne, dobrze zarysowane, z których każda jest indywidualistą i ma ciekawe życie, choć na pewno nie tak ciekawe i oryginalne, jak główna bohaterka i równocześnie narratorka, Janina, o której inni mówią:
🐾 „Życie bez ciebie to by było… No nawet nie wiem, co tu wrzucić dla porównania, co jest niemożliwie nudne, jednostajne, okropne, takie no tłamszące nicością? […] Życie bez Janiny jest jak stanie w kolejce po leki na sraczkę”.
Janinie ciągle zdarzają się nieprawdopodobne i zdumiewające historie, nic nie może przebiegać normalnie, bez ustanku albo sama wpada w tarapaty, albo wciąga innych ludzi w dziwaczne sytuacje. Z nią wpada się z deszczu pod rynnę, a potem do rwącej rzeki, by po wykaraskaniu się z opałów wskoczyć do ogniska. Tak też toczy się akcja „Kukułczej piwnicy”. Bez przerwy coś się dzieje, nie ma chwili wytchnienia, zdarzenia biegną, niczym ogromny rollercoaster, z górki w dół, w bok i do góry nogami, a że w tym szaleństwie jest metoda, pomimo nagromadzenia wydarzeń, i formacji i zagadek, wszystko układa się w końcu w logiczną całość i udaje się rozwiązać problemy, których być może nie udałoby się rozwikłać, gdyby nie zwariowane pomysły przyjaciół.
🐾 Największym atutem tej komedii kryminalnej jest niesamowity humor. „Filip jest waniliowy jak lody od Grycana”, to tylko jedno w wielu śmiesznych skojarzeń autorki książki. Mamy tu również kapitalny humor sytuacyjny. Niezwykle plastycznie opisane są różne sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, a czytając opis, wprost widzi się to dokładnie, jakby w zwolnionym tempie na filmie.
🐾 „Monty Python to przy tym wykład o minimalizmie w wystroju wnętrz”.
W trakcie czytania śmiałam się do łez dobrze, że czytałam w domu, nie w miejscu publicznym, bo dziwnie by na mnie ludzie patrzyli. Nie jest łatwo napisać dobrą komedię, do tego kryminalną. Autorce książki udało się to znakomicie. Intryga jest doskonała, wszystko od początku do końca jest dobrze przemyślane, fabuła trzyma w napięciu, splot wydarzeń jest logiczny, pomimo tego, ze chaos w postępowaniu i myśleniu bohaterów zdaje się temu przeczyć.
🐾 „Kukułcza piwnica” to kapitalna książka na lato, poprawia humor i nastrój, ciągle uśmiecham się na jej wspomnienie. Będę obserwować autorkę i liczę, że jeszcze nie raz będę mogła się bawić przy jej książkach. Polecam tę opowieść każdemu, kto lubi czarny humor, dobrą zabawę i szalone historie detektywistyczne.
➡️ Dziękuję za książkę redakcji Moznaprzeczytac.pl

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Pełna recenzja książki dostępna jest na...

Jeżeli brakuje wam powodów do śmiechu to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł! Nasi niezwykle barwni i komiczni bohaterowie zaprowadzą was w świat kryminalnej zagadki, ktorej rozwikłanie nie będzie należało do najłatwiejszych. Historia do nudnych nie należy, wręcz przeciwnie. Dynamiczna akcja pędzi, wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się od siebie oderwać. Sama zagadka kryminalna jest bardzo skomplikowana i stawia wiele pytań. ubię takie historie, w których czytelnik ma szansę 'uczestniczyć' w odkrywaniu prawdy i sam typować sprawcę. I, co zasługuje na największy plus, utrzymanie całości fabuły w komicznej i prześmiewczej konwencji... Same dialogi, zachowanie bohaterów to świetna zabawa i okazja do śmiechu dla czytelnika. Jak na komedię kryminalną przystało, wkrada się tu pewien nieład i lekki chaos, jednak wszystkie wątki, pomimo ze niekiedy kuriozalne i absurdalne, zostały umiejętnie poprowadzone, kontrolowane i domknięte. Nic tu nie było przypadkowe. Ja świetnie się bawiłam, podczas tej powieści, więc jeżeli lubicie taki gatunek to polecam. Śmiech gwarantowany!

Uśmiałam się do łez ;D zaskoczył mnie kierunek i zwroty akcji...bardzo wciągająca książka! Polecam szczegolnie fanom Chmielewskiej.

Kukułcza Piwnica - Marta Wała

Jeśli jesteś fanem Matrix'a , Kingsmena, Kodu Da Vinci czy też Skarbu Narodu, to ta książka jest wręcz idealna dla Ciebie.

"Jeśli masz ciało w bagażniku i dom na podsłuchu, życie może się skomplikować w nieprzewidywalny sposób..."
Wybrałam tą książkę, ponieważ chciałam się oderwać od tematyki, którą najczęściej czytam. Niestety, nie tego się spodziewałam po tej historii, mimo iż lubię czasem tzw. mocniejsze historię.
To debiutancka książka tej autorki i jest ona idealna na rozluźnienie, po tzn cięższych lekturach.
Cała fabuła rozgrywa się w dość szybkim tempie i jest ona lekko niezrozumiała. Jeżeli tej książki nie czyta się powoli, to może się skończyć tak jak u mnie, bo niektóre fragmenty musiałam czytać dwa razy...
Dostaliśmy tutaj komedie i taki lekki kryminał, ale jak dla mnie, to bardziej była to parodia tego gatunku. Niestety dopiero pod koniec książki nareszcie dostajemy konkret.
Czytałam to kilka dni, ale mimo to chciałam zobaczyć jak to się dalej potoczy.
Bohaterowie to wielka mieszanka charakterów, które się wzajemnie uzupełniają. Czego można się spodziewać po detektywach amatorach, którzy są zakrapiani alkoholem? Sami zobaczcie.
Główna bohaterka Janina jest tzn niepisanym liderem i potrafi podejmować naprawdę słuszne decyzję. Uważana jest za osobę, bez której życie byłoby nudne.
" [...] Tak, Gienio, masz rację, życie bez Janiny jest jak stanie w kolejce po leki na sraczkę. [...] ''
Ogólnie jest sporo ludzi w tej historii, bo najpierw mamy ich pięcioro, a następnie ośmioro.
Wszyscy ci "Źli", to taka mieszanka rabusiów coś pomiędzy z "Kevina samego w domu" a tych ze "101 dalmatyńczyków". Tak więc możecie sobie teraz wyobrazić jacy są mądrzy złoczyńcy. To takie bandziory z tzn przymróżeniem oka. Możemy też tutaj wychwycić bardzo dużo podobieństw ze znanych nam bajek czy też filmów. Sama autorka w książce również wspomina o kilku z nich.
Cała akcja dzieje się w naszej stolicy i skupia na mistyfikacji jednej organizacji.
Sam tytuł jest przenośnią ze względu na nagłość pojawienia się tych piwnic.
Nie chcę robić tutaj spamu więc, na tym zakończę moją wypowiedź.
Moje uczucia są dosyć skrajne. W prawdzie były fragmenty, które mnie rozśmieszyły, ale...
" [...] - System z gatunku homo sapiens gapiens?- zgadłam, przewidując obecność co najmniej jednej ciekawskiej sąsiadki. [...] "
" [...] Poznałam ich po głosach. Fajerwerki w pralce wybuchłyby dyskretniej niż oni. [...]"
Niemniej z drugiej strony większość książki mnie naprawdę zanudziła, więc nie dam wysokiej noty.
Moja ocena 6/10

Książkę otrzymałam za pośrednictwem klubu recenzenta z serwisu nakanapie.pl .
Dziękuję również wydawnictwu Novae Res.

Kukułcza Piwnica - Marta Wała

Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_novaeres

Kochani szukacie książki, która wywoła u Was głupawkę i ogrom śmiechu... Polecam Kukułczą piwnicę. Mnie policzki aż bolą tak się uśmiałam podczas lektury.
Janina uczciwa obywatelka, przykładna żona i matka znajduje w bagażniku swojego auta zakrwawione ciało. Na ratunek wzywa policję oraz grupę przyjaciół. Okazuje się jednak, że policjanci którzy przybyli na miejsce wcale policjantami nie byli.... Co więc stało się z ciałem które zabrali?
Grupa przyjaciół detektywów amatorów 🙂 wszczyna prywatne śledztwo w tej sprawie. Możecie sobie kochani wyobrazić do jak absurdalnych sytuacji ono doprowadzi...
Cała historia zamknięta jest w czasie dwóch dni ale nadmiar wątków i bohaterów czasem przytłacza.

Lektura idealna na zastój czytelniczy i słoneczne wakacyjne dni.

Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_novaeres

Marta Ana Wasilewska czyli Marta Wała jest autorką „Kukułczej piwnicy”. Jej debiutancka powieść miała premierę w kwietniu 2023 roku. Wydana została w wydawnictwie Novae Res, dostępna jest również w formie ebooka. Brakuje mi notki o autorce, jak to zwykle bywa na skrzydełku okładki.
Po tytule i opisie z okładki spodziewałam się czegoś innego. Powieść kryminalna, którą jest „Kukułcza piwnica” nie jest moim ulubionym gatunkiem literackim, ale warto od czasu do czasu przeczytać coś luźniejszego, po czytaniu mocnych kryminałów i thrillerów.
Fabuła książki jest pokręcona i zagmatwana, zdarzenia następują szybko jeden po drugim. „Nagle powstają jakieś piwnice w kuchni, ktoś nasypuje różne numerki piaskiem z bursztynami, ktoś dzwoni do paproci w naszej ubikacji…. Nie wiemy, o co chodzi, i dzieją się rzeczy dziwne, a na każdym etapie powstają kolejne pytania i dzieją się rzeczy nie stworzone…” Janina, Filip, Krystyna, Zenia i Gienio starają się rozwiązać ciąg przyczynowo-skutkowych zdarzeń, jakie im się przytrafiają. Fabuła wciąga i prze do przodu.
Bohaterowie „Kukułczej Piwnicy” są wyraziści i każdy z nich na swój sposób jest pokręcony. Główna bohaterka Janina tak siebie określa „Jestem sobie zwykłą Janiną, która po raz nie wiadomi który w swoim życiu stała się obiektem doświadczalnym serii całkowicie niefortunnych zdarzeń.”
Książka pełna humoru i zaskakujących zdarzeń, można się pośmiać i odprężyć. Styl autorki jest lekki, taki jaki lubię. Narratorka i bohaterka powieści ma dystans do tego, co się wokół niej dzieje, zaraża czytelnika optymizmem. Czasami warto spojrzeć na życie z przymrużeniem oka, tak jak choćby Janina na kochanka swojego męża, „Nowy dzień - nowa ja. Tak się podobno powinno mówić co rano, żeby każdy dzień rozpoczynać od carte blanche i nie myśleć o błędach i bzdurach dnia poprzedniego.” Jak autorka na swoją chorobę, która w jednym z wywiadów stwierdza, że „Nie na sensu przejmować się żadnymi elementami naszego życia, na które nie mamy wpływu."
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Kukułcza piwnica"- to kolejna książka, po którą sięgnęłam, myśląc, że to typowy kryminał. Tymczasem jest to bardziej komedia kryminalna, a może sensacyjna?

Jedno jest pewne, jest tu cała masa wątków oraz zagadek, które zamiast się rozwiązywać, stają się coraz bardziej zagmatwane. Czytanie nie ułatwia fakt, że rosnąca ilość zagadek przekłada się na liczbę osób, które w nich uczestniczą.

Ogólnie książkę czyta się dość przyjemnie. Trzeba przyznać, że parokrotnie szczerze zaśniałam się podczas jej czytania.

Mimo wrażenia chaosu i nieprawdopodobnej ilości zdarzeń oraz wypitego, przez głównych bohaterów, alkoholu cała akcja trwa tylko dwie doby i na końcu wszystkie wątki ulegają rozwiązaniu.
Miłośnikom gatunku- polecam!

Nawet nie spodziewałam się, że całkowitym przypadkiem trafiła mi się tak zwariowana komedia kryminalna. Jest ta absurdalnie realna, wciąga w wir swojej zagmatwanej i pokręconej fabuły podobnie jak kiedyś komedie niezapomnianej Joanny Chmielewskiej. Mam nadzieję, że Marta Wała będzie pisała dalej podobnie rozweselające książki jak "Kukułcza piwnica".
"Jak tak tu sobie siedzę i myślę, co doprowadziło mnie w to miejsce w tym czasie i generalnie, co musiało się stać, bym tu właśnie się znalazła - to muszę przyznać, że nie mam zielonego pojęcia."
Zaczyna się niby banalnie, lecz właściwie już po kilku stronach mamy do rozwiązania zagadkę, która jednak zamiast się stopniowo wyjaśniać, staje się coraz bardziej zagmatwana i coraz więcej osób jest w nią zamieszanych. Czasem nawet można się nawet pogubić w tych wszystkich szajkach, kradzieżach, włamaniach i... piwnicach. W dodatku kukułczych piwnicach.
Janina obiecała przyjacielowi pomoc przy porządkowaniu piwnicy w domu odziedziczonym po ciotce. Jednak w czasie jazdy zatrzymał ją kierowca karetki twierdząc, że z jej bagażnika cieknie... krew. Jednak policja eskortująca polityków kazała im się rozjechać, bo blokują przejazd. Dlatego dopiero przed domem Gienia otworzyli z przerażeniem bagażnik... W środku znajdowało się zakrwawione ciało mężczyzny. Gdy jednak nagle zjawiła się policja i zabrała ciało, oboje doszli do wniosku, kto to był...

"Nie wiem... Czekaj, co on ci powiedział? Ten trup? Znaczy ciał? CIAŁO znaczy!"
Okazało się, że całkiem przypadkowo Janina trafia w sam środek niełatwej i dość poplątanej afery, w której udział biorą co najmniej dwie szajki. Potem już wszystko zaczęło wymykać się spod kontroli nie tylko Janiny, bo w tę nieprawdopodobną aferę wmieszani zostali oprócz Gienia, mąż Janiny Filip, przyjaciółki Krystyna i Zeneka zwana Zenią a także (prywatnie) dwójka policjantów. Okazało się, że wśród policjantów jest ktoś, kto bardzo sprawnie przeszkadza w prowadzeniu tego amatorskiego dochodzenia.

"Na poważne pytanie urzędniczki "Imię dziecka?" tatuś odpowiedział "Zenek". Litościwa urzędniczka dopisała na końcu a, by chociaż kojarzyło się żeńsko, i tak powstała Zeneka Lubicka, zwana przez przyjaciół Zenią."
Jak przystało na komedię kryminalną, nie brakuje tu zaskakująco śmiesznych momentów, na przykład dzwoniąca paprotka w łazience, ale także dosadne opinie bohaterów na temat naszej władzy i pracy policji...
Lektura książki jest lekka i przyjemna, podoba mi się styl autorki i czekam na dalsze jej książki. Cieszę się, że wybrałam właśnie tę komedię.
Zachęcam do lektury.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Jak tak tu sobie siedzę...

• Ebook do kupienia
  • W planach ebook