Big Swiss

Big Swiss
faber
2023-02-07
2023-02-07

Zaintrygował mnie nietuzinkowy pomysł na fabułę, ale ostatecznie najbardziej spodobały mi się portrety postaci. Ta książka uświadomiła mi, że najbardziej lubię czytać o kobietach z kategorii "insane women" (chyba nie ma rodzimego odpowiednika tego słowa, które oddałoby chociaż częściowo znaczenie, o które mi chodzi).

Książkę polecono mi jako komedię... i mimo że zaśmiałam się może dwa razy, uważam, że jest świetna.

Cała fabuła i akcja są... absurdalne. Groteskowe. Kuriozalne. Pełno tu kłamców, dziwnych obsesji, przeczących sobie wzajemnie przekonań. Bohaterowie prowadzą gierki, których przebieg, wynik i znaczenie często unikały mi albo do ostatniej chwili, albo nawet całkowicie. Poruszone zostały bardzo trudne tematy, ale dyskusje na ich temat, mimo ich absurdu – a może dzięki niemu? – były głębsze i dawały więcej do myślenia, niż można by się spodziewać. I jeszcze te wszystkie owady – obrazy, jak zakładam, bardzo symboliczne – które wyjątkowo dobrze wpisywały się w groteskowość całości.

Jeśli niestraszne wam dziwne sytuacje i konwersacje, które z pozoru nie mają sensu – a tym bardziej, jeśli was one śmieszą, jak te trzy osoby, które podobno śmiały się przy lekturze do rozpuku – serdecznie polecam.

Trudne tematy: przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna; depresja i samobójstwo; uzależnienie, narkotyki.

• Queer
  • Kindle po angielsku