Hanna

Paul Braddon Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Świat Książki
2023-04-12
2023-04-12

Pomimo, że lubię tematykę wojenna ta książka była słaba, kobietę tylko kierowała chęć zemsty gdyby inni tak samo myśleli śeiat przestałby istnieć

Wydwca zachęca: Mistrzowski thriller o zniszczonych więziach rodzinnych.

Koło thrillera to "Hanna" może kiedyś gdzieś chwilę leżała. I na pewno nie na tyle długo, aby ta książka mogła stać się thrillerem. To słabiutka obyczajówka o kobiecie szukającej zemsty za zbrodnie II wojny światowej. I kiedy już decyduje się na tę zemstę, okazuje się, że nie ma żadnego planu, poza zemstą.

Szkoda czasu, czyta się to jak artykuł w gazecie, w której emocji próżno szukać.

Wydwca zachęca: Mistrzowski thriller o zniszczonych więziach rodzinnych.

Hanna jest pochodzącą z Polski żydówką. Jako jedyna z rodziny przeżyła wojnę i uniknęła śmierci w Auschwitz. Po wojnie postanawia pomścić śmierć najbliższych. Wyjeżdża do Szwecji i udając pielęgniarkę podejmuje się opieki nad mężczyzną, który odpowiada za śmierć jej rodziny. Jak zakończy się jej krucjata zemsty?

Do przeczytania tej książki skłoniły mnie wysokie oceny czytelników. Niestety tym przypadku zawiodłam się na nich. Jak dla mnie wiało nudą. Ani nie wciągnęła mnie opowieść ani też nie porwał styl autora. W tej książce wszystko jest mechaniczne bez żadnych emocji. Hanna nie boleje nad śmiercią najbliższych, którzy zginęli lecz ma jeden cel – zemsta.
Książkę oceniam na 3 pkt.

Do przeczytania tej książki skłoniły mnie wysokie oceny...

Postać Hanny niestety nie zauroczyła ani zainteresowała mnie. Wydarzenia toczą się powoli, postaciom brak energii, są nieprzekonujące w swoich działaniach. Temat obozów, procesu w Norymberdze itp. potraktowany bardzo powierzchownie. W zasadzie nic mnie nie przekonało do tej treści i tych postaci.

Dziwna to książka. Atypowa. Jeszcze się bowiem nie spotkałam z thrillerem na tle tragicznych przeżyć głównej bohaterki związanych z holokaustem oraz z jej powojenną traumą jako jedynej ocalonej. Niecodzienna jest też konstrukcja tej książki która biegnie dwutorowo. Książka ma bowiem dwie perspektywy czasowe. Jest czas wojenny i teraźniejszy ,po wojnie. Ale co nietypowe ten czas wojenny jest ukazany poprzez stopniowe cofanie się do zdarzenia, które niejako jest osią tej książki. Poprzez tę retrospekcję poznajemy bowiem okoliczności jakie skłoniły główną bohaterkę Hannę do poszukiwania zemsty na pewnym znajomym Niemcu, którego Hanna obwinia za śmierć swojej rodziny. Co ciekawe, ta zemsta okazuje się jednak nie tak prostą sprawą. Mamy tu więc klasyczny dramat ofiary i sprawcy, który też wydaje się być po części ofiarą systemu. A jaki ten dramat będzie miał finał to już zainteresowanych odsyłam do tej schizofrenicznej historii. W sumie polecam wielbicielom nietypowych i nieoczywistych książek.

Skąd tak wysokie oceny? Czyżby to "efekt Holocaustu"? Tak zauważyłam, że każda książka traktująca o Zagładzie zbiera zawsze wysokie noty, choćby była straszliwie nudna, no ale - ważny temat... Młody Anglik bez wykształcenia historycznego, zabierający się za opisywanie wojny na ziemiach polskich - to nie jest dobry pomysł. Książka ani wstrząsająca, ani ciekawa. Nuda

Hanna, choć dręczona poczuciem winy, emanuje siłą i determinacją. Jej wewnętrzna walka, w której próbuje odnaleźć równowagę pomiędzy zemstą a pojednaniem, jest niezwykle poruszająca. Wokół niej kręci się grupa postaci drugoplanowych, które dodają głębi i wielowymiarowości. Książka zmienia sposób myślenia o tym, jak zmienia się życie ludzi, na których wpłynęły bardzo traumatyczne wspomnienia z przeszłości.

"Hanna" to wciąga, która czytelnika od pierwszych stron. Autor mistrzowsko tworzy napięcie, trzymając czytelnika w nieustannym oczekiwaniu. Pełne intrygi zwroty akcji oraz nieprzewidywalne zagrożenia wplatają się w fabułę, sprawiając, że trudno oderwać się od lektury. A sama Hanna, mimo że wydaje się słabą, doświadczoną przez wojnę kobietą, to broni się dzielnie i postanawia dotkliwą zemstę.

To książka, która sprawia, że można podjąć refleksję na temat zemsty i tego, czy ma ona sens i komu ma tak naprawdę pomóc. Cała historia jest bardzo oryginalna- nie spotkałam się jeszcze z książką na temat tego, jak wyglądało życie Żydów po wojnie. Większość autorów jednak skupia się na ich wojennych przeżyciach. Ciekawie czytało mi się wizję Paula Braddona na temat tego, jak mogłoby ono wyglądać.

Hanna to książka, o której ciężko jest zapomnieć. To historia dziewczyny, która nie potrafiła pogodzić się z tym, co spotkało jej bliskich. Młoda Żydówka straciła bliskich podczas II wojny światowej. A jej samej cudem udało się przeżyć. Dziewczyna postanawia w pewnym momencie skupić się na zemście. To jej poświęca całe swoje życie. Znajduje swojego oprawcę, który ma zostać jej ofiarą.

• Przeczytane 2023
  • Ebooki