Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach

Okładka książki Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach Claire Cock-Starkey
Okładka książki Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach
Claire Cock-Starkey Wydawnictwo: Świetlik baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Świetlik
2023-03-22
2023-03-22
Monika Machowska

Okładka książki Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami Lydia Corry, Natasha Farrant
Dziewczynka, k... Lydia Corry, Natash...
Okładka książki Srebrny smok Marcin Minor, Barbara Sadurska
Srebrny smok Marcin Minor, Barba...
Okładka książki Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vogel
Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vo...
Okładka książki Wnętrza zwierząt Sprawdź, co kryje się w ich ciałach Margaux Carpentier, Barbara Taylor
Wnętrza zwierz... Margaux Carpentier,...

Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć świat. Chcieli jakoś wytłumaczyć istnienie tego co ich otacza. Dlatego powstały mity. Wysokie góry, bezkresne morza, tajemnicze lasy – ludzka wyobraźnia prześcigała się w próbie opisu natury. W publikacji „Dzika ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach” otrzymujemy, krótki przegląd folkloru z różnych zakątków świata.

Książkę podzielono na sześć części: „Lasy”, „Morza i oceany”, „Góry”, „Wzgórza i doliny”, „Rzeki i jeziora”, „Mokradła”. W każdej z nich jesteśmy witani podaniem ludowym (czeskim, brazylijskim, maoryskim, portugalskim, irlandzkim, angielskim). Potem autorka opowiada o tym, co najciekawsze w danym temacie. Zazwyczaj zaczyna od opowieści, legend, mitów itd. o powstaniu danego zjawiska przyrody, czyli krótko przytacza historie z różnych stron świata (np. o tym jak powstały rzeki, góry itd.). W kolejnych fragmentach znajdziecie mnóstwo magicznych stworzeń, potężnych bóstw, ale też dowiecie się jakie znaczenie miały rośliny w różnych kulturach.

Książka „Dzika ziemia” jest o tyle ciekawa, że zestawia ze sobą historie ze wszystkich stron świata. Możemy porównać mitologię grecką, słowiańską, japońską, hinduską, maoryską, nordycką germańska, wierzenia Indian z obu Ameryk, czy plemion z Wysp Brytyjskich (mam nadzieję, że niczego nie pominęłam). Trudno mówić tu o kompletności, bo jest to publikacja kierowana do dzieci, jednak ten wycinek jaki oferuje czytelnikom Claire Cock-Starkey jest całkiem fajnym przekrojem folkloru z różnych zakątków Ziemi.

Wydawnictwo Świetlik po raz kolejny zachwyca mnie warstwą graficzną. Poza wspomnianymi podaniami książka składa się z krótkich notek. Autorka dosłownie w kilku zdaniach streszcza legendę, opisuje bóstwo albo jakiś zwyczaj. Każda z takich notek jest dodatkowo zilustrowana. Efekt jest obłędny. Każda strona to zbiór wręcz szalonych rysunków. Samantha Dolan, ilustratorka, wspaniale uchwyciła ogrom ludzkiej wyobraźni.

Jako dziecko byłam zafascynowana szeroko pojętą mitologią. Pamiętam, że przez kilka dni nie mogłam się otrząsnąć, kiedy dowiedziałam się, że w innych kulturach również występuje przypowieść o potopie. Taka książka jak „Dzika Ziemia”, opracowana w ujęciu tematycznym, pozwalająca spojrzeć na podobieństwa i różnice, sprawiłaby, że oszalałabym ze szczęścia. Jest to książka merytoryczna i piękna. Zachęca do zainteresowania się podaniami ludowymi, ale też do obserwacji świata. Bo skąd mogło wziąć się pobliskie wzgórze, albo jaką historię skrywa stare drzewo. Spróbujcie wysilić wyobraźnię.

Książkę...

Zabieram Was na magiczną i mroczną wyprawę przez dawne wierzenia, legendy i opowieści, które kształtowały spojrzenie na świat starożytnych ludów.

Będziemy przedzierać się przez gęste lasy, nurkować w bezkresnych głębinach mórz i oceanów, wspinać się na najwyższe szczyty i spacerować dolinami. Wejdziemy do ciemnych jaskiń i zanurzymy się w wartkich rzekach by zaczerpnąć folkloru z różnych zakątków ziemi i zachłysnąć się ich mocą.

Te opowieści pokazują jak wyobrażano sobie powstawanie świata i życie na Ziemi. Tłumaczono nimi mocne wiatry, wybuchy wulkanów i sztormy na morzu. Wszelkie niezrozumiane zjawiska przypisywano boskim działaniom, które często uzależnione były od pokory, ofiar i modlitw ówczesnych ludów.

Nie brakuje tu stworów, upiorów, wiedźm i czarownic, ale znajdą się także dobre duszki i nimfy, niosące pomoc. Przeczytamy tutaj także o znanym nam dobrze Smoku Wawelskim.

To fascynująca podróż, która odrywa na moment od codzienności. Czaruje za sprawą magicznych stworzeń i bóstw oraz ich nieznanych do końca mocy, by delikatnie tchnąć na czytelnik magią przez karty książki.

Książka o dawnych wierzeniach, kultach i mitach.
Dla dzieci (i nie tylko oczywiście). Z NIESAMOWITYMI ilustracjami, które sprawiają, że cała lektura jest magiczna i ogromnie klimatyczna.
Podzielenie na miejsca (rzeki, góry, lasy, itp) to świetny zabieg. Dzięki niemu lektura jest uporządkowana i łatwo znaleźć to, co nas w danym momencie zaciekawi.

Książkę fajnie było zabierać na wycieczki :) nad jeziorami czytać o nimfach, niedaleko rzek o wężach i tak dalej. Wyprawa od razu staje się ciekawsza, zapewniam! :)

Książka o dawnych wierzeniach, kultach i mitach.

Książkę fajnie było...

na każdym skrawku Ziemi
pośród lasów, łąk, gór, mórz i oceanów
gdy nasi przodkowie żyli w zgodzie z naturą wykorzystując jej siłę oraz dary
skrywały się tajemnice pełne magii

Ludzie, aby wyjaśnić mistyczne zjawiska, których byli świadkami tworzyli wierzenia, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Czy uważasz, że w podaniach dawnych ludów jest choć ziarno prawdy?🤔

Książka "Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach" Claire Cock - Strarkey z niezwykłymi ilustracjami Samanthy Dolan zaprasza nas w najdalsze zakątki świata, odkrywając przed nami sekrety Ziemi.
Książka składa się z 6 rozdziałów:
🔹Lasy
🔹Morza i oceany
🔹Góry
🔹Wzgórza i doliny
🔹Rzeki i jeziora
🔹Mokradła
Każdy z nich otwiera legenda lub podanie ludowe. Książka jest przepełniona folklorem i pradawną wiedzą pochodzącą z różnych kultur, a dzięki swojej konstrukcji pozwala je ze sobą porównywać, szukać różnic czy podobieństw.

Książka jest fascynująca i będzie idealna dla młodych (wiek 9+) miłośników niezwykłych historii, fantastycznych stworzeń i bóstw oraz przyrody.

Przyznam szczerze, że jako nastolatka interesowałam się takimi zagadnieniami, więc ta lektura była dla mnie czystą przyjemnością ;⁠-⁠)

na każdym skrawku Ziemi
pośród lasów, łąk, gór, mórz i oceanów
gdy nasi przodkowie żyli w zgodzie z naturą wykorzystując jej siłę oraz dary
skrywały się tajemnice pełne magii

Czy uważasz, że w podaniach dawnych ludów jest choć ziarno prawdy?🤔
...

Dziś chciałam Wam pokazać jedna z najbardziej kolorowych książek jakie mamy w swojej domowej biblioteczce 🤩 czyż nie jest piękna?
Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @wydawnictwo.swietlik możemy Wam pokazać to cudo.

Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach

Znajdziecie tu opowieści o stworzeniu lasu oraz kto tak naprawdę go broni.
Co kryją kwiaty z leśnej krainy? Z angielskimi wierzeniami wróżki chowają się w kwiatach dlatego podczas deszczu płatki się zamykają.
Wiecie że grzyby które rosną w okręgu są kręgami czarownic 🧙
Jakie mityczne stworzenia można spotkać w magicznym lesie?
Odwieczne pytanie - dlaczego morze szumi? 🤩Tu znajdziecie na to świetna opowieść.
A wiecie jak powstały morza i oceany, albo jacy bogowie zamieszkują podwodny świat?
Opowieści o syrenach, mityczne stworzenia morskie 🦑🐙
Jak wygląda wojna gór i w jaki sposób w ogóle powstały🤩
Na pewno każdy z Was za dzieciaka słyszał o olbrzymach, trollach i krasnalach ✨tu znajdziecie wiele ciekawych legend i tradycji.
Wulkany w jaki sposób działają , kto podczas swojego gniewu powoduje że wybuchają?
Niesamowite duchy gór oraz wierzenia w jaki sposób powstały wzgórza i doliny.
Jak powstały rzeki i kto je zamieszkiwał? A może chcecie znaleźć odpowiedź kto zamieszkuje jaskinie? 🐉
Folklor, wodne duszki i demony, bagna i wiele innych. Tak naprawdę znajdziecie tu mnóstwo opowiadań, wierzeń, legend i wiele wspaniałych postaci z bestiariusza z całego świata. Wspaniale grafiki i świetne opowieści zabiorą Was i Wasze dzieci we wspaniałą podróż przez każdy zakamarek naszego magicznego świata. Nam się bardzo spodobała i wrócimy do niej jeszcze nie raz. Polecamy Wam ogromnie ✨💚

Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach

Znajdziecie tu opowieści o stworzeniu lasu oraz kto tak naprawdę go broni.
Co kryją kwiaty z...

Czy znacie już książkę "Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Świetlik? Książka Claire Cock-Starkey to opowieść dotycząca naszej planety przedstawiona oczami ludzi zamieszkujących Ziemię kiedyś i dziś. Autorka prezentuje w niej, w co wierzyli ludzie z różnych stron świata wieki temu. Nasi przodkowie potrafili w ciekawy sposób wyjaśnić zjawiska i przedmioty, a ich spostrzeżenia mogą być często niesamowite. W tej książce czytamy właśnie o ciekawostkach dotyczących fauny i flory, a przepiękne ilustracje, które przygotowała Samantha Dolan doskonale dopełniają treści. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/dzika-ziemia-wierzenia-i-legendy-o.html

Kolejna cudowna pozycja, którą dzięki uprzejmości wydawnictwa Świetlik mam możliwość recenzować to książka Claire Cock-Starkey "Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach".
Ilustracje stworzyła Samantha Dolan.
Książka jest pięknie wydana, ma twardą oprawę, wyraziste kolory i zawiera ogrom wiedzy podanej w bardzo przystępny sposób.

Autorka podzieliła swoją publikację na sześć części, każda związana jest z konkretnym pojęciem.
Mamy więc ciekawostki dotyczące lasów, mórz i oceanów, gór, wzgórz i dolin, rzek i jezior oraz mokradeł.
W postaci krótkich, treściwych notatek autorka prezentuje, w co wierzyli (bądź nadal wierzą) ludzie z przeróżnych stron świata.
Dodatkowo każdą część rozpoczyna dłuższy tekst, czyli bajka, legenda lub podanie ludowe.
Całość jak już wspomniałam jest rewelacyjnie zilustrowana, nawet wklejka jest przepiękna.

Książka jest adresowana do młodszych czytelników i niewątpliwie dzieciaki będą miały mnóstwo frajdy z lektury.
Już mój pięciolatek był zachwycony - nie tylko barwnymi obrazkami, ale i treścią (np. lisie papućki z kwiatów naparstnicy - urocze! ❤)
Myślę, że każdy ciekawy świata człowiek znajdzie tu coś dla siebie.

Książka jest przepełniona "racjonalną magią" i to prawdziwa uczta czytelnicza.
A dlaczego "racjonalną magią"?
Ponieważ nasi przodkowie cudownie potrafili wytłumaczyć sobie otaczającą ich rzeczywistość, a te wyobrażenia niejednokrotnie zaskakują nas swoją trafnością oraz przebogatą wyobraźnią.

Absolutnie uwielbiam takie publikacje jak "Dzika Ziemia" i wszystkim bez wyjątku mocno i szczerze polecam ❤

Ilustracje stworzyła Samantha Dolan.

Autorka podzieliła swoją...

cudo <3

cudo <3

Słyszeliście o wróżkach, które schronienie przed deszczem odnajdują w kwiatach zawilca gajowego ?
Wiecie, że napotkanie syreny zwiastuje nieszczęście na morzu ? Albo jak nazywa się hawajska bogini wulkanów ? Nazwę Lewiatan kojarzy pewnie każdy z nas, ale wiedzieliście, że według tradycji żydowskiej to potężny morski wąż ?

To tylko garstka ciekawostek jakie możecie znaleźć w książce "Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach" autorstwa Claire Cock-Starkey oraz Samanthy Dolan.

To pięknie ilustrowana książka dużego formatu, która zabierze Was do świata legend, mitów oraz starożytnych opowieści.

Książka została podzielona na 6 rozdziałów.
🌱lasy,
🌱morza i oceany,
🌱góry,
🌱wzgórza i doliny,
🌱rzeki i jeziora,
🌱mokradła.
Każdy z nich rozpoczyna się bajką, podaniem ludowym lub legendą.

Moja Zuzia bardzo lubi przeglądać obrazki w książce. Ciekawią ją postacie, których nigdy nie widziała w swoich bajkach. Co najważniejsze książka jest bardzo barwna, więc zainteresuje również młodszego czytelnika

To tylko garstka ciekawostek jakie możecie znaleźć...

Co znajdziecie w środku? Bajki, legendy, podania ludowe z przeróżnych zakątków świata. Autorki prowadzą nas przez kolejne krainy, przedstawiając związane z nimi pradawne opowieści i wierzenia. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek związanych z mitycznymi stworzeniami czy innymi istotami jakby nie z tego świata - zamieszkującymi lasy, morza i oceany, góry, wzgórza i doliny, a także rzeki, jeziora czy mokradła.

Przyznam, że zawsze wolałam trzymać się realnych historii. Fantastyka, mitologie czy legendy nigdy nie były moim pierwszym wyborem. Raczej ich unikałam. Ale ta książka zasiała we mnie ciekawość i chyba częściej będę sięgać po tytuły w takich klimatach!

Bardzo doceniam fakt, że przedstawione zostały wierzenia z najróżniejszych miejsc na Ziemi. I że każde zostało barwnie zilustrowane! To niełatwe zadanie - przedstawić wiarygodnie tak wiele dzikich stworzeń, których nigdy nie widziało się na oczy!

Krótkie opowieści przyciągają, hipnotyzują, rozbudzają chęć zagłębienia tematu, poznania legend z najodleglejszych krain. Intrygująca książka! Można dzięki niej cofnąć się o tysiące lat i przekonać jak dawniej ludzie tłumaczyli sobie rzeczywistość i mechanizmy rządzące światem - i jak różniło się to podejście w zależności od miejsca, w którym żyli.

Świetny tytuł ❤️ Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to kreska - może trochę nie w moim guście. Ale o gustach się nie dyskutuje, a całość sprawia obłędne wrażenie!

Serdecznie polecam waszej uwadze! 🌱

• Koniecznie przeczytać
  • 2023/Zaczytana Majka
  • 7/10 - bardzo dobra
  • Dla dzieci/młodzieży/lektury/ bajki, baśnie/komiksy🧜‍♀️🎅🧜‍♂️👼🧚
  • Samodzielne
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach