Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży

Okładka książki Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży Artur Owczarski
Okładka książki Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży
Artur Owczarski Wydawnictwo: Purple Book reportaż
reportaż
Purple Book
2023-03-08
2019-04-24
literatura polska reportaż USA Ameryka droga 66 podróż Stany Zjednoczone literatura podróżnicza

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania na miesią kwiecień- książka, która przeniesię cię w inne miejsce- tym miejscem była droga 66 i podróz po niej. Jest to klimatyczna książka z mnóstwem zdjęć, miejscami trochę przynudnawa. Skupia się w dużej mierze na restauracjach i hotelach przy drodze, bardziej służyć może jako przewodnik dla kogoś kto chce tamtędy jechać. Brakowało mi legend, jakiegoś takiego ducha tej drogi 66, czego w książce nie jest niestety duzo, ale i tak polecam. Ale nie audiobooka ten jest fatalny.

Przyjemna w odbiorze lektura. Na plus klimatyczne zdjęcia.

Przyjemna w odbiorze lektura. Na plus klimatyczne zdjęcia.

Książka opowiada o podróży przez Drogę 66 w Ameryce. Są w wątki historyczne, co bardzo mi się podobało. Możemy zrozumieć jak ważna była ta droga dla amerykanów i jak wile ludzi mogło przy niej zarabiać, prowadząc restauracje, motele i sklepy z pamiątkami. Teraz, po wybudowaniu autostrady, wiele tych miast jest mocno wyludnionych i opustoszałych.

Dość ciekawe. Dla pasjonatów.

Dość ciekawe. Dla pasjonatów.

Oceniłam książkę wysoko przede wszystkim za piękne wydanie, bo zdjęcia mają w tej pozycji ogromne znaczenie. Książka jest opisem słynnej drogi 66, tego co można zobaczyć w podróży, jaka jest atmosfera tego miejsca, temperatura, ludzie, jakich można spotkać. Trochę za mało przeżyć samego autora na korzyść ogólnych informacji i to mi akurat przeszkadzało. Było zbyt ogólnie, żeby dużo zapamiętać. Nie ma też podpisów pod zdjęciami, a szkoda, bo zdjęcia bardzo ciekawe i inspirujące do podróży.

Fajna pozycja, szczególnie dla osób, które wybierają się w podróż śladami drogi 66.

Przyjemna lektura, zwłaszcza dla tych osób które chcą sprawdzić czy ' to co pokazują w amerykańskich filmach to prawda' ;). Najlepiej oczywiście sprawdzić to samodzielnie, ale książka też dobrze ukazuje klimat Route 66. Minusem jest zupełne niedopasowanie zdjęć do tekstu. zdjęcia nie podpisane, ale najbardziej boli gdy czytasz dłuższy tekst o jakimś fascynującym miejscu a zdjęć tego miejsca brak - lub znajdujesz je 20 stron dalej, gdy autor rozpisuje się już o czymś zupełnie innym.

W sumie jest to moja pierwsza książka o drodze 66. Dużo na jej temat obejrzałem na YouTube. Głównie za sprawa serii ,,Śladami Route 66".

Książka opisuje podróż bohaterów po legendarnej drodze. Opis przeplatany jest dużą ilością fotografii drogi oraz jej okolic. Czytając książkę, spoglądając co jakiś czas na przepiękne panoramy, idzie odczuć niesamowity klimat Ameryki ubiegłego wieku. Przepiękne bezkresne widoki, niszczejące budynki oraz wspaniali ludzie. To wiele, z długiej listy powodów, dla których moim marzeniem jest przemierzyć drogę 66.

Nie brakuje także lekcji historii o rdzennych Amerykanach, o dzikim zachodzie, o gorączce złota. Czytając książkę dowiemy się także wielu informacji o miasteczkach, ciekawostek o miejscowej ludności, obiektach przy drodze.

Książka jest obowiązkową lekturą dla każdego, który planuje podróż po drodze 66, lub po samych Stanach Zjednoczonych, smakując jedynie części drogi.

Dla wielu Stany Zjednoczone są synonimem wolności. Dla wielu jest krajem niespotykanych nigdzie indziej możliwości. Stany Zjednoczone to także kwintesencja podróży w stronę zachodzącego słońca. Autor za pośrednictwem książki opowiada nam o swojej próbie rozprawienia się z amerykańskim mitem i wyrusza w podróż wzdłuż Stanów legendarną Drogą 66. Ten subiektywny przewodnik opowiada o miejscach, które znajdowały się na szlaku słynnego Route 66 wraz ze swoją infrastrukturą: motelami, restauracjami oraz innymi atrakcjami mającymi za zadanie upamiętnić jej historię.
Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby o słynnej Route 66. Jest tak kultowa jak Statua Wolności czy Biały Dom. Podróż tą drogą jest marzeniem wielu ludzi na całym świecie i wielu decyduje się ją odbyć by poczuć dreszcz przygody. Na podróż Route 66 zdecydował się również autor książki Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży by następnie podzielić się z nami swoimi przeżyciami. W malowniczy, niezwykle gawędziarski sposób opowiedział o miejscowościach, które leżały na szlaku Drogi Matki, ich atrakcjach i ciekawostkach. Dzięki książce mogliśmy poznać prowincjonalne, senne miasteczka rozsiane wzdłuż drogi, pragnące przywrócić swoją świetność i zachować pamięć o znaczeniu, jakie miały, gdy Drogą 66 przemierzało wielu Amerykanów w poszukiwaniu lepszego życia. Opowieści autora o miejscach, które zobaczył i ludziach, których poznał zostały okraszone licznymi zdjęciami. Przez to, chociaż w małym stopniu możemy poczuć się uczestnikami sentymentalnej wyprawy, którą odbył. Książka zachęca wszystkich do przybliżania sobie historii powstania Drogi 66 oraz miejsc, które znalazły się na jej trasie. Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży może stać się inspiracją do zorganizowania własnej wyprawy życia.

Tak naprawdę nie wiem dla kogo jest ta książka, na pewno nie dla mnie. Świetne zdjęcia, poza tym nic więcej dobrego nie mogę powiedzieć. Czytając książkę miałam wrażenie że czytam szkolne wypracowania na temat "Opisz swoją ostatnią podróż".

• Podróżnicze

Artur Owczarski Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży Zobacz więcej