Rosyjscy tyrani. Od Iwana Groźnego do Władimira Putina

Okładka książki Rosyjscy tyrani. Od Iwana Groźnego do Władimira Putina Iwona Kienzler
Okładka książki Rosyjscy tyrani. Od Iwana Groźnego do Władimira Putina
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2023-03-15
2023-03-15

Lubię Iwonę Kienzler, jej książki, które do tej pory czytałem są pisane w takim stylu, co sprawia, że historia nie musi być nudna.
Większość postaci z tego zestawienia jest mi doskonale znana. Czytałem już książkę Mariusza Sampa, o śmierciach rosyjskich tyranów. Iwan IV Groźny czy Katarzyna II. Na początku myślałem sobie, zabrakło tutaj Stalina i Lenina, to dopiero byli tyrani, a przynajmniej współcześni. Bardzo ciekawy był rozdział poświęcony Putinowi. Za sprawą tej lektury mam jeden wniosek, Wowa jest typowym aparatczykiem, dorobkiewiczem, któremu przypisywano wiele złych rzeczy i jak się okazuje, sprawdzają się. Ja nie mam nic do Rosji, kiedyś chciałem nawet zobaczyć ten kraj. Dziś przez jednego człowieka, ten kraj stacza się na samo dno. Terytorialnie bardziej jest krajem azjatyckim, i odniosę wrażenie, że obecny prezydent chce przemienić Rosję w imperium Czyngis – Chana, gdzie większość to byli bezmyślni barbarzyńcy. Nie ma narodu bez czerni w dziejach, ale to, co obecnie wyprawia Federacja Rosyjska, zmienia całkowicie podejście do tego kraju. Stalin nazwał kiedyś obywateli ślepymi kociętami, to idealnie pasuje na obecne czasy, dają sobą manipulować. Zrobili dość, aby znienawidziła ich większość świata.
Putin żyje złudzeniami, tęskni za Związkiem Sowieckim, pragnie jego powrotu. To już nie wróci, komunizm nie miał przewagi nad kapitalizmem. ZSRR to historia. Treść daje też potwierdzenie tego, że świat widział, kim jest Władimir Putin, ale oczywiście nikt nie zareagował w porę by uniknąć wojny. Idealnie pasuje porównanie do Hitlera.
Lubię historię, książka wpadła mi w ręce za sprawą promocji od EMPIK. Warto było sięgnąć po ten tytuł.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Myślałam, że będzie tutaj wiele ciekawych i pikantnych szczegółów dotyczących życia rosyjskich władców. Po książkę sięgnęła po serialu WIELKA o Katarzynie Wielkiej carycy Rosji. Książka przypominała podręcznik szkolny. Niektóre z rozdziałów dosłownie przypominały szkolne wykłady. Najbardziej zainteresowała mnie Katarzyna Wielki i Putin rzecz jasna. O Katarzynie Wielkiej wcale nie było tak dużo jak sądziłam. Rosja to stan umysłu, który z jednej strony odpycha, a z drugiej strony fascynuje. Sięgając po książkę, gdzieś mi umknęło nazwisko autorki, która nie należy do moich ulubionych. Książka zawiera dużo faktów historycznych. Niezbyt ciekawa.

O kim mowa w książce? Pozwolę sobie zacytować fragment książki:

"Zdumiewa natomiast to, że równie chętnie nawiązywał [Władimir Putin] do wielkich koronowanych władców Rosji, przede wszystkim Piotra I Wielkiego i Iwana Groźnego (...) Z kolei historycy widzą w jego rządach i poczynaniach jako głowy państwa podobieństwo do dwóch pierwszych wymieniinych z monarchów, ale także do innych: Katarzyny Wielkiej, Pawła I czy Mikołaja I".

Na podstawie ww sylwetek pokazano w jaki sposób Rosja na przestrzeni wieków próbowała stać się mocarstwem. Jak poczucie potęgi, pewnej misji jest zakorzenione w ich kulturze i historii.

Książkę czytało mi się stosunkowo dobrze. Przeszkadzało mi momentami skakanie z tematu na temat, miałam czasem poczucie małego chaosu. Była to świetna powtórka z historii Rosji, jak również Polski. Autorka odwołuje się w książce również do innych publikacji, po które warto będzie sięgnąć.

O kim mowa w książce? Pozwolę sobie zacytować fragment książki:

• Zbiblio
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Wschód
  • Legimi fakt
  • Nonfiction - Historyczne
  • Legimi audio

Iwona Kienzler Rosyjscy tyrani. Od Iwana Groźnego do Władimira Putina Zobacz więcej