O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach

Okładka książki O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach Aneta Ormańczyk, Inessa Ormańczyk
Okładka książki O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach
Aneta OrmańczykInessa Ormańczyk Wydawnictwo: Gmina Środa Śląska (Wydanie pierwsze), DEMARCZYK.COM baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach. Zaskakujące historie Ziemi Średzkiej
Gmina Środa Śląska (Wydanie pierwsze), DEMARCZYK.COM
2023-01-01
2023-01-01
#nieustannewędrowanie #podróże #legendy #baśnie #anetaormańczyk #inessaormańczyk

Okładka książki Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś Aneta Ormańczyk, Inessa Ormańczyk
Mroczne tajemn... Aneta Ormańczyk, In...

Trafiłam na dziewczyny poprzez książkę, którą wydały nakładem wydawnictwa PASCAL, a więc najpierw przeczytałam ich drugą pracę, a dopiero potem sięgnęłam po ten tytuł. Nie zawiodłam się, choć miałam obawy, że historie z bardzo wąskiego terenu mogą po prostu mnie nie zaciekawić. Zaciekawiły :> Najbardziej urzekł mnie sam sposób opisywania procesu rozkodowywania legend i podań.

Sięgnęłam po tę książkę powodowana ciekawością, czy to faktycznie możliwe, żeby zainteresować osobę z mazowieckiego historiami z gminy, o której nigdy wcześniej nie słyszała. Zakładałam, że nie, ale to był błąd. Przeczytałam tę książkę z dwa wieczory i jedyne co mogę jej zarzucić to to, że jest zdecydowanie zbyt krótka.

Możecie pomyśleć: na co mnie, cholerka, jakaś książka o wyimku Dolnego Śląska? Właśnie po to, żeby ją przeczytać i otworzyć oczy na nowe. Na to, że każdy jeden zakątek ziemi, po której chodzimy, ma swoją niepowtarzalną historię. Że na długo przed nimi żyli i na długo po nas będą żyć ludzie, których historia zasługuje na opowiedzenie, a do tej pory była niewypowiedziana.

Nieustanne Wędrowanie odwaliło kawał dobrej roboty. Czy mieszkam na terenach, które dziewczyny badają? Nie. Czy chciałabym odwiedzić te miejsca, mimo że w większości są to zwykłe wioski, których drogami przejeżdża się do większych miast? TAK.

Dziewczyny inspirują do własnych poszukiwań, do odkrywania terenów, na których się wychowaliśmy. And that’s what we call: lokalny patriotyzm ❤️

Są książki, z którymi ciężko się rozstać. Tak miałam właśnie z papierowym debiutem Anety i Inessy 🙈
Pragnęłam delektować się każdą stroną, historią i pięknymi zdjęciami.

Stworzony przez kobiety zbiór opowieści z Ziemi Średzkiej jest wyjątkowym dziełem, który urzeczywistnia i nadaje nowy wymiar historii.
Podczas lektury czułam, jakbym razem z Autorkami odwiedzała te wszystkie tajemnicze miejsca, siedziała razem z nimi nad księgami, szperała w otchłani internetu czy brała udział w dyskusjach o znalezionych dowodach lub ich braku.
A smaczki jakie znajdziecie w tej książce są godne podziwu.

Aneta i Ines oddają nam w ręce nie tylko książkę, ale życia swoich bohaterów oraz cząstkę samych siebie. Upór w dążeniu do odkopania prawdy, tropy jakimi podążały bez zawahania - chapeau bas.

Ciężko znaleźć słowa, by opisać zachwyt, gdy "O rycerzach (..)" trafiło w moje ręce 🙈 to całkiem inne uczucie niż czytanie bloga Nieustanne Wędrowanie. To materialne dzieło, o którym powinna usłyszeć większa ilość osób.

Wraz z Autorkami przeżyjecie niesamowite przygody, pochłonie Was lekkość lektury i zauroczycie się cudownymi zdjęciami.
Gorąco polecam nie tylko książkę, ale całe Nieustanne Wędrowanie.

Pragnęłam delektować się każdą stroną, historią i pięknymi zdjęciami.

Podczas lektury czułam, jakbym razem z Autorkami odwiedzała te...

Książka pełna legend i historii związanych z terenami gminy Środa Śląska. Tak jak sam tytuł wskazuje, nie brakuje tu rycerzy, śmiertelnych intryg i bajecznych majątków. Gawędy i tajemnicze wydarzenia, które jawią się jak groteskowe baśnie, mają jednak swoje potwierdzenie w historii. Zaintrygowani?

Autorki wzięły na warsztat kawałek historii, którą próbowały rozpracować. Każde z przytaczanych wydarzeń jest jak mieszanka maku z piaskiem. Próba oddzielenia faktów od mitów nie jest łatwym orzechem do zgryzienia, ale wytrwałość i pasja doprowadziła do celu, w efekcie którego miałam możliwość przeczytać tę książkę. Rozdziały pisane są niemalże naprzemiennie przez dwie Kobiety, które wykonały ogrom pracy, widoczny na tych kilkuset stronach. Całość została napisana bardzo lekkim i przyjemnym stylem, wzbogaconym o charakterystyczny język dla każdej Pani z osobna. Przełamanie tak zwanej ‘’czwartej ściany’’ jest zabiegiem, który pozwala nam, czytelnikom, wziąć udział w historycznych śledztwach. Wszystko to zostało ubrane w intensywną nutę dreszczyku i emocji.

Czytając ten tytuł, w stu procentach przeniosłam się w opisywane miejsca i czasy. Widziałam oczami wyobraźni przepiękne lasy i budynki, które nie nosiły jeszcze znamion przemijania. Odczuwałam każdy powiew wiatru i zapach, na co dowodem była występująca na moim ciele gęsia skórka. Jest to książka o baśniowej aurze, ale poparta faktami i autentycznymi wydarzeniami, które przyciągały i wywoływały masę emocji. Z każdą kolejną stroną czułam narastający stres, niepokój, jak i podekscytowanie. Całkowicie zaangażowałam się w prowadzone sprawy. Książka ta jest jak rozmowy przy herbacie z przyjaciółką, która ma nam sporo do opowiedzenia.

Autorki wzięły na warsztat kawałek historii, którą próbowały rozpracować....

Świetna książka a sposób w jaki Aneta i Ines rozkładają legendy na czynniki pierwsze przypomina śledztwa z najlepszego kryminału.

Czytanie tej książki to jak spotkanie z koleżanką. Uważam, że to wspaniałe, że ktoś zaczyna pisać o historii i o lokalności w tak przystępny i ciekawy sposób. W dodatku Panie poświęciły mnóstwo czasu na zebranie materiałów i zrobienie zdjęć. Ja tą książkę ( oczywiście po małym tuningu niektórych treści) wykorzystuje także na zajęciach w szkole.

Super historie, brawo za czas poswiecony na ich zebranie i sprawdzenie.

Super historie, brawo za czas poswiecony na ich zebranie i sprawdzenie.

Dla mnie to majstersztyk. Autorki już o tym wiedzą, poinformowane zostały na blogu Nieustanne Wędrowanie, jaki prowadzą a ja go czytam na bieżąco.
Tu w książce przeczytałam historie które nigdzie wcześniej nie były publikowane a dotyczą Ziemi Średzkiej.
Dziewczyny maja fajny styl pisania a książkę czyta się jednym tchem.
Jeśli ktoś lubi bajania, legendy o tamtych trudnych czasach, gdzie ludzi palono na stosach czy wbijano na pal to jesteście na właściwym miejscu.
Polecam gorąco.

Dziewczyny maja fajny styl pisania a książkę czyta się jednym tchem.
Jeśli ktoś lubi bajania, legendy o tamtych trudnych...

Książka jak już wspominałem jednej z autorek, napisana z oddechem, w ciekawy sposób przedstawiajaca dzieje osób i zamieszkiwanych przez nich miejsc, które znamy z teraźniejszości i mamy szansę spojrzeć na nie z nieco innej strony, po części przez pryzmat ówczesnych wydarzeń, specyfiki tamtego życia a z drugiej strony widzimy je oczami Anety i Iness, poznając Ich punkt widzenia przemyślenia, często emocje . Polecam każdemu kto lubi dobrą książkę:)!

• Nowości 2023
  • Dokumentalne Historyczne
  • Chcę
  • Wyzwanie 2023

Dodaj cytat z książki O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach