Okładka książki Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś Aneta Ormańczyk, Inessa Ormańczyk
Aneta OrmańczykInessa Ormańczyk Wydawnictwo: Pascal baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Pascal
2023-05-31
2023-05-31

Okładka książki O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach Aneta Ormańczyk, Inessa Ormańczyk
O rycerzach, ś... Aneta Ormańczyk, In...

Ta książka to miks literatury faktu, książki historycznej i zbioru lokalnych legend, w tym przypadku tych pochodzących z Dolnego Śląska. To też niestandardowy, ciekawy przewodnik po tym województwie. Autorki podjęły próbę rozwikłania tego, w którym konkretnie miejscu tkwi ziarno prawdy w legendach. Ich tok myślenia bywa niekiedy naiwny, ale także naprawdę ciekawy, wynikający z dotychczasowego doświadczenia w prowadzeniu podobnych „śledztw historycznych”. Jest to coś nowego i świeżego, dla mnie super!

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które fascynują się legendami, to ta książka na pewno będzie ci się podobała. Dziewczyny w bardzo przystępny sposób starają się zrekonstruować proces powstawania legend jako takich, a także pokazać co wpływa na to, że ulegają one zniekształceniom. Taki rodzaj historycznej poczty pantoflowej, gdzie znaczenie ma każdy symbol i symbolik. PS: z tą książką warto pojechać w teren

To druga książka Inessy i Anety Ormańczyk, którą zdecydowałam się przeczytać. Tym razem, podobnie jak poprzednio, się nie zawiodłam. To interesujące połączenie lekcji historii z czymś o folklorze, religii i legendach. Autorki postarały się wykazać, że to, co dziś znane jest jako legendy i podania ludowe, tak naprawdę ma swój początek w prawdzie. Potem przez setki lat całość zwykle urasta do czegoś kompletnie odklejonego do jakiejkolwiek logiki, ale zanim się to wydarzyło, coś miało miejsce na poważnie. Pochodzę z okolic Warszawy, a po zapoznaniu się z książkami autorek mam ochotę spędzić urlop na Dolnym Śląsku.

To hybryda reportażu, nieklasycznego przewodnika i czegoś z pogranicza baśni. Czyta się to lekko i przyjemnie, ponieważ autorki uciekają od stosowania języka znanego z podręczników szkolnych do historii. Taka prezentacja wydarzeń historycznych zapada w pamięć i motywuje do tego, aby zacząć prowadzić własne „śledztwa”. Ze swojej strony mogę polecić tę książkę tym osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś o mniejszych miejscowościach, które mało kogo obchodzą, ale jednocześnie nie chcą przekopywać się przez trudne elementy księgozbiorów. Bloga Nieustanne Wędrowanie śledzę od lat. Trafiłem do dziewczyn szukając czegoś na temat wsi, której mieszkańcem jestem. Nie zawiodły mnie i od tamtej pory czytam ich stronę regularnie.

Niesamowicie dziwią mnie komentarze osób, które wyrażają swoje zdanie o tej pozycji w kontekście zawodu, że spodziewały się w niej historii np. o husytach, podczas gdy podstawowy opis książki, że jest to propozycja podróży szlakiem dolnośląskich legend, gdzie wymienione zostają baśniowe stwory. Również w pierwszych zdaniach, jakie można znaleźć w książce mowa jest o tym, że nie jest to typowa książka historyczna, a książka o historii i próba połączenia kropek między faktycznymi wydarzeniami historycznymi, a legendami i innymi podaniami. Podobne zdziwienie wywołują we mnie komentarze w których niejako zarzutem jest blogowy język autorek. Czyżby nie zostało zauważone, że na okładce napisano, że jest to książka napisana przez blogerki? Ciekawa jest też uwaga, że na okładce widoczna jest Praga ;) Nie, to jedna z lokacji, o których można przeczytać w książce. Wiem, bo tam mieszkam! Zgaduj zgadula ;)

Dla mnie książka spełniła obietnice autorek, jaką złożyły w przedmowie. Miały być to śledztwa historyczne i postaranie się by dotrzeć do źródła, z którego wzięła się dana legenda. Jeśli ktoś liczył, że autorki wykopią spod ziemi szkielet bazyliszka lub znajdą skamieliny gryfa, to z pewnością mocno się rozczarował. W rzeczywistości postarały się one znaleść to ziarno, z jakiego podania o bazyliszku czy gryfie w danym regionie wyrosły. I to wyszło im świetnie. Można oczywiście zarzucić im, że poniosła je w tym wszystkim wyobraźnia, jednak… one same przyznają, że spoiwem dla tych wszystkich dokumentów i zagadnień jest właśnie wyobraźnia. To jedna z nielicznych książek o tematyce historycznej, która mnie wciągnęła. Nie jest ona dla każdego, ale osobiście bardzo ją polecam.

Podobnie jak polecam wybranie się na jedną z prelekcji autorek, jeśli kiedyś zdarzy się okazja. Byłam na spotkaniu autorskim i zdecydowanie są to osoby, w których wypowiedziach dominuje pasja i zaangażowanie w to, by przekaz informacji był ciekawy ;)

41/2024
Tym razem moje oczekiwania rozminęły się z propozycjami Autorek.
Tytuł tej publikacji zasugerował mi spotkanie z ciekawymi, mrocznymi właśnie, faktami związanymi z burzliwą historią Dolnego Śląska. Naiwnie wyobrażałem sobie, że poczytam coś np. o okresie wojen husyckich.

Nic z tych rzeczy.
Autorki historii sensu stricto dotykają w niewielkim stopniu, skupiają się natomiast na różnych podaniach, legendach i tym podobnych przekazach ginących w pomroce dziejów.
Poddają te treści analizom, z których często wynika, iż z realną historią wspólnego mają niewiele. Są za to ściśle związane z pasjami Autorek, które nie żałują sobie snucia własnych teorii na ich temat, jednych – ciekawszych, innych – mniej.

Nawet jako dziecko nie “wierzyłem” w istnienie smoków, gryfów, wampirów, bazyliszków i im podobnych wytworów ludzkiej wyobraźni sprzed wieków. Trudno więc, aby współczesne tropienie jednorożców na Dolnym Śląsku wywołało we mnie jakieś emocje ;)
Najciekawsza cześć książki to ta poświęcona mieszkańcom regionu uznanych wieki temu przez lokalną społeczność za wampiry, co zwykle kończyło się tragedią. Dość solidne oparcie w dokumentach pozwala dziś w miarę dokładnie poznać kulturowy i urzędowy aspekt tych oskarżeń, procesów oraz zwyczajów pogrzebowych panujących w faktycznie mrocznym okresie totalnego zabobonu.
Pozostałe rozdziały przykuły moją uwagę, mówiąc delikatnie, w stopniu umiarkowanym.
Być może swój wpływ miał na to styl narracji: literackiej odmiany języka tu niewiele, dominuje raczej styl, luźny, potoczny (“autor popełnił opracowanie”, “polubiłam gościa” itp.) charakterystyczny dla blogosfery.
Głębia i przenikliwość refleksji w stylu: “Istnieje wiele rodzajów miłości. Ci, którzy mają szczęście, kochają ze wzajemnością, a żywione przez nich uczucie jest budujące. Mniej szczęście mają zakochani jednostronnie lub miłujący w sposób niezrozumiały dla dużej części społeczeństwa. Jakoś tak wyszło, że nasz gatunek od wieków wykazuje się niepojętym dla mnie brakiem tolerancji wobec inności” - również nie pomagały mi w poważniejszym potraktowaniu tej publikacji.

Na koniec ciekawostka: książka poświęcona jest wedle tytułu tajemnicom Dolnego Śląska. Tymczasem na okładce widzimy fragment panoramy… Pragi, czeskiej stolicy.
Celowy zabieg (jeśli tak, to czym powodowany?),czy zwykła ignorancja? To taki kolejny sekrecik z “Dolnego Śląska” ;)

41/2024
Tym razem moje oczekiwania rozminęły się z propozycjami Autorek.

Nic z tych rzeczy.
Autorki historii sensu stricto dotykają w niewielkim stopniu, skupiają...

Na początek nie dodałem opinii do tej książki ale po pewnym czasie doszedłem do wniosku że trzeba to zmienić.

Mianowicie tego typu prace zasługują na rozgłos i poparcie w całej okazałości.
Widać tutaj wielką pracę wykonaną przez autorki jak i przez całą ekipę wspierająca.
Jest to ten typ książki, od której ciężko się oderwać, w połowie fantastyka w połowie trochę zbiór opowiadań detektywistycznych z domieszką pracy historyka mediewisty.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu od razu stałem się fanem autorek na FB i polecam do każdemu, kogo wciągają tego typu opowieści.

Na koniec muszę przyznać, że ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu, którego nabrałem po przeczytaniu trylogii husyckiej, że dolny Śląsk jest najbardziej źrółodajną krainą w naszym kraju. Co wieś, to opowieść.

Mianowicie tego typu prace zasługują na rozgłos i poparcie w całej okazałości.

Nie warta uwagi.

Nie warta uwagi.

„Mroczne tajemnice Dolnego Śląska…” to książka napisana przez autorki bloga Nieustanne Wędrowanie: Anetę i Inness Ormańczyk. Obie panię łączą nie tylko więzy krwi, ale i zamiłowanie do historii oraz podróży, a przede wszystkim odkrywanie tajemnic kryjących się w legendach i podaniach.

Książka ta nie jest typowym przewodnikiem ani zbiorem opowieści. To coś pomiędzy. Czytając kolejne strony „zwiedzamy” Dolny Śląsk oraz odkrywamy jego tajemnice. Panie Aneta i Iness analizują legendy, szukając przysłowiowego ziarenka prawdy. Czy im się udało? Czy potwierdziły istnienie upiorów, konszachty ludzi z diabłem i inne niesamowite historie? O tym musicie przekonać się osobiście sięgając po książkę

Zdradzę jedynie, że lektura wciąga. Historie są opisane ciekawe, autorki dodają do nich swój komentarz i wyjaśnienie; podają również przypisy do znalezionych materiałów. Po przeczytaniu tych opowieści ma się ochotę samodzielnie wyruszyć, aby odkryć niewyjaśnione jeszcze tajemnice.

Polecam.

1962

Książka napisana przez dwie pasjonatki historii Dolnego Śląska. Nie znałam wcześniej bloga Nieustanne wędrowanie, którego prowadzą dziewczyny, ale teraz na pewno zajrzę na stronkę. Ciekawe historie i interpretacja legend.

• Przeczytane 2023
  • Podróżnicze
  • Szukam
  • Biografie. Na faktach.
  • Dolny Śląsk
  • Historia, reportaż

Inessa Ormańczyk Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś Zobacz więcej