Czternaście wilków

Okładka książki Czternaście wilków Catherine Barr, Jenni Desmond
Okładka książki Czternaście wilków
Catherine BarrJenni Desmond Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
2023-01-25
2023-01-25
48 min.
Joanna Wajs

W spowitą czernią noc powietrze nasycone wilczym wyciem wydaje się wibrować. Od tego dźwięku drży cała przestrzeń, w tym wypatrujące z niepokojem żółtych ślepi jelenie wapiti. Dzika natura się nasyca się tymi dźwiękami: donośnym wyciem, uderzeniami łap stykających się z podłożem, przyspieszonym rytmem serca ofiary. W tych odgłosach odradza się naturalna równowaga ekosystemu.

Spójrz w te inteligentne oczy wilka, który spogląda z okładki, i zobacz, ile kryje się w nim życiowej mądrości, której tak często brakuje nam – ludziom, mającym się za władców tego świata.

Opowieść o wilkach z Yellowstone to historia o ludzkiej zachłanności, bezmyślności i głupocie. O ingerencji w naturę prowadzącej wprost do katastrofy. Ale to też opowieść o tym, że jeszcze jest szansa wszystko naprawić…

Ubrana w tchnące nostalgią poetyckie słowa, momentami metaforyczna opowieść o powrocie wilków do najstarszego na świecie parku narodowego to przepiękne świadectwo potrzeby dbania o równowagę w przyrodzie. Rozpoczyna się od przejmującej sceny chwytania i transportu wilków w kanadyjskich górach, prowadzi przez nieco apokaliptyczną wizję zachwianego ekosystemu Yellowstone, aby podążyć tropem wilczych watah przywracających ład w tym dzikim zakątku świata.

Catherine Barr w historię reintrodukowanych wilków wplata ciekawostki dotyczące ich życia – metody polowań, wychowywania młodych osobników, hierarchiczną strukturę stada. Czyni to w sposób niezwykle subtelny i delikatny, chociaż mówi o sprawach wielkiej wagi – zapisane przez nią słowa wybrzmiewają niczym natchniony poemat. Jest w tym piękno, groza, subtelność i naturalność – jakby zamknęła w słowach wilczą naturę.

Kolejna magia w „Czternastu wilkach. O strażnikach ekosystemu” rozgrywa się na połaciach stronic dotkniętych twórczą ręką Jenni Desmond. Ilustracje zapierają dech swym pięknem, ukrytą w nich dzikością, naturalnością i gracją. Rozmyte kontury sprawiają, że ma się wrażenie, jakby wilki ciągle były w biegu…

„Wilk w równej wierze przeraża nas i fascynuje” i ta książka nas w tym upewnia, stawiając go na piedestale i przywołując opowieść o ich powrocie na szczyt łańcucha pokarmowego.

Dwie kobiety stworzyły piękną ilustrację działania ekosystemu na przykładzie stada wilków, które wróciły do Yellowstone. To ten park od misia Yogi. Zresztą dzięki wilkom wróciły także niedźwiedzie, ptaki, chrząszcze i owady a także mnóstwo innej zwierzyny.

Miejscowym ranczerom nie podobały się wilki kradnące osobniki z ich stąd, dlatego polowali na te zwierzęta.

Po wytępieniu wilków w parku nastąpił rozrost stad jednego gatunku jeleni, przez co to piękne otoczenie zmieniło się w martwą ziemię.

Jak się okazało znienawidzone przez hodowców bydła drapieżniki były siłą napędową całego ekosystemu.

W książce pokazano krok po kroku jak doszło do degradacji natury i w jaki sposób udało się przywrócić jej naturalny ład.

Na całym świecie ekolodzy pracują nad ponownym wprowadzaniem do środowiska wytępionych gatunków szczytowych. Yellowstone to tylko jedno z takich miejsc.

Na końcu książeczki przedstawiono sylwetki wszystkich wypuszczonych w parku wilków wraz z ich historią.

Wiele z nich zostało zastrzelonych przez myśliwych i kłusowników, lecz zdążyły dać początek nowym stadom.

Książka jest przepięknie ilustrowana a temat w niej poruszony został przedstawiony w prosty sposób. Treść została spisana przez Catherine Barr a rysunki stworzyła Jenni Desmond. Jedno i drugie tworzy harmonijną całość. Myślę, że ta książka spodoba się dzieciom.

Tytuł przeznaczony dla czytelników w wieku 9-12 lat.

Po...

Kiedy otworzyłam paczkę od Wydawnictwa Nasza Księgarnia zachwyciło mnie jak pięknie wydana jest ta książka. Duży format, świetne ilustracje, no i ta piękna okładka. Za wygląd dostaje ode mnie bez zawahania 10/10.

Autorki książki opowiadają historię wilków, których populacja, za sprawą ekspansji człowieka, została znacząco zredukowana, co w konsekwencji zachwiało ekosystemem Parku Yellowstone. Zbyt mała liczba drapieżników doprowadziła do znaczącego wzrostu populacji jeleni, co zagroziło wielu gatunkom roślin, a co za tym idzie również ptakom i niedźwiedziom.

Choć książka adresowana jest do dzieci, porusza bardzo istotną i poważną tematykę. W sposób niezwykle atrakcyjny dla młodego odbiorcy pokazuje jak działalność człowieka narusza równowagę środowiska. Autorki zwracają również uwagę, że jako ludzie często zapominamy jak ważna jest obecność drapieżników w ekosystemie. Ponadto pokazują, że wprowadzenie zwierząt do ich dawnych środowisk może być czymś niesamowicie istotnym dla przyszłości naszej planety.

Bardzo polecam tę książkę zarówno Wam, jak i Waszym dzieciom. Stanowi ona idealne połączenie pięknej formy i walorów edukacyjnych.

wielbiam książki dla dzieci, które oparte są na faktach i opowiadają jakąś niezwykłą historię. Kiedy sięgałam po książkę „Czternaście wilków. O strażnikach ekosystemu” Catherine Barr i Jenni Desmond od @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia, nie wiedziałam, czego się spodziewać. A gdy zaczęłam czytać, poczułam magię.

Pierwotne instynkty, które determinują działania zwierząt, zawsze mnie fascynowały. Jak to się dzieje, że zwierzęta wiedzą, co trzeba zrobić i jak żyć, by przeżyć? A jednak nie przewidziały jednego. Człowieka. „Czternaście wilków” to opowieść o bezwzględności ludzkiej, która wytrzebiła wilki z terenów Parku Yellowstone, najstarszego parku narodowego Ameryki, oraz ich powrocie do ekosystemu, by przywróciły równowagę w przyrodzie.

To opowieść o tym, jak ważna może być reintrodukcja, czyli wprowadzenie gatunków zwierząt na ich dawne miejsca bytowania. Historia wilków z Yellowstone pokazuje, że rewilding, czyli umożliwienie przyrodzie samoistnienia, bez ingerencji człowieka, ma niesamowity wpływ na bioróżnorodność. Inicjatywy takie podejmowane są na całym świecie, bo tylko przyroda jest w stanie zapanować sama nad sobą i osiągnąć równowagę. A ona jest potrzebna także nam, ludziom, zależy bowiem od niej kondycja naszej planety.

Niezwykła książka, wpisuję na listę ulubionych książek przeczytanych w tym roku.

Wiek dzieci: 6+
Liczba stron: 48

Pierwotne instynkty, które determinują działania zwierząt,...

Moim ulubionym dzikim zwierzęciem jest wilk 🐺
Dlatego tak bardzo cieszę się z każdej książki, w której omawiany jest temat ochrony tych wspaniałych i pożytecznych zwierząt.
Przez wieki willi kojarzyły się ze złem i były tępione przez ludzi. Przez to ekosystemy w regionach bez tych wielkich drapieżników zostały zaburzone.
Tak właśnie stało się w Parku Yellowstone - wytrzebienie wilków doprowadziło do rozrostu stąd jeleni wapiti, które zjadały młode pędy drzew oraz wyjadały całą trawę...
Historia opowiedziana w tej niewielkiej, za to pięknie ilustrowanej, książce dotyczy pierwszych czternastu wilków, które trafiły do Parku po 70 latach nieobecności tego gatunku!!!
Zachęcam do poznania tej historii oraz tego jak zmienił się ekosystem za sprawą wilków.
Edukujcie i mówcie o tym jak ważne są wilki, nie dajcie się nabrać na wrogą politykę dotyczącą tego gatunku.
Wilki są wspaniałe i potrzebne!
Dlatego tym bardziej polecam tę książkę zarówno młodym, jak i trochę starszym czytelnikom, dla których ważna jest ochrona przyrody.

Moim ulubionym dzikim zwierzęciem jest wilk 🐺
Tak właśnie stało się w Parku Yellowstone -...

Są takie książki, że mam wrażenie, że cokolwiek bym nie napisała, to nie oddam w pełni tego, jak piękna i mądra jest to publikacja.
Czternaście Wilków - to zdecydowanie jedna z tych książek.

Niesamowita historia powrotu wilków do Parku Yellowstone. Niegdyś te fascynujące drapieżniki były władcami tego ekosystemu, jednak wskutek działalności człowieka, kłusowników i farmerów, zabrakło niosącego się nocą, charakterystycznego wycia, zabrakło ślepi czujnie śledzących każdy ruch. I niestety dość szybko okazało się, że bez wilków, Park zaczyna umierać...

Na szczęście aktywiści i ekolodzy podjęli walkę by przywrócić równowagę i właśnie w tej książce pokazana jest historia powrotu tych pięknych, niebezpiecznych i tajemniczych zwierząt na tereny Parku Yellowstone.

Książka podzielona jest na trzy kluczowe części
1. Powrót do domu - czytelnik dowiaduje się skąd pochodzą wilki, które zostały sprowadzone, jak wyglądała "przeprowadzka" i początki tych pięknych drapieżników w nowym domu.
2. Nowe Yellowstone - jesteśmy świadkami, jak wraz z powrotem wilków zaczyna odradzać się cały Park wraz z jego bioróżnorodnością, jak dzięki drapieżnikom ze szczytu łańcucha pokarmowego, mają szansę na przetrwanie inne gatunki, nie tylko fauny, ale i flory
3. Jak działa natura? - w prosty i czytelny sposób pokazuje zależności występujące w przyrodzie. Objaśnia czym jest na przykład rewilding i dlaczego jest taki kluczowy.

Niesamowita zarówno w treści jak i obrazie opowieść, nie tylko o wilkach, ale przede wszystkim o tym jak krucha i ważna jest równowaga w przyrodzie i jak człowiek powinien szanować i respektować naturalne prawa natury.

Niesamowicie cieszy mnie, coraz większe zainteresowanie mojego Syna literaturą popularnonaukową i z ogromną przyjemnością po nią sięgamy. Zwłaszcza po taką. Z najwyższej półki. I Wy, dajcie się jej oczarować.

Czternaście Wilków - to zdecydowanie jedna z tych książek.

Co się stanie gdy z danego ekosystemu zniknie jeden, tylko jeden gatunek zwierząt?
Pozornie może się to wydawać niewielka zmiana, która jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do katastrofy ekologicznej.

Kiedy z Yellowstone zniknęły wilki, rozrosły się populacje innych gatunków, wpływając także na florę, glebę i warunki panujące w parku. Równowaga zostało poważnie zaburzona.

Książka "Czternaście wilków" opowiada historię trudu, który podjął człowiek, by tę równowagę przywrócić i sprieadzić do Yellowstone wilki.

Dowiemy się z niej jak przebiegała cała operacja, skąd pochodzą nowi wilczy mieszkańcy parku, jakie były etapy ich zadomawiania. Ogromną ciekawostką jest opis dalszych losów każdego z osobników, które były śledzone przez naukowców dzięki specjalnym chipom.

Poczytamy także o tym czym groziło wyginięcie wilków oraz jak przyroda odradzała się po ich powrocie. Jak zachowywały się populacje innych zwierząt, jakie zapanowały między nimi zależności oraz jaki to miało wpływ na roślinność.

To naprawdę niesamowita i fascynującą książka, podejmująca bardzo ważny temat. Wspaniale obrazuje jak wielkie skutki długofalowo może mieć nawet niewielka zmiana.

Opowieść i rys edukacyjny zostały uzupełnione o piękne ilustracje, które wspaniale oddają zamysł autorki.

Bardzo polecam!

Catherine Barr przez lata była związana z ruchami na rzecz ochrony przyrody. Do tego jest autorką kilkudziesięciu książek o środowisku. W swoich publikacjach zabiera młodych czytelników w różne regiony świata, aby pokazać złożoność funkcjonowania natury. Pokazując różne regiony uświadamia, że każdy element w naturze jest ważny. Brak jednego często kończy się katastrofą ekologiczną. Wydaje nam się, że brak jakiegoś gatunku nie jest taki ważny. Przekonamy się jednak, że może to wpłynąć na całkowite zachwianie równowagi, przemianę krajobrazu. Te tematy Catherine Barr porusza także w książce „Czternaście wilków. O strażnikach ekosystemu” zawierającej ilustracje Jenni Desmond.
Autorka zabiera nas w podróż do największego krateru wulkanicznego na świecie, czyli do Yellowstone. Dowiemy się jak duży to park, co tam zobaczymy, czym się charakteryzuje, kiedy stał się parkiem narodowym, co doprowadziło do wyginięcia wilków, jakie były tego skutki, jakie zachowania rozwinęły się przez to u innych zwierząt, w jaki sposób zmieniła się flora oraz ukształtowanie terenu. Później wędrujemy do Kanadyjskich Gór skalistych, gdzie stajemy się świadkami „polowania”, czyli usypiania watahy wilków i transportowania ich do Yellowstone, gdzie muszą przejść proces adaptacji w nowym otoczeniu. Zrozumiemy dlaczego są one zamknięte w kojcach, jak dużo czasu potrzebują, aby oswoić się z nowym miejscem i co by się stało, gdyby nie zastosowano tych procedur. Później stajemy się świadkami pierwszego wyjścia poza ogrodzenie, uczestniczymy w zdobywaniu pokarmu, obserwujemy techniki, jakimi wilki osłabiają ofiarę. Po udanym polowaniu mogą najeść się też inne zwierzęta. Ponowne przybycie wilków do parku zmusza dużych roślinożerców do migracji, dzięki czemu nie ogołacają na nabrzeży rzeki, nie zjadają pędów drzew rosnących nad wodą, a to pomaga w odbudowaniu w tych miejscach roślinności, wyrośnięciu drzew, powrotu bobrów, a za nimi wielu gatunków ptaków, ryb, małych ssaków. Zmniejszenie liczby jeleni wapiti to wzrost ilości borsuków i lisów oraz gryzoni. Autorka opowiada też jak wygląda wychowanie wilków, jak wiele uczą się młode od starszych osobników, w jaki sposób budowana jest hierarchia. Przy okazji historii wilków przeniesionych do Yellowstone dowiemy się sporo o zwierzętach, które tam żyją, poznamy roślinność. A na końcu książki mamy opowieść o kilku gatunkach, których wyginięcie doprowadziło do zmian w krajobrazie i dlaczego na nowo przywraca się je w ich pierwotnych miejscach bytowania. Mamy tu bobra, tygrysa amurskiego, żółwia słoniowego, wieloryba i żubry (przy okazji wymieniono Puszczę Białowieską). Całość podsumowania informacją na temat znaczenia drapieżników w przyrodzie.
Książka zawiera piękne ilustracje autorstwa Jenni Desmond. Bardzo dobrej jakości papier zszyto i oprawiono w kartonową okładkę, dzięki czemu lektura jest trwałą. Duży format pozwolił na bardzo dobre rozmieszczenie treści, przejrzyste ilustracje pozwalające na poznanie wielu gatunków zwierząt.

#catherinebarr #JenniDesmound #czternaściewilków #ostrażnikachekosystemu #yelowstone #park #zagrożenie #zmianyklimatu #zmianyśrodowioska #wilk #jeleń #lis #kojot #ptaki #bobry #żóbry #gejzery #góry #wulkan #recenzja #dziecko #młodzież #górowianka #annasikorska #książka #book #pożyczprzeczytajpoleć #łańcuchpokarmowy #czytamdlaOli #czytamOli

Świetna książka dla dzieci obrazująca czym są ekosystem, łańcuch pokarmowy i zależności pomiędzy gatunkami w przyrodzie, a to wszystko ujęte w piękną historię o powrocie wilków do Parku Yellowstone. Ciekawa lektura dla dzieci w każdym wieku.

Podobało mi się w tej książce to, że przedstawione historie są autentyczne. Z książki mogą skorzystać też osoby starsze.

• Naukowa Dżungla
  • Muszę je mieć!
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Czternaście wilków