Brudna robota

Okładka książki Brudna robota Christina Larsson
Okładka książki Brudna robota
Christina Larsson Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Ingrid Bergman (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Ingrid Bergman (tom 2)
Sla­skjob­bet
Word Audio Publishing International
2022-01-01
2022-01-01
Wojciech Łygaś

Kolejny tom serii to zawsze niewiadoma ale też obawa czy będzie równie dobry. Tu na szczęście wszelkie obawy były niepotrzebne bo 2 tom był jeszcze lepszy od poprzedniego.

Na parkingu koło terenów rekreacyjnych w Skatås zostaje znaleziona zamrażarka, a w niej poćwiartowane ludzie szczątki. Ofiarą okazuje się z pozoru zwyczajny ojciec rodziny, który jakiś czas wcześniej zaginął bez śladu w drodze z pracy do domu. Wkrótce policja znajduje kolejne poćwiartowane i opakowane w taki sam sposób zwłoki. Czy komisarz Ingrid Bergman uda się znaleźć mordercę?

„Brudna robota” to drugi tom serii o komisarz Ingrid Bergman. Fabuła jest przemyślana i o wiele lepiej dopracowana niż poprzednio, a liczne zwroty akcji trzymają w napięciu do samego końca. Autorka poprzez opisane zbrodnie zmusza do zastanowienia, co powoduje, że ludzie decydują się kogoś zamordować ale i jakie mogą być tego konsekwencje. Porusza także temat bezsilności ofiar i ich bliskich, którzy nie są w stanie zapobiec tragedii. Nie brakuje tu osobistych dramatów bohaterów, co sprawia, że historia nabiera głębi i możemy bardziej się z nimi utożsamiać. Podobało mi się przestawienie wątku osobistego dotyczącego życia Ingrid. Dzięki temu o wiele lepiej możemy zrozumieć jej zachowanie czy decyzje jakie podejmuje.

Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw, co pozwala z jednej strony poznać punkt widzenia każdej ze stron. Utrzymuje dzięki temu napięcie i trzyma w niepewności. Spojrzenie z perspektywy zarówno śledczego, jak i psychopaty ukazuje złożoność ludzkiej natury i różnorodność motywacji. Muszę przyznać, że nie udało mi się do samego końca odkryć kto za tym wszystkim stał.

Podsumowując „Brudna robota” to wciągający kryminał poruszający ważne tematy dotyczące imigrantów, przemocy domowej czy wybaczania najbliższym. Zdecydowanie polecam zwłaszcza, iż ten tom jest jeszcze lepszy od poprzedniego.

Druga część jest troszkę lepsza od pierwszej. Akcja jest dość ciekawa, nadal mozemy obserwować pracę policji, ale również poznać lepiej główną bohaterkę i jej przeszłość.
Niemniej nadal nie jest to kryminał, który powoduje dreszcze emocji i zaskoczenie na koniec, a dochodzenie do prawdy przez policjantów jest dość mozolne. Czytelnik już wcześniej jest w stanie wysnuć trafne konkluzje do których policjanci, mając informacje pod nosem, dochodzą dopiero pod koniec, co nie jest logiczne.
Jednak fabuła wciąga na tyle, że zapewne sięgnę po kolejny tom.

Przyznam szczerze, że ta część z Panią komisarz Ingrid Bergman, podobała mi się bardziej, niż pierwsza książka. Tym razem czeka ją nie lada wyzwanie. Kto mógł zamordował mężczyznę, pociąć go na kawałki i umieścić z zamrażarce? Do tego jeszcze podrzucenie lodówki na publiczny parking.. Sprawa jest bardzo dziwna, a gdy okazuje się, że to nie jedyna lodówka że zwłokami robi się bardzo nerwowo. Czy Ingrid tym razem rozwikła tajemnicze morderstwa?

Nie jestem pewna, czy to kwestia stylu autorki, czy też tłumaczenia i redakcji, ale czyta się ciężko.

Narzekałam i się doczekałam. Drugi tom okazał się dużo lepszy od poprzednika, jednak nie mogę dać wyższej oceny, ponieważ znowu pojawiło się robienie z bohaterów idiotów i ganianie własnego "ogona". Rozpoczynamy z wysokiego "c". Ingrid Bergman walczy z demonami przeszłości, zarówno tej z poprzedniego tomu jak i sprzed wielu lat, dzięki czemu można bardziej zrozumieć jej zachowanie. Na horyzoncie pojawia się potencjalny wybranek serca, a w zamrażarce oddanej do recyklingu ktoś oddaje dużą partię mięsa, które okazuje się być ludzkim. Pojawiają się również potencjalni podejrzani. Czy szykuje się najłatwiejsze śledztwo w karierze Ingrid Bergman? Niekoniecznie. Tutaj mamy kilka ciekawych wątków i jeden z nich okazuje się tym trafnym. Ten tom należy czytać lub słuchać uważnie, bo każdy szczegół ma znaczenie. Postać stojąca za tym całym zamieszaniem nie jest oczywista i zaskakuje. Potwierdzam, że seria wciąż jest wciągająca na tyle, że jestem w trakcie słuchania trzeciej części i już jest dobrze. Po raz kolejny mamy ważną społecznie tematykę przemocy domowej, imigrantów, samobójstwa i wymierzanie sprawiedliwości w imię wyższego dobra.

Coraz lepiej...

Coraz lepiej...

Jest to już druga część przygód pani Komisarz i jest lepsza niż pierwsza część. Akcja jest ciekawa i trudno jest wytypować kto jest mordercą. Polecam i czekam z niecierpliwością na trzecią część z panią komisarz.

Dość ciężko kryminał ale mnie się podobał. Polecam

Dość ciężko kryminał ale mnie się podobał. Polecam

Pierwsze spotkanie z Christinie Larsson nie zaliczam do udanych, ale dałem jej drugą szansę skoro w tym samym czasie pojawiły się jej dwie książki z nowej serii. Tym razem jest znacznie lepiej, ciekawa akcja, jest okazja poznać lepiej główną bohaterkę i jej tajemnice. Wciągająca i nieoczywista zagadka, a w zasadzie jej rozwiązanie. Podobało mi się.

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część. Niestety wciąż są pewne irytujące błędy, na szczęście nie psują one przyjemności z czytania tej historii. Polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne historie z panią komisarz.

• Kryminał
  • W planach ebook
  • Idealna na prezent

Dodaj cytat z książki Brudna robota