Jutro przychodzi za wcześnie

Okładka książki Jutro przychodzi za wcześnie Barbara Okurowska Budrewicz
Okładka książki Jutro przychodzi za wcześnie
Barbara Okurowska Budrewicz Wydawnictwo: Ridero IT Publishing literatura piękna
Ridero IT Publishing
2022-12-04
2022-12-04

Jaka jest ta książka? Odświeżająca. Zaskakująca. Ciekawa, spokojna.

Myślę że prawdziwy jej sens zrozumiałam dopiero kiedy znalazła kontekst w moim życiu. Czytałam siedząc na (moim pierwszym w życiu) dyżurze, skończyłam ją czytać, minęło jakieś dwadzieścia minut i zawyła syrena. Popędziłam na wezwanie, gdzie dowiedziałam się, że pacjent był starszym mężczyzną o dość poważnym problemie zdrowotnym. Kiedy zapakowałam się z nim do karetki nie czułam się szczególnie pewna siebie. Była to dla mnie zupełnie nowa sytuacja, obcy człowiek, ciasna przestrzeń i totalnie nie wiedziałam co mam robić. Byłam jednak po lekturze tej książki i czułam się poniekąd poinstruowana w sprawie odnajdywania się w sytuacjach wymagających wyczucia. Nie było konieczne wykonywanie żadnych czynności medycznych, i jechaliśmy do szpitala, więc zrobiłam to co wydało mi się najlepsze. Zaczęłam z nim rozmawiać. Normalnie, po ludzku. Kiedy się pobrał z żoną? Jak się poznali? Rozmowa która się wywiązała nie tylko doprowadziła nas oboje do łez wzruszenia, ale również była z całą pewnością jedną z najważniejszych i najbardziej poruszających rozmów mojego życia. Oczywiście nie twierdzę, że było tak tylko dlatego, że przeczytałam tą jedną książkę. Uważam po prostu, że każda książka coś daje, i ta dała mi naprawdę wiele.

Jaka jest ta książka? Odświeżająca. Zaskakująca. Ciekawa, spokojna.

„Jutro przychodzi za wcześnie” to książka o życiu, relacjach rodzinnych, sąsiedzkich jak i przyjacielskich. Ukazuje życie seniorów - z czym muszą się zmagać. Rozmowa z drugim człowiekiem jest receptą na wszystko… Myślę, że przesłanie tej książki jest ponadczasowe! Jeśli zastanawiasz się czy przeczytać to naprawdę WARTO!

Książkę jak najbardziej polecam, ale przyznam się, że miałem problem ze skutecznym poleceniem jej znajomym.
Nie chciałem zamykać się w słowach, że "Szukałem takiej książki książki, ale jej po prostu jeszcze nie było". Albo "jest w niej sporo odpowiedzi / tematów, które mnie interesowały". Może za rzadko po taką literaturę sięgam, ale ta konkretna książka wydała mi się nietypowa.

I tak - streszczając i wygładzając, na potrzeby tutejszego wpisu - moje próby przekonania po tę konkretną książkę sprowadzają się do czegoś takiego:
Jeśli kiedykolwiek patrząc na starszą panią, która sprzedaje skarpety na ulicy lub wlecze ciężką torbę z zakupami zastanawiałeś (-łaś) się nad tym jak wygląda jej życie, to książka prawdopodobnie ci się spodoba.
Nie jest ona oczywiście tylko o tym, a i wszystkie kartki nie są poświęcone jednej staruszce.
Albo może inaczej: Jeśli chociaż trochę masz skrupuły, że nie odwiedziłeś babci czy dziadka, albo samotnej sąsiadki lub starszego sąsiada, którzy są już trochę zniedołężniali i mają co najwyżej psa za towarzystwo - to wtedy wręcz powinieneś(-nnaś) to przeczytać.
Bo książka zawiera w znacznej części historie takich osób.
I nie tylko "starszych" osób. Książka nie jest tylko "o starości" - bo z takimi uproszczeniami się spotkałem. Tam są różne historie. Co ważne: opisane krótko, treściwie, bez zbędnego... czegokolwiek. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że biorą w nich udział tzw. "zwykli ludzie". Ich życiom nie zostaną poświęcone osobne książki, ale to nie znaczy, że ich historie powinny pozostać niespisane i niezauważone. Nie powinny przepaść - każda zawiera jakąś mądrość (lub odmienny punkt widzenia) - i tu zostały spisane.

Dodatkowy plus za tzw. lekkie pióro - samo się czyta i za hm... "rozbudzenie wyobraźni" - nawet obcy ludzie zaczynają wyglądać trochę inaczej.

Swietna ksiazka!
Wydawaloby sie ze temat malej mazurskiej wsi i wspomnien starszych osob bedzie malo interesujacy..
Jak mozna sie mylic!
Autorka w sposob mistrzowski sprawia ze jest to niezwykle ciekawa historia. Jestem pewna ze kazdy z nas znajdzie w niej czastke swojej rodziny lub czastke samego siebie. Sprawia ze siegamy gleboko do swojej duszy I Zastanawiamy sie nad rzeczami, ktore sa oczywiste ale na codzien nie zwracamy na nie uwagi.
Jest to typowy przewracacz stron! Ciezko sie od niej oderwac a po przeczytaniu, chcialoby sie wiedziec jeszcze wiecej...
Naprawde godna polecenia.

Swietna ksiazka!
Jak mozna sie mylic!

Warto przeczytać- książka o życiu, problemach samotności ludzi starszych, o relacjach rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich. Mnie urzekła i wzruszyła. To taka książka, która przeczytam jeszcze nie jeden raz ❤️ zachęcam wszystkich do przeczytania oraz zapamiętania wielu mądrych i uniwersalnych przesłań życiowych.

Bardzo wielopłaszczyznowa tematyka - główna bohaterka niejako zmuszona, zaczyna nowy etap życia w całkiem jej obcym środowisku. I zaczynają się zaplatać ludzkie losy. Zdarzenia są wynikiem a czasem przyczyną doświadczeń bohaterów. Mimo poruszonych ważnych tematów nie znajduję tu moralizatorstwa i podsuwania gotowych odpowiedzi, choć celność spostrzeżeń niejednokrotnie "wyrywa z butów". To chyba najważniejsza cecha dobrej literatury.

Kawał dobrej literatury. Jest tu wszystko co lubię: wiele mądrych myśli, konieczność refleksji, pięknie opisane okoliczności przyrody, a przede wszystkim cudownie pokazana jest mądrość ludzka, którą nabywamy z wiekiem i doświadczeniem.

Opowieść płynie łagodną falą, pozwala poznać małomiasteczkowo-wiejską mentalność od dobrej, wartościowej strony, a do tego jest wypełniona pięknymi myślami i pokazuje rodzące się relacje międzyludzkie.

Czekam na kontynuację!

P.S. Nie wspomniałam o tytule - po przeczytaniu książki stwierdzenie "Jutro przychodzi za wcześnie" niespodziewanie przybiera na sile...

Ja zawsze-ile ludzi, tyle opinii. Tak też jest z książkami.
Nie chcę opisywać treści książki ale dla mnie jest niepowtarzalna, wspaniała, ukazująca relacje międzyludzkie, czas przemijania. Zmusza do zatrzymania się na chwilę, rozejrzenia się wokół - do refleksji.

Ja zawsze-ile ludzi, tyle opinii. Tak też jest z książkami.

Bardzo ciekawa powieść o ludziach, o emocjach, o ... nie będzie spojlera. Rozbudza wyobraźnię. Daje do myślenia. Trudno oderwać się od lektury. Szczególnie serdecznie polecam osobom, które szukają inteligentnej powieści z górnej półki.

• Piekna
  • Ebooki do zdobycia