Dziecko ulicy

Wydawnictwo: Hachette
The Street Kid
literatura faktu
mad28

Jest to przejmująca opowieść o losach dziecka porzuconego przez matkę i oddanego pod opiekę psychopatycznego ojca. Maltretowana przez rodzica i zaniedbana przez macochę, Judy Westwater musiała radzić sobie sama od wczesnego dzieciństwa. Gdy miała 12 lat, uciekła z domu i błąkała się po ulicach Johannesburga. Brudna, schorowana i skrajnie wycieńczona postanowiła, że jeżeli przeżyje, w przyszłości pomoże bezdomnym dzieciom.

Agnieszka | 2014-02-28
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Siedzę przed klawiaturą i nie bardzo wiem co mam napisać... Przede wszystkim na pewno podziwiam Judy, większość z nas nie wyobraża sobie przez jakie piekło przeszła ta dziewczyna. Nie będę tu streszczać książki. Napisze tylko, że książka jest szokującą i w wielu z nas na pewno wzbudzi poczucie niesprawiedliwości. Judy, osoba pełna determinacji, po swoich przejściach postanowiła pomagać bezdomnym dzieciom.

Madi | 2014-03-11
Na półkach: Na faktach, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2014

Jest to poruszająca i wstrząsająca historia z życia Judy,która już od 2roku życia nie zaznała miłości i była zdana tylko na siebie.
Zdarzenia opisane przez Judy są przerażające,pełne bólu i wręcz nie do pojęcia , a czytając historie "pisane przez życie" człowiek zastanawia się ile jest jeszcze takich dzieci ,ile jest jeszcze takich historii? -Historii dzieci niechcianych i nie kochanych, bitych,martretowanych i traktowanych gorzej od psa.
Jeśli ktoś czyta tego typu książki,to gorąco polecam i tą pozycję.

eMeLka | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść zaczyna się gdy główna bohaterka ma 2 latka i zostaje porwana przez ojca. Historia opowiada o jej dalszym życiu, o zachowaniu wobec niej taty, jego kochanki i innych otaczających ją ludzi. Zadziwiające, że ludzie wiedząc co się z nią dzieje nie potrafili jej pomóc, nie potrafili powstrzymać jej ojca. Książka bardzo mi się podobała, przeczytałam ją jednym tchem.

MoniS | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Wstrząsająca, poruszająca, nie dająca się zapomnieć historia miałej dziewczynki której siła i wola przetrwania jest warta podziwu.
Bardzo wciąga mimo że serce się ściska z bólu i współczucia podczas czytania. Ogromnie przykre jest to, że jest tysiące dzieci, które spotyka taki lub podobny los: porzucone przez rodziców, odepchnięte, zapomniane, krzywdzone lub wogóle nie zauważane. Ich cierpienie jest nie do zmierzenia. Serce się kraje.

Liliowa | 2010-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: sierpień 2010

Serię książek "Pisane przez życie" darzę ogromną sympatią, toteż gdy zobaczyłam na bibliotecznej półce "Dziecko ulicy" niemalże od razu miałam ochotę rozpocząć czytanie. Jest to kolejna książka z gatunku literatura faktu, poruszająca niełatwe, aczkolwiek prawdziwe tematy. Autorką jest Judith Westwater, z pochodzenia Brytyjka, obecnie sześćdziesięcioletnia kobieta, która wyszła z cienia przeszłości i przedstawiła światu swoje bolesne wspomnienia.

Na pewno nikt nie chciałby iść przez dorosłe życie z bagażem przykrych doświadczeń, które nieustannie przypominają mu o tragicznym dzieciństwie. Niestety, Judy Westwater przeżyła wiele złego, czego nie powinno doświadczyć żadne dziecko. O tym właśnie postanowiła opowiedzieć w swej książce. Jako dwuletnia dziewczynka została porzucona przez matkę i oddana pod opiekę sadystycznego ojca, który nie miał żadnych oporów przed katowaniem córki. Judy musiała radzić sobie sama z ciężkimi pracami domowymi, do których zmuszała ją kochanka ojca, a...

adorable | 2013-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Życie często różni się od naszych wyobrażeń oraz marzeń, jakie snujemy przed snem. Nieustannie stawia przed nami różnorodne wyzwania, którym musimy sprostać, aby przetrwać. Wymaga od nas podejmowania decyzji, czasami dość łatwych, a nieraz niezwykle trudnych, mających poważny wpływ na dalszy los. Jako ludzie dorośli jesteśmy świadomi tego, że życie nie jest usłane różami i bardzo odbiega od świata przedstawianego w bajkach, dlatego każdy z nas jest, mniej lub bardziej, przygotowany na to, co go czeka. Problem pojawia się, kiedy musimy stać się odpowiedzialni oraz samowystarczalni w bardzo młodym wieku, mając zaledwie kilka lat.

Judy nigdy nie zaznała beztroskiego dzieciństwa. Często wraz z dwoma siostrami, mało starszymi od niej, musiała przetrwać kilka dni bez jakiejkolwiek pomocy dorosłych. Rodzice nie przejmowali się swoimi małymi córkami, nie ingerując zanadto w to, co dziewczynki robią, czy są umyte,...

Deutschland91 | 2014-04-07
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Historia mocna i smutna jak w większości opisanych w książkach z serii pisane przez życie.
Judy Westwater obecnie już dorosła kobieta postanowiła spisać swoje smutne dzieciństwo. Gdy była małą dziewczynką została porzucona przez matkę a została pod opieką sadystycznego ojca , który wraz z kochanką znęcał się nad dzieckiem na wszelkie możliwe sposoby. Podłość ojca i macochy nie znała granic, Judy została pozbawiona nawet ukochanego pieska, z którym się związała. Kiedy miała 12 lat po przeprowadzce do Johannesburga Judy uciekła od okrutnego ojca i jego kochanki i przez 9 miesięcy musiała żyć na ulicy afrykańskiego miasta, gdzie musiała walczyć z głodem i o to by przetrwać. Postanowiła, że jeśli przeżyje w przyszłości chce nieść pomoc dzieciom skrzywdzonym takim jakim ona sama była. Ciężko było mi czytać książkę ze świadomością, że została w niej opisana czyjaś rzeczywistość , wszystkie zdarzenia miały miejsca naprawdę,nie mieści mi się w głowie jak można tak krzywdzić dziecko. Nie...

Szarlota | 2013-11-12

"Dziecko ulicy" to poruszająca, ale przede wszystkim przerażająca historia Judy, która od najwcześniejszych lat zdana była na samą siebie. Dziewczynka nigdy nie miała prawdziwego domu, w którym czułaby się chciana i kochana przez rodziców. W wieku dwóch lat została rozłączona z matką, a także siostrami, z którymi była bardzo związana. Od tej pory dzieciństwo Judy było związane jedynie ze strachem, bólem i wstydem. Dziewczynka nie czuła się kochana, była stale poniżana, wykorzystywana i bita. Nikt nie interesował się jej losem, potrzebami i pragnieniami. Życie doświadczyło ją wyjątkowo niesprawiedliwie i okrutnie.
Pomimo, że nie jest to pierwsza książka dotycząca kwestii krzywdzenia i wykorzystywania dzieci, to czytając historię Judy niejednokrotnie nie dowierzałam, iż ta historia wydarzyła się naprawdę. Sądzę, że "Dziecko ulicy" jest pozycją naprawdę godną polecenia, szokującą, ale też skłaniającą do refleksji.

sibidilla | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Smutna i poruszająca serce historia samotnej i nieszczęśliwej dziewczynki, która od wczesnego dzieciństwa sama musi umieć o siebie zadbać. Walczy z głodem, brudem, zimnem i stara się być kimś innym niż jest (bo do tego zmuszają ją otaczający ją ludzie). Mimo wielu przeciwności losu Judy nie poddaje się i pomimo strasznej samotności stara się doznać chociaż odrobinę szczęścia.

Izuzi | 2013-12-08
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Książka pełna bólu i samotności...
"Dziecko ulicy" pokazuje jak okrutni, są ludzie.Maleńka Judy od początku swojego życia skazana była na ojca sadystę,jego okrutną konkubinę i matkę która kochała tylko siebie.Ból jaki przeszła ta dziewczynka jest nie do wyobrażenia...rany,złamania,głód,zimno jest niczym w porównaniu z bólem psychicznym! Odtrącenie,samotność jest najokrutniejszą formą znęcania...Ból psychiczny boli bardziej niż fizyczny!. Rany na ciele się zagoją a psychika już zawsze będzie powoli sączyć jad wspomnień powodując utratę własnego "ja" pozostawiając jedynie ciało.

Książkę przeczytałam jednym tchem...polecam ponieważ pokazuje krzywdę jaka spotyka ludzi i leczy nas z obojętności.