Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo

Okładka książki Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo Jeff Guinn
Jeff Guinn Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
The Road to Jonestown
Wydawnictwo Poznańskie
2021-06-16
2020-08-12
2018-04-18
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Gujana Świątynia Ludu sekta manipulacja historia XX wieku lata 70 literatura faktu
Inne

Co tu dużo pisać, jeden z najlepszych reportaży jakie miałam okazję czytać. Autor na tych niespełna 700 stronach udowodnił co to znaczy solidna praca. Można sobie tylko wyobrazić ile go kosztowało czasu i wysiłku zebrać wszystkie materiały do napisania tej książki. Drugą kwestią jest to jak ją napisał. Reportaż po prostu świetnie się czyta. Fakty są przedstawiane w sposób jasny, poukładany, a jednocześnie ciekawy. Od początku do końca tytuł czytałam z zapartym tchem niczym powieść naszpikowaną akcją. Autor w swej relacji zdarzeń zachowuje pełną bezstronność za co należy mu się kolejna pochwała. Jeśli ktoś interesuje się tym tematem to nie pozostaje nic innego niż brać reportaż w ręce i czytać. Ja czuję się w pełni usatysfakcjonowana po lekturze zarówno wyczerpaniem tej sprawy, dowiedziałam się wszystkiego czego chciałam i nie mam poczucia niedosytu oraz stylistycznie wszystko zagrało. Mimo sporej objętości książka naprawdę nie męczy, a wręcz coraz bardziej intryguje im bliżej makabrycznego finału. Autor idealnie ukazał jak niebezpieczny potrafi być tak silny magnetyzm pojedynczej jednostki jakim wykazał się Jim Jones. Wyczerpujący i ciekawy reportaż. Jak najbardziej polecam.

Bardzo trudno ocenić tę książkę. Jest to na pewno kawał dobrej reporterskiej roboty. Aby zebrać w całość historię Jima Jonesa, jego rodziny, młodości i skłonności do wpływania na innych ludzi już od najmłodszych lat, trzeba się było pewnie naszukać. Sądziłam, że ten reportaż skupi się właśnie na tym, na sposobie, w jaki ten człowiek potrafił wpływać na innych. Myślę jednak, że jest to książka dobra dla kogoś, kto jest zafascynowany historią USA i ciekawią go nawet najmniejsze smaczki z nią związane. Jest tu tego sporo. W pewnym momencie opisy tych samych sztuczek Jima Jonesa zaczynają męczyć, często odpływałam myślami podczas lektury. Na temat samego Jonestown i życia w społeczności w gujańskiej dżungli informacji jest najmniej.

Sprawnie przedstawiony mechanizm działania sekty i konsekwencje tego mechanizmu. Dobra lektura na obecny czas, gdyż to co miało miejsce w USA w latach siedemdziesiątych u nas ma miejsce dzisiaj.

Świetny reportaż. Dokładny, aż czasem za bardzo, ale nie nudzi. Bardzo duzo nazwisk można sie pogubić, ale to nie ujmuje książce. Wstrząsająca historia dobrze opowiedziana. Warto przeczytać.

Wybitna! Potężny risercz autora bardzo się opłacił, bo dzięki tak dobremu wgryzieniu się w temat, można było dobrze zrozumieć, jak Jim Jones przekonał prawie tysiąc osób do przeprowadzenia się do Gujany i popełnienia samobójstwa.

Zastanawia mnie to, jak mało osób zna tę historię. Kogokolwiek nie pytałam o to, czy wie co się stało w Jonestown, odpowiadał, że nigdy o tym nie słyszał. A przecież działo się to na wielką skalę i to nie tak dawno temu. Ta książka to historia człowieka, który był wybitnym manipulatorem, który, początkowo, zamierzał zmienić świat na lepszy, pomóc potrzebującym, zlikwidować rasizm. Wszystko poszło jednak w złym kierunku. Cały czas zastanawiam się, kiedy dokładnie to się stało i co przeważyło szalę. Historia jest przerażająca, przerażające jest to, że jest prawdziwa. Jim był w stanie zmanipulować 30 tysięcy osób. Często zadawałam sobie pytanie, jak to możliwe, dlaczego ci ludzie nie potrafią przejrzeć na oczy. Finał wydarzeń wstrząsa do głębi, nie można już o tym zapomnieć. Uważam, że jest to bardzo dobry reportaż, bardzo dużo w nim szczegółów, czasami zaczynał mnie przez to nudzić i przytłaczać, ale doceniam dociekliwość i obiektywność autora. Cieszę się i jestem z siebie dumna, że udało mi się przeczytać te prawie 700 stron i poznać tę historię od samego początku do końca.

Temat ciekawy, ale książka jak dla mnie za bardzo szczegółowa. Myślałam, że będzie bardziej skupiona na tym, jak żyło się w tej sekcie.
Ciężko uwierzyć, że "wierni" Świątyni Ludu wierzyli w te wszystkie bzdury....

Ciężko uwierzyć, że "wierni" Świątyni Ludu wierzyli w te wszystkie bzdury....

Dobry zapis historii upadku fałszywego proroka.

Dobry zapis historii upadku fałszywego proroka.

Byłam bardzo ciekawa tej książki, ale niestety nie okazała się tym czego bym chciała... jest bardzo szczegółowa, aż za nadto. Mamy całą masę drobiazgów, które niewiele wnoszą a zapychają rozdział. Książka mogłaby być o połowę krótsza i na pewno byłaby ciekawsza. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie autora by jak najrzetelniej przedstawić historię, ale wydaje mi się, że przedobrzył. Przyznam szczerze, że już lepiej czytało mi się artykuł na angielskiej wikipedii - tam były same konkrety a nawet kilka faktów, których zabrakło w książce.
Dla tych, którym nie przeszkadza drobiazgowość i są ciekawi jak jednostka doszła do władzy to polecam, a tym, którzy nie lubią tracić czasu proponuje poszperać w internecie - znajdzie się tam wszystko to co jest w książce i uniknie tego co w niej zbędne.

Jestem w szoku, że nie słyszałam o tej historii wcześniej. Dowiedziałam się o niej niedawno od koleżanki z pracy i wiedziałam, że muszę przeczytać książkę. Uważam, że warto sięgnąć po nią i zapoznać się z tą straszną historią.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Jeff Guinn Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo Zobacz więcej