Márta Mészáros. Kobiety jej życia

Okładka książki Márta Mészáros. Kobiety jej życia Ewa Markowska-Radziwiłowicz, Ewa Telega
Okładka książki Márta Mészáros. Kobiety jej życia
Ewa Markowska-RadziwiłowiczEwa Telega Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca biografia, autobiografia, pamiętnik
Czuły Barbarzyńca
2022-10-27
2022-10-27
Márta Mészáro Biografia Reżyseria Kobieta aktorka reżyserka Węgry Węgierki literatura faktu wspomnienia

Autorki aktorka Ewa Telega i reżyserka Ewa Markowska Radziłowicz jadą w pandemii do Budapesztu, by porozmawiać z legendą europejskiego kina i przypomnieć Jej postać.
Książka jest fascynująca, kiedy autorki oddają głos wybitnej reżyserce. Marta Meszaros opowiada o swoim niezwykłym i tragicznie naznaczonym przez historię życiu, filmach, a przede wszystkim postaciach kobiecych, aktorkach z którymi współpracowała.
To nie tylko powojenna historia Europy, ale też opowieść o pierwszej kobiecie, która zaistniała w fabule na starym kontynencie i odnosiła na tym polu znaczne sukcesy. To jej pierwszej się udało, a na przykład w Polsce rówieśnica Meszaros, Barbara Sass- Zdort musiała czekać na pełnometrażowy debiut kilkanaście lat dłużej.
Poza tragiczną historią rodzinną wielkiej reżyserki na kartach tej książki przypomnianych zostało mnóstwo fantastycznych postaci : ikona węgierskiego kina Katalin Karady, Romy Schneider, Marina Vlady, Władimir Wysocki, Isabelle Huppert, Anna Polony, Giulietta Masina i Frederico Fellini z jego sceptycznym zdaniem „ Siniora regista ?”.
Można też rozpatrywać tę pozycję jako opowieść o silnej kobiecie, walczącej o swoje w życiu i sztuce. Umierająca matka mówi małej Marcie „ Musisz być silna i myśleć tylko o sobie. Musisz być dla sobie najważniejsza”. Potem w swoich dokumentach Marta przekazywała przesłanie, że „ kobieta to siła”. O mężczyznach życia reżyserki : Miklosu Jansco i Janie Nowickim jest niewiele, ale ten pierwszy, mąż bohaterki i wybitny węgierski reżyser przyznał po wygranej żony na Berlinale „ Ty zmieniałaś sposób patrzenia na kobietę, na jej los „.
Ważna książka, przypominająca niezwykłą i bardzo ważną postać.

• Film/Telewizja/Media
  • Kino