Dolny Śląsk. Travelbook. Wydanie 1

turystyka, mapy, atlasy
Dla bystrzaków
2021-05-05
2021-05-05

Myśląc o Dolnym Śląsku mimowolnie wspominamy Wrocław, co najwyżej skarby, które w przepastnych podziemiach ukryła być może III Rzesza. Tymczasem Dolny Śląsk kryje wiele perełek, które wciąż czekają na nasze odkrycie. Atrakcje znajdą tu dla siebie zarówno miłośnicy natury, osoby uwielbiające zwiedzać zamki i muzea, jak i osoby, które ponad wszystko chcą dobrze zjeść. A także ci, którzy interesują się historią, bowiem w tym rejonie Polski wyjątkowo czuć jej ducha.

O tym, co warto na Dolnym Śląsku zobaczyć, gdzie się zatrzymać, co zjeść i jak zaplanować podróż przeczytać możemy w książce pt. „Travelbook. Dolny Śląsk”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Bezdroża. Travelbook pokazuje nam miejsca, do których warto się wybrać, które warto zobaczyć, zaś przewodnik jest tak skonstruowany, że wybierając się w podróż bez problemu będziemy w stanie zaplanować trasę, zaś będąc już na miejscu poszukiwać możemy z nim atrakcji znajdujących się w okolicy. Przejrzyste opisy zostały uzupełnione danymi adresowymi oraz pięknymi zdjęciami, co pozwala nam podjąć wstępną decyzję dotyczącą tego, czy chcemy dany obiekt zobaczyć, czy też nie. Dodatkowo znajdziemy tu również ciekawostki, stanowiące m.in. informacje o miejscach wartych odwiedzenia, m.in. z dziećmi. Niewielka objętość przewodnika pozwala wsunąć go do plecaka i wraz z nim wędrować bez ryzyka nadmiernego obciążenia.

Przewodnik składa się z kilku części, z czego pierwsza stanowi krótkie omówienie atrakcji Dolnego Śląska, druga zawiera informacje praktyczne, zaś kolejna – omówienie największych miast / Kotlin Dolnego Śląska i ich okolic (Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Kotlina Kłodzka, Wałbrzych i okolice, Kotlina Jeleniogórska i Karkonosze, a także przygranicznych miejscowości). I tak we wspomnianej części pierwszej przeczytamy o takich atrakcjach Dolnego Śląska, jak wygasłe wulkany, Błędne Skały czy Jaskinia Niedźwiedzia). Znajdziemy tu również kalendarium wydarzeń kulturalnych, począwszy od stycznia i Orszaku Trzech Króli, poprzez Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA po cieszący się coraz większą renomą festiwal kulinarny w czerwcu czy Jarmarki bożonarodzeniowe w grudniu. Dla zainteresowanych historią został zamieszczony również krótki przegląd wydarzeń historycznych – hasłowo z podaniem roku / wieku.

Druga część przewodnika to zbiór informacji praktycznych, dość rozbudowany i pozwalający przygotować się na różne ewentualności. I tak dowiemy się, w jakim okresie najlepiej podróż zaplanować, jakie pamiątki przywieść oraz jak wygląda kwestia noclegów czy wyżywienia. Znajdziemy tu również Krajoznawcze ABC, czyli informacje o położeniu, ukształtowaniu terenu, zasobach naturalnych czy ochronie przyrody. Sporo miejsca poświecono społeczeństwu i kwestiom przynależności państwowej, a także architekturze. Smakoszy zaciekawi rozdział o kuchni, bowiem mieszanka kultur i narodowości przyczyniła się do jej różnorodności i zasobności.

W ostatniej części, stanowiącej szczegółowe opisy miejsc wartych odwiedzenia, znajdziemy opis głównych miast i zabytków wartych zobaczenia, a także dane na temat informacji turystycznej oraz wstępów do obiektów, godzin otwarcia itp. Dodatkowo ciekawostki zwracają naszą uwagę m.in. na wrocławskie krasnale, legendy czy interesujące wydarzenia historyczne, które mają wpływ na atrakcyjność turystyczną czy klimat danego miejsca.

Wszystkie te informacje zebrane w przewodniku o Dolnym Śląsku pozwalają nam zaplanować podróż bez niespodzianek (a jeśli już, to tylko z tymi miłymi) i zadbać o to, by wyjazd obfitował w piękne przeżycia. Przekonamy się sami, że na Dolnym Śląsku o skomplikowanej przeszłości historycznej, można nie tylko wypocząć na łonie natury, solidnie zmęczyć się eksplorując cuda przyrody, a także zachwycić się pięknymi zamkami, pałacami, rozszerzyć swoją wiedzę w licznych muzeach czy po prostu dobrze się zabawić. Travelbook. Dolny Śląsk” zdecydowanie można nazwać nieocenionym towarzyszem podróży.

Dodaj cytat z książki Dolny Śląsk. Travelbook. Wydanie 1