Yakari. Lot kruków

Okładka książki Yakari. Lot kruków Derib, Job
Okładka książki Yakari. Lot kruków
DeribJob Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Yakari (tom 14) komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Yakari (tom 14)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-09-07
Data 1. wyd. pol.:
2022-09-07
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328150706
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Yakari. Pierwszy galop Derib, Job
Ocena 8,5
Yakari. Pierws... Derib, Job
Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Ocena 6,5
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

Ze szkolnymi czasami kojarzy mi się fascynacja westernami. Były filmy, książki o życiu na prerii, serial „Doktor Quinn”, który zwieńczał falę zainteresowania odbiorców tą tematyką. Fascynacja Dzikim Zachodem nastąpiła po usamodzielnieniu się kolonii i utworzeniu samodzielnego państwa dającego ludziom duże swobody. Oczywiście tylko tym uprzywilejowanym, czyli białym mężczyznom. Reszta była dodatkiem rozdzielonym pomiędzy tę uprzywilejowaną płeć. Druga połowa XIX wieku to też czas powstania książkowych westernów. Opowieści o Indianach, konfliktach, życiu na prerii, obcowaniu z naturą, mierzeniu sią z nią, sprawdzaniu swojej męskiej siły zrobiły tak dużą furorę, że stały się osobnym gatunkiem literackim, a później (w XX wieku) filmowym bazującym na uprzedzeniach. Z czasem miały pomóc w zwalczaniu stereotypów. Mimo upływu lat tematyka ta ciągle powraca w kolejnych odsłonach. Jest czymś w rodzaju XIX wiecznego Orientu w literaturze: dodaje egzotyzmu zwyczajnym opowieściom o życiu i jego prawdach. Troszkę jak z superbohaterami i ich mocami, ale z przekonaniem, że to jest bardziej realne, ponieważ wynika z bliskiego obcowania z naturą. Podobną rolę pełniły też XIX wieczne opowieści o Oriencie: w lekko nieznanym klimacie toczyło się życie bohaterów przeżywających bliskie czytelnikom rozterki. Odmienna kultura z jej całokształtem zwyczajów i wierzeń jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika i widza, dlatego takie motywy ciągle wracają. Aurę niezwykłości i tajemniczości potęguje to, że wiele pokazywanych przez twórców rzeczy już nie istnieje, inne przez duchową stronę, czy styl życia, w którym nie trzeba chodzić do pracy na osiem godzin tylko wędrować po prerii są nęcące.
Seria „Yakari” licząca sobie zaledwie czterdzieści albumów (po polsku stopniowo ukazują się kolejne) doskonale wpisuje się w cechy nadające komiksowi egzotyczności. Do tego znajdziemy w nim zwyczajnego, dziecięcego bohatera marzącego o tym, aby zyskać uznanie w swojej społeczności. Na to jednak musi zapracować. I mu się to udaje. Mamy tu też bliskie młodym odbiorcom emocje oraz pokazanie mitycznej bliskości z naturą.
Ukazująca się od 1973 roku po francusku seria jest dziełem dwóch Szwajcarów: scenarzysty Joba (André Jobin) i rysownika Deriba (Claude de Ribaupierre). Obecnie wydawana jest przez Le Lombard. Po polsku ukazuje się z przerwami. W 1991 roku tom 1. opublikowało wydawnictwo Korona, tomy 1–4 w 2002 roku wydała oficyna Podsiedlik-Raniowski i S-ka, a od 2019 roku serię wydaje Egmont Polska i w końcu mają trafić do polskich czytelników wszystkie albumy, przez co mam nadzieję, że będę miała okazję poznać całą w polskim tłumaczeniu, a nie tylko w wersji francuskiej. Tym bardziej, że na podstawie komiksów „Yakari” powstał serial animowany, który mojej córce (małej miłośniczce zwierząt) bardzo przypadł do gustu, bo główny bohater jest wrażliwy i pomaga chronić zwierzęta.
Akcja serii rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i opowiada o przygodach małego Indianina o imieniu Yakari. Pochodzący z plemienia Siuksów chłopiec marzy o byciu dorosłym wojownikiem cieszącym się uznaniem społeczności. W dążeniu do celu pomaga mu niezwykły dar, jaki posiada: umiejętność rozmawiania ze zwierzętami. To czasami mu pomaga, ale też przysparza kłopotów.
Autorzy przenoszą nas co XIX wieku, kiedy Indianie potrafili żyć w zgodzie z naturą. Właśnie ta przyjaźń z przyrodą stała się podstawą do wytworzenia specyficznych wierzeń opartych na żywiołach i zjawiskach. Z perspektywy europejskiej kultury wręcz naiwne. Trzeba jednak pamiętać, że i nasz świat wyrósł na wierzeniach w wielu bogów, duchy i różnorodne stworzenia będące pośrednikami między ludźmi a sacrum. Przedchrześcijańskie kultury obfitowały w kult przyrody.
Z takim zjawiskiem spotykamy się w „Yakarim”, w którym jedną z ważniejszych rzeczy jest wiara w moc snów i siły wspólnoty duchów ludzkich i zwierzęcych. Całe otoczenie jest uduchowione. Chłopiec pragnie poważania, uznania zasług. W pierwszym tomie sen o wielkim orle i lataniu rozbudza w chłopcu pragnienie dokonywania tego samego na jawie. Tym bardziej, że jego zwierzęcy przyjaciel obiecuje mu spotkanie już nie tylko w śnie. Warunek jest jeden: musi jak najbardziej upodobnić się do niego. Yakari interpretuje to zbyt dosłownie i przez to stajemy się świadkami jego biegania z rozstawionymi rękami, próby złapania zwierząt, zakładanie pióropusza. Próbę przynosi mu niespodziewanie koleżanka o imieniu Tęcza. Każdy tom będzie pretekstem do pokazania zwyczajów Indian: koczowniczy tryb życia, poleganie na naturze, ujarzmianie mustangów, społeczna hierarchia, wyzwania wiążące się z życiem podlegającym cyklowi natury, zaślepiająca nienawiść i problemów wynikających z naruszania zasad zabijania wyłącznie dla jedzenia. Piętnasty tom wprowadza ciekawy temat: wiarę zwierząt w różne nadprzyrodzone istoty. Nie tylko człowiek ma dostęp do wiedzy tajemnej.
Prosta akcja, dziecięcy bohater i jego niezwykła umiejętność oraz kult bliskości i życia w zgodzie z naturą godzącą się na to, że czasami jedne osobniki są zabijane przez inne, aby zdobyć pokarm. W każdym tomie wielką rolę odgrywa sen i senne wizje, wiara w duchy, ich moc wpływania na życie każdej istoty. Całość dopełniają świetne ilustracje i pouczające przesłanie. Dzięki interesującej i szybkiej akcji młodzi czytelnicy, do których adresowany jest komiks, nie będą się nudzić.
W komiksach duże znaczenie mają ilustracje. Tu dostajemy prostą, realistyczną kreskę i jednocześnie bardzo szczegółowe ilustracje z prostym (preriowym) tłem, które raz pojawia się, a raz znika (w zależności, od tego co autorzy chcą podkreślić). Do tego ruch lub znaczenie określonych rzeczy podkreślone są przez przybliżanie lub oddalanie kadru, przez co mamy wrażenie filmowości ujęć.

#derib #job #yakari #rzekazapomnienia #egmont #western #indianin #rodzicielstwo #pomoc #amnezja #wiara #odpowiedzialność #niebezpieczeństwo #dziecko #młodzież #recenzja #komiks #komix #książka #book #książki #books #pożyczprzeczytajpoleć #górowianka #annasikorska

Ze szkolnymi czasami kojarzy mi się fascynacja westernami. Były filmy, książki o życiu na prerii, serial „Doktor Quinn”, który zwieńczał falę zainteresowania odbiorców tą tematyką. Fascynacja Dzikim Zachodem nastąpiła po usamodzielnieniu się kolonii i utworzeniu samodzielnego państwa dającego ludziom duże swobody. Oczywiście tylko tym uprzywilejowanym, czyli białym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
2203
2027

Na półkach:

PopKulturowy Kociołek:

W albumie Yakari: Lot kruków zarówno na młodych, jak i starszych czytelników czekają elementy stanowiące o sile serii. Duet Derib i Job kolejny raz kreśli bowiem pozornie prostą, ale też mocno wciągającą opowieść. Historię, w której w idealnych proporcjach wymieszana jest widowiskowość, humor i szczypta wiedzy/nauki. Twórcy w recenzowanym albumie skupiają uwagę odbiorcy na krukach, które są dla Indian bardzo ważnym stworzeniem, któremu przypisują boskie moce stworzenia świata. W bardzo przystępnej i humorystycznej formie mały miłośnik komiksów (wraz z rodzicami) ma więc okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Nieodzownym doskonałym uzupełnieniem świetnego scenariusza, jest również kolejny raz wpadająca w oko kolorowa oprawa graficzna. Rysunki dobrze oddają zarówno dynamikę niektórych scen, jak i szereg różnorakich emocji towarzyszących bohaterom.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-yakari-lot-krukow/

PopKulturowy Kociołek:

W albumie Yakari: Lot kruków zarówno na młodych, jak i starszych czytelników czekają elementy stanowiące o sile serii. Duet Derib i Job kolejny raz kreśli bowiem pozornie prostą, ale też mocno wciągającą opowieść. Historię, w której w idealnych proporcjach wymieszana jest widowiskowość, humor i szczypta wiedzy/nauki. Twórcy w recenzowanym albumie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1175
1143

Na półkach:

Tym razem dzielny Yakari zmierzy się z przebiegłym krukiem, aby ratować jednego z członków plemienia. Chodzi o Powolnego Łosia, który dotąd występował tylko epizodycznie, podobnie jak Zaspane Oko. Obaj panowie tym razem odgrywają ważniejsze role, szczególnie ten pierwszy, bowiem wpada w tarapaty. Oto pewien kruk, imieniem Mik-Mak, za pomocą magii zaczyna przejmować władzę nad słabym umysłem człowieka. Tym sposobem pragnie spełnić swój ambitny plan, nie licząc się z jego konsekwencjami. Tymczasem Yakari i Tęcza w towarzystwie Małego Pioruna starają się odszukać zaginionego współplemieńca.

Podobnie jak w innych komiksach z tej serii i ten czyta się szybko. Przygoda jest w pełni zamknięta, nie ma za wiele nawiązań fabularnych do innych tomów, a całość ewidentnie skierowano do najmłodszych odbiorców. Mimo upływu lat, bowiem komiks pierwotnie został wydany w 1988 roku, lekcja płynąca z tej przygody się nie przedawniła. To warty odnotowania fakt, bowiem wiele dzieł z tamtego okresu jest już mocno nieaktualnych lub niezgodnych z obecnymi poglądami społecznymi. Warto jednak nadmienić, że seria Yakari bazuje raczej na ogólnych zasadach moralnych, które nie ulegają przedawnieniu.

Zatem warto nadal śledzić tą serię. Yakari jest sprytny oraz zaradny, choć w tym albumie miałem wrażenie jakby było go trochę mało. Sporo czasu poświęcono raczej krukom, co jednak przekłada się bezpośrednio na ciekawie napisany morał oraz lekcje życiową. Miło, że takie komiksy się nie przedawniły i nadal potrafią nie tylko bawić, ale również uczyć najmłodsze pokolenie różnych pozytywnych wartości. Może kiedyś przełoży się to na spokojniejsze czasy, gdy ów pokolenie dorośnie.

Tym razem dzielny Yakari zmierzy się z przebiegłym krukiem, aby ratować jednego z członków plemienia. Chodzi o Powolnego Łosia, który dotąd występował tylko epizodycznie, podobnie jak Zaspane Oko. Obaj panowie tym razem odgrywają ważniejsze role, szczególnie ten pierwszy, bowiem wpada w tarapaty. Oto pewien kruk, imieniem Mik-Mak, za pomocą magii zaczyna przejmować władzę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7940
6795

Na półkach: , ,

MAGICZNE ZAGROŻENIE

Sympatyczne dla całej rodziny, z przesłaniem, mądrością i dużą, dużą dawką lekkości i prostoty. Tak w skrócie podsumować można przygody Yakariego. I czternasty album z serii żadnym wyjątkiem tu nie jest. No i dobrze, bo być nie musiał. Dostarcza w końcu wszystko to, na co liczymy i mamy ochotę i robi to konsekwentnie na tym samym poziomie i w tym samym stylu.

Yakari znów musi ruszyć z pomocą! Tym razem potrzebuje jej Powolny łoś, Siuks, który wpadł w pułapkę złego kruka. Co gorsza sytuacja jest tym cięższa, że zagrożenie jest… magiczne! Czy z niej także uda się wyjść naszym bohaterom obronną ręką?

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/09/yakari-lot-krukow-job-derib.html

MAGICZNE ZAGROŻENIE

Sympatyczne dla całej rodziny, z przesłaniem, mądrością i dużą, dużą dawką lekkości i prostoty. Tak w skrócie podsumować można przygody Yakariego. I czternasty album z serii żadnym wyjątkiem tu nie jest. No i dobrze, bo być nie musiał. Dostarcza w końcu wszystko to, na co liczymy i mamy ochotę i robi to konsekwentnie na tym samym poziomie i w tym samym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1861
376

Na półkach:

Ospały Indianin o imieniu Powolny Łoś staje się łatwym celem kruka Mik-Maka, który stopniowo przejmuje nad nim kontrolę. Zahipnotyzowana ofiara nie zdaje sobie nawet sprawy, że grozi jej ogromne niebezpieczeństwo, podczas gdy niecny ptak postanawia zrealizować swój dziwaczny cel. Yakari i Tęcza próbują uratować nieszczęśnika, ale sami wpadną w sidła kruków. Czy ich lider Uczciwy Dziób w swojej mądrości będzie potrafił sprostać sytuacji i jak zachowają się pozostali członkowie stada - lojalnie wobec przywódcy czy też sami ulegną manipulacjom Mik-Maka? Kolejny tom "Yakariego", odwołując się do indiańskich wierzeń o wyjątkowej mądrości kruków, dostarcza zajmującej opowiastki, której nie brak ani dramaturgicznego napięcia, ani lekkiego humoru, ani szczypty dyskretnego dydaktyzmu.

Ospały Indianin o imieniu Powolny Łoś staje się łatwym celem kruka Mik-Maka, który stopniowo przejmuje nad nim kontrolę. Zahipnotyzowana ofiara nie zdaje sobie nawet sprawy, że grozi jej ogromne niebezpieczeństwo, podczas gdy niecny ptak postanawia zrealizować swój dziwaczny cel. Yakari i Tęcza próbują uratować nieszczęśnika, ale sami wpadną w sidła kruków. Czy ich lider...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • Komiksy
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Yakari. Lot kruków


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także