Znalezione w Ninatece: Pamięć Włoch

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.07.2015

Podróże winny być przemyciem oczu, odnowieniem wrażliwości - pisze we wstępie do swojej książki Wojciech Karpiński. ”Pamięć Włoch” jest zapisem tak rozumianego podróżowania. Dziś w naszym audio-literackim cyklu o jednym z najpiękniejszych polskich zbiorów esejów o Włoszech i Rzymie.

Znalezione w Ninatece: Pamięć Włoch

Według Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Pamięć Włoch jest dziełem dobrej znajomości tego kraju i wielkiej wrażliwości artystycznej autora, a tylko takie skrzyżowanie może dać dobre owoce. Z kolei w opinii Pawła Hertza jest to jedna z najpiękniejszych polskich książek o Włoszech, w której Wojciech Karpiński myśli o czymś, co wciąż jest żywe, i potrafi sprawić, że odwiedziny muzeów i galerii są odruchem jak gdyby naturalnym, a nasze obcowanie ze sztuką, z krajobrazem, staje się głębsze.

Nic dziwnego: w końcu ”Pamięć Włoch” jest dziełem osoby wprawionej w interesującym opowiadaniu o dziełach sztuki. Wojciech Karpiński od 1981 roku mieszka w Paryżu. Jest historykiem sztuki i idei, krytykiem literackim, tłumaczem i romanistą. Jako publicysta współpracuje m.in. z ”Twórczością” i ”Zeszytami Literackimi”. Oprócz najbardziej znanej ”Pamięci Włoch” napisał również takie książki jak ”Słowiański spór”, ”Amerykańskie cienie” czy ”Fajki van Gogha”.

We wstępie do ”Pamięci Włoch” pisze:

Podróże winny być przemyciem oczu, odnowieniem wrażliwości. Harmonijny splot wytworzony przez włoską kulturę, współwystępowanie sztuki i polityki, nieba i ziemi, ułatwia walkę z jałowością. ”Pamięć Włoch” to także pamięć o przezwyciężaniu niemocy. To lekarstwo przeciw duchowej gnuśności.

W przedstawianej dziś audycji poświęconej książce Karpińskiego autor we własnej osobie opowiada o niciach łączących polską kulturę z włoską oraz o listach Zygmunta Krasińskiego na temat Legiony Mickiewicza pisanych z Rzymu w roku 1848. Dzieli się również anegdotą o wizycie na starym cmentarzu protestanckim w Rzymie i o wrażeniu, jakie zrobił na nim mały marmurowy prawosławny krzyż, przy którym toczy się jedno z najbardziej poruszających - zdaniem Karpińskiego - opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza. Posłuchamy też fragmentu ”Pamięci Włoch” czytanego przez Adama Baumana.

Posłuchajcie fragmentu audycji:


Fragment audycji „Finezje literackie”; prod. Polskie Radio S.A.; więcej na ninateka.pl

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Ta część cyklu dotyczy książki Wojciecha Karpińskiego „Pamięć Włoch oraz związków polskiej i włoskiej kultury.

Ilustracja: Sycylia, Wikimedia Commons, CC BY-SA

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.07.2015 14:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post