Odporność. Podróż w głąb tajemniczego układu, który utrzymuje nas przy życiu

Okładka książki Odporność. Podróż w głąb tajemniczego układu, który utrzymuje nas przy życiu Philipp Dettmer
Philipp Dettmer Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Zysk i S-ka
2022-12-06
2022-12-06
9788382027280

Świetna książka, porusza bardzo skomplikowany temat w przystępny sposób, pozwalając każdemu zainteresowanemu zgłębić tajniki odporności. Niesamowita popularnonaukowa pozycja, polecam każdemu kto lubi dowiadywać się czegoś o sobie.

Długo leżała na mojej półce wstydu. Bałem się po nią sięgnąć, ponieważ miałem ciężkie doświadczenia z książkami popularnonaukowymi z dziedziny medycyny.
Niepotrzebnie, książka okazała się fenomenalną podróżą przez układ odpornościowy człowieka napisaną bardzo prostym językiem, czasami wręcz infantylnym, ale dzięki temu jest zrozumiała! Polecam każdemu! Jest to druga książka (po Factfulness - Roslinga),którą wciskam każdemu, jako obowiązkowa lektura!

Książka popularno-naukowa w czystej formie. Tłumaczy, edukuje i przy tym jest niezła zabawa.

Od czasu wybuchu epidemii bardzo dużo mówi się o odporności, chociaż jak przystało na wirusa, COVID odpuścił – nadal jest obecny, ale już nie tak zjadliwy. Jednak nasz układ odpornościowy nie odpuszcza nigdy, jest cały czas aktywny, cały czas czuwa i gdy tylko pojawi się jakakolwiek informacja o potencjalnym zagrożeniu, jego składowe ruszają do akcji. Można by się kłócić, który układ naszego ciała jest najważniejszy. Krążenia? Trawienny? Szkieletowy? Czy może właśnie odpornościowy? Osobiście uważam, że nie ma na to pytanie odpowiedzi – stanowimy nierozerwalną całość, nasz organizm jest niesamowitą maszynerią i każdy układ istnieje dzięki drugiemu. Ich współdziałanie zapewnia homeostazę, czyli równowagę organizmu. Aczkolwiek nie da się ukryć, że działanie układu odpornościowego jest naprawdę niesamowite!
Philipp Dettmer w naprawdę niesamowity sposób podchodzi do przedstawienia nam naszych obrońców… W niesamowicie przystępny i pełen analogii sposób wyjaśnia mechanizmy obronne ludzkiego organizmu, choć są one niezwykle złożone. Myślę, że ta książka idealnie wpasowuje się w hasło, że jeśli nie potrafimy czegoś wyjaśnić sześcioletniemu dziecku, to sami tego nie rozumiemy. A wychodzi na to, że Dettmer rozumie układ odpornościowy jak mało kto! Naprawdę dawno nie spotkałam się z tak przyjemnym sposobem przekazywania wiedzy! Właśnie tak powinny być pisane książki popularnonaukowe – żeby czytanie ich było przyjemnością! Nie ukrywam, że lubię też książki mocno naukowe, ale jednak taka jak ta znajdzie zdecydowanie większe grono odbiorców i więcej osób będzie w stanie wszystko z niej zrozumieć.
Nie znajdziecie tutaj super naukowego czy specjalistycznego języka, Dettmer stawia na prostotę i ogrom analogii. Oczywiście prezentuje wszystkie składowe układu odpornościowego, więc nazw typu limfocyt czy antygen tutaj nie unikniemy, ale… owe analogie są po prostu mistrzowskie. Z jednej strony przywoływały uśmiech na mojej twarzy, lekkie niedowierzanie, ale z czasem pojawiała się w głowie taka myśl: „to naprawdę ma sens!”. Jako genetyk byłam urzeczona opisem alternatywnego splicingu białek w formie przygotowywania kolacji w wykwintnej restauracji czy też oddziaływań receptor-antygen jako porównanie ich do bułki i parówki z hotdoga. Generalnie autor chyba jest fanem jedzenia, bo sporo tych porównań i metafor odnosi się właśnie do niego.
Książka jest obszerna i daje nam jasno do zrozumienia, jak wielki i istotny jest nasz układ odpornościowy oraz jak złożone są mechanizmy jego działania. Dodatkowo w środku znajduje się mnóstwo kolorowych ilustracji, które wielu osobom być może jeszcze ułatwią zrozumienie i tak w pełni klarownej i przejrzystej treści. To naprawdę niesamowicie przyjemne opracowanie tematu ludzkiej odporności, które po prostu aż chce się czytać!

Odporność to gorący temat, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Znajdziemy wiele „dobrych rad”, jak ją „podrasować”. Jednak żeby coś naprawiać, najpierw trzeba to zrozumieć. W tym przypadku zadanie nie jest proste, bo – jak podkreśla Philipp Dettmer, popularyzator nauki i autor publikacji „Odporność. Podróż w głąb tajemniczego układu, który utrzymuje nas przy życiu” - mamy do czynienia z wyjątkowo złożonym i skomplikowanym układem, którego nawet immunolodzy do końca nie rozumieją. Dlatego też powstała wspomniana książka, aby możliwie najprościej opisać działanie układu odpornościowego. Z ciekawością i entuzjazm przystąpiłam do czytania. Efekt pracy, jaką wykonał autor, jest oszałamiający.

„Odporność” to literatura popularnonaukowa najwyższych lotów. Philipp Dettmer zaprasza czytelnika do podróży w głąb ciała. Wkraczamy w wir przygody, która odbywa się w mikrokosmosie. Poszczególne narządy, komórki, białka, bakterie inne „stworki” stają się literackimi bohaterami. Autor jest mistrzem trafnych metafor. W jednym z początkowych rozdziałów opisuje infekcję bakteryjną. Jej powodem jest nadepnięcie na gwóźdź. Co się wtedy dzieje w organizmie: „Zginęły już setki tysięcy komórek, zostały rozerwane na strzępy przez obcy, wrogi przedmiot, który nagle w nie uderzył. Wiele jest rannych. I podobnie jak w czasie katastrofy w ludzkim świecie zaatakowani krzyczą z przerażenia i w panice wysyłają sygnały alarmowe do wszystkich, którzy są gotowi je odebrać. Okrzyki paniki, rozrzucone wnętrzności martwych komórek i odór tysięcy wrogich bakterii przenikają do otaczających tkanek, wszczynając alarm”[1]. Przyznacie, że ten opis cudownie działa na wyobraźnię. Czytelnik jest przerażony i ciekawy co dalej wyniknie z tej potyczki, ile jeszcze ofiar pochłonie pole bitwy. Pozostając w wojennej stylistyce, to opowiadając o infekcji wirusowej, autor pisze: „Wirusy nie chcą wzbudzić zainteresowania. Początki infekcji wirusem grypy typu A mniej przypomina frontalny atak, a bardziej inwazję komandosów, którzy starają się dyskretnie i po cichu rozbić naszą obronę”[2].

Philipp Dettmer przyznaje, że gdzie się da stara się upraszczać temat. Tu jako przykład mogę zacytować jedną z definicji: „(…) antygen to fragment wroga, który nasz układ odpornościowy jest w stanie rozpoznać”[3] - krótko, jasno i na temat. Pojawią się pewnie zaniepokojone głosy, czy wywód nie traci na tych uproszczeniach. Moim zdaniem wręcz zyskuje, bo czytelnik dostaje coś, co czyta się przyjemnie. Nie męczy się z naukową nomenklaturą, nie szuka panicznie słownika do pomocy. Wszystko otrzymuje „podane na tacy”, idealnie ugotowane i doprawione.

Można dyskutować, czy biologia jest tak skomplikowana, jak chemia czy fizyka. Natomiast nie można zaprzeczyć, że jest naszpikowana specyficznymi terminami i trzeba mieć pewne podstawy nauk ścisłych, żeby zrozumieć jej procesy, a na hasło „nauki ścisłe” wielu z nas dostaje dreszczy. Dlatego takie osoby jak Philipp Dettmer są potrzebne, o czym świadczy chociażby popularność jego kanału na YouTube (na dzień pisania tego tekstu czyli 22.01.2023 miał prawie 20 milionów subskrybentów). Ludzie chcą wiedzieć, chcą rozumieć. Pragniemy wiedzy podanej w przystępny sposób i jak ktoś potrafi to zrobić jest na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu.

[1] Philipp Dettmer, „Odporność. Podróż w głąb tajemniczego układu, który utrzymuje nas przy życiu”, przeł. Alicja Unterschuetz, wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2022, s. 71.
[2] Tamże, s. 218.
[3] Tamże, s. 134.

👉 Encyklopedia odporności. Wszystko, co człowiek powinien wiedzieć o układzie odpornościowym... Czy jest to książka godna polecenia?

IG: Czytomanka

👉Budzisz się i czujesz łaskotanie w gardle. Boli cię głowa. Czujesz lekką irytację, gdy ubierasz się do pracy. Tymczasem pod twoją skórą toczy się epicka wojna. Miliony komórek walczą i umierają, stawiając opór infekcji. A przecież większość z nas nigdy tak naprawdę nie zadała sobie nawet pytania: czym w ogóle jest nasz układ odpornościowy?

👉 Jestem w szoku! Myślałam, że wiem sporo o odporności, ale ta książka udowodniła mi, że znałam tylko zalążek. Masa przydatnych informacji, ciekawostek i mnóstwo wiedzy. Zdecydowanie warto ją przeczytać! Encyklopedia o odporności.

IG: Czytomanka

P. Dettmer “Odporność”

Książka Philippa Dettmera pt. “Odporność” została wydana w wydawnictwie Zysk i S-ka i opowiada w sposób niezwykle obrazowy i fascynujący historie podróży do naszego wnętrza. To właśnie tam działają mechanizmy związane z tytułową odpornością, o których wielu z nas zapomina w codziennej gonitwie.
Od razu jak zauważyłem tę publikację bardzo się nią zainteresowałem i postanowiłem jak najszybciej przeczytać. W dużej mierze jest to zasługa przyciągającej wzrok okładce, która zaprojektowana jest z pomysłem, w dodatku, w jaskrawych barwach. W środku również znajdziemy super, przeciekawe grafiki, które umilają i pozwalają lepiej zrozumieć informacje, które autor przytacza. Jak sam wspomina temat ludzkiej odporności, walki z wirusami i ogólnie immunologia jest strasznie skomplikowaną dziedziną nauki. W dużej liczbie przypadków nazewnictwo jest pokrętne, nieintuicyjne. Powoduje to, że nomenklatura może odstraszać wielu.
Jednak Dettmer w swojej książce przedstawia temat odporności w tak ciekawy sposób, że nie da się przejść koło tej publikacji obojętnie. Autor tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko, gdy jest to faktycznie potrzebne i konieczne posługuje się trudnym nazewnictwem. Aby jeszcze lepiej Czytelnik mógł zrozumieć przedstawione mechanizmy często wykorzystuje różnego rodzaju analogie z życia, stosuje trafne porównania. Jak wiemy wszystko w przyrodzie dąży do zachowania równowagi. Z ludzkim organizmem również tak jest - dąży do homeostazy, czyli równowagi między wszystkimi elementami ciała. Jak zapewne się domyślacie, utrzymanie takiego stanu jest trudne do zrealizowania. Na każdym kroku czyhają na Nas wszędobylskie bakterie i wirusy, które pragną wniknąć do organizmu. W tym miejscu właśnie kluczową rolę odgrywają nasze mechanizmy obronne. To jak zbudowana jest skóra itd. Jednak różnego rodzaju drobnoustroje to ciężki przeciwnik dla naszego ciała. Potrafią one być niezwykle sprytne i skuteczne w działaniu, mimo, że nie są wybitnie skomplikowanymi bytami. Jak już pokonają wszelkie bariery i wnikną do organizmu właśnie wtedy wkracza tytułowa odporność, która próbuje jak najszybciej pokonać nieproszonych intruzów. Czyż nie jest to wspaniałe?
Podsumowując książkę “Odporność” to w tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że z tej publikacji dowiedziałem się naprawdę ogromu informacji. Jest to pozycja, która naprawdę może w znaczący sposób rozszerzyć nasze horyzonty na temat układu odpornościowego i jak sobie radzi nasz organizm z chorobą. Mimo, że dotyczy tematu trudnego, to autor przedstawił informacje w możliwie jak najbardziej przystępnej formie dla Czytelnika. Na pewno nie można mu odmówić błyskotliwości i wiedzy na poruszane tematy. Robi to z tak potrzebnym umiarem, że zasługuje to na uwagę i wzbudziło mój podziw. Nie wszyscy to potrafią. Jest to książka popularnonaukowa, a miejscami czytało się ją jak naprawdę wciągający kryminał z wartką akcją (np. tam, gdzie zostały opisane etapy infekcji, po nadepnięciu gwoździa). Czy nazwa rozdziału np. “Morderczy uniwersytet grasicy” nie jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę? Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego, bo przecież każdy z nas jest człowiekiem i myślę, że powinniśmy wiedzieć jak funkcjonujemy. Jest to fundamentalna wiedza, lecz często pomijana. Dziękuję autorowi za napisanie książki, że pochylił się nad tak ciekawym tematem i opisał go w tak przystępnej formie. Myślę, że często ludzie nie są świadomi jak funkcjonuje Nasze ciało a jest to przecież ewolucyjny majstersztyk!
Jeśli ostatecznie Was nie przekonałem to może jesteście ciekawi, co oznacza pojęcie “humor” w odniesieniu do naszego ciała? Zastanawialiście się kiedyś nad abstrakcyjnością definicji zdrowia? Jaka część naszego ciała jest najbardziej podatna na infekcje? Czym jest emergencja? O tym i wielu innych aspektach wspomina Philipp Dettmer w książce “Odporność” do której serdecznie Was zachęcam. Warto bo to będzie na bank fascynująca i pouczająca podróż!

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

P. Dettmer “Odporność”

Od razu jak zauważyłem tę publikację bardzo się nią...

Ostatnio regularnie mówi się o odporności, a szczególnie o jej wzmacnianiu. Dyskusje rozpoczęły się wraz z pojawieniem się COVID-19. Kiszonki, probiotyki i inne substancje mają nas uchronić przed wszechobecnymi wirusami czy bakteriami. Czymże więc jest ta odporność? Jak działa nasz układ odpornościowy? I jakie szkody może przynieść brak odporności?
„Odporność. Podróż w głąb tajemniczego układu, który utrzymuje nas przy życiu” to przepiękna książka wydana przez Zysk. Lektura jest wydana na pięknym papierze, a ciekawostki z książki Philippa Dettmera pozostają z nami jeszcze długo.
Spadek odporności widzimy często od razu – katar czy kaszel, ogólne osłabienie organizmu. Musimy jednak zastanowić się jak podnieść naszą odporność, by nie chorować w każdym sezonie grypowo-przeziębieniowym. Książka pozwala nam zrozumieć mechanizmy działające w naszym organizmie i wyjaśnia skomplikowane zagadnienia. Cała historia opowiedziana jest w przystępny sposób, bardzierj w formie bajki, ale dzięki temu wszystko staje się dla nas jasne. W książce znajduje się też wiele kolorowych fotografii, dzięki czemu lepiej zgłębiamy konkretne omawiane tematy. Wśród nich znajduje się m.in. bakteria E.Coli, skaleczenia, opisy makrofagów. Jeśli kojarzy Ci się to z lekcjami biologii, to dobry trop. Ale musisz mi uwierzyć, że książka Philippa Dettmera jest znacznie ciekawsza niż zwykłe podręczniki.

Zdecydowanie polecam, zarówno dla nastolatków jak i osób dorosłych.

Moja ocena: 9/10

„Odporność. Podróż w...

Ta wspaniała podróż w głąb ciała pozwala nam zrozumieć, czym jest układ odpornościowy i jak komórki walczą z infekcjami. Gdy zaczynamy się gorzej czuć, drapie nas w gardle, mamy katar, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to może być początek choroby i jaką rolę pełni w tym układ odpornościowy. Ta książka pomoże nam to zrozumieć. Drugi po ludzkim mózgu pod względem skomplikowanej budowy układ odpornościowy jest jednym z najważniejszych aspektów życia, bez którego gatunek ludzki wyginąłby w ciągu kilku dni. Każdy rozdział tej arcyciekawej książki przedstawia dany element układu odpornościowego - mechanizmy obronne, przeciwciała, stany zapalne, zagrożenia, czyli bakterie, alergie i nowotwory. 👏 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/02/odpornosc-podroz-w-gab-tajemniczego.html

Piękne wydanie, ale treści niemal wcale.

Piękne wydanie, ale treści niemal wcale.

• Zdrowie
  • Popularnonaukowe