Miyuki Ishikawa. Położna z piekła rodem

Okładka książki Miyuki Ishikawa. Położna z piekła rodem Galka
Okładka książki Miyuki Ishikawa. Położna z piekła rodem
Galka Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Azjatyccy seryjni mordercy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
44 str. 44 min.
Azjatyccy seryjni mordercy (tom 1)
Miyuki Ishikawa: The Midwife from Hell
Word Audio Publishing International
2022-06-29
2022-06-29
44 min.
9788702371956
Anna Maria Mazur

Bardzo dobrze i wnikliwie przedstawienie nie tylko samych zbrodni i winnych, ale również wyjaśnienie praw i sytuacji socjologiczno-politycznej tamtych czasów. Wydaje się może zbyt krótka, ale tak naprawdę mamy tutaj opis typowo jednej sprawy. Dla mnie na plus, bo nie czułam się przytłoczona kolejnymi sprawami.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor Bartosz Głogowski (7/10)
To co spodobało mi się w tej książce to cały rs historyczny przed i powojennej Japonii.
Dlaczego okrutnie zabijaneo małe dzici? Mentalność Japończyków. Ciche przyzwolenie na zabijanie maluchów.
To nie jest lektura do poduszki. Po czymś takim trudno zasnąć

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor Bartosz Głogowski (7/10)
To nie jest lektura do poduszki. Po czymś takim trudno zasnąć

Nic specjalnego. Historia raczej na podcast niż na książkę.
Mogłoby być więcej informacji o samej sprawie chociaż aspekty społeczne też dużo wnoszą do tej historii bo bez chociażby ogólnej wiedzy na temat kultury i realiów czasów, w których się to działo nie da się wsiąknąć w te historię. Mogłoby być to lepiej opisane i książka mogłaby być dłuższa.

Nic specjalnego. Historia raczej na podcast niż na książkę.

Wstrząsająca książka o tym, jak traktowane były dzieci w powojennej Japonii. Straszliwe świadectwo okrucieństwa i wyniszczenia w przegranym kraju.

Krótka, wstrząsająca opowieść, pokazująca Japonię z dawnych czasów. Dla zwykłego europejczyka niewyobrażalnie odrażająca.

Zamiast o tytułowej sprawie, więcej informacji jest tu o jakiejś dzielnicy Japonii, sytuacji materialnej w tym kraju, ciążach i braku dostępu do antykoncepcji. O tytułowej morderczyni jest tyle, że zabiłajała i była w więzieniu.

Książka przedstawia bardzo dobry rys sytuacji społeczno-politycznej, która w pewien sposób może tłumaczyć dopuszczenie się opisywanej zbrodni, a także późniejszy w tej sprawie wyrok.
Jednakże, przez dość szczegółowe wyjaśnienia dotyczące specyfiki życia w Japonii sam temat zbrodni schodzi na dalszy plan, będąc jedynie tłem do tego historycznego opisu.
Jest to bardzo ciekawie przedstawione, więc i słuchało mi się książki przyjemnie - nie jest ona jednak tym czego się spodziewałam.
Nic tu nie trzyma w napięciu, elementem grozy mogą być jedynie popełnione zbrodnie(które nie są też omawiane szczegółowo),a jakikolwiek wątek kryminalny sprowadza się do przedstawienia kogo pojmano, co znaleziono i kto do czego się przyznał.
Jeśli ktoś poszukuje trzymającej w napięciu książki o historii seryjnej morderczyni - będzie rozczarowany.
Jeśli jednak jak ja, jesteście zainteresowani/e również przybliżeniem Japońskich realiów - jak najbardziej polecam.

Jest to bardzo...

Krótka, ale treściwa opowieść o japońskiej "fabrykantce aniołków". Ciekawie zarysowany kontekst społeczny Japonii po II wojnie światowej, informacje o pozycji kobiety (spoiler: nie do pozazdroszczenia) czy o sytuacji dzieci (spoiler: nie były to rozpieszczone "bombelki"). Polecam.

Trochę nużące, ale ciekawe!

Trochę nużące, ale ciekawe!

• Audiobooki
  • Literatura faktu