Okładka książki Singapur. Azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej Inetta Nowosad
Inetta Nowosad Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Impuls
2022-10-05
2022-10-05
Singapur edukacja oświata pedagogika

Okładka książki Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych Joanna Małgorzata Łukasik, Inetta Nowosad, Mirosław J. Szymański
Szkoła i naucz... Joanna Małgorzata Ł...
Okładka książki Przedszkola w Niemczech. Między siłą tradycji a wyzwaniami przyszłości Inetta Nowosad, Katarzyna Tomasik-Abdelsamie
Przedszkola w ... Inetta Nowosad, Kat...
Okładka książki Tożsamość i edukacja. Społeczne konstrukcje i reprezentacje Łukasz Albański, Sławomir Banaszak, Maciej Bernasiewicz, Agata Cabała, Agnieszka Cybal-Michalska, Przemysław Frąckowiak, Tomasz Gmerek, Katarzyna Majbroda, Zbyszko Melosik, Monika Noszczyk-Bernasiewicz, Inetta Nowosad, Eugenia Potulicka, Violetta Rodek, Waldemar Segiet
Tożsamość i ed... Łukasz Albański, Sł...

Recenzowana książka dr hab. Inetty Nowosad, prof. UZ, jest monografią z zakresu międzynarodowych studiów nad edukacją na temat rozwoju systemu edukacji w Singapurze, poprzedzonych dwoma obramowaniami dotyczącymi teorii i badań nad reformowaniem szkolnictwa w świecie, a także azjatyckiego – w tym zwłaszcza chińskiego – kontekstu historyczno-kulturowego.

Po przestudiowaniu tej książki od razu mogę ocenić studium jako doskonałe. Jest to najlepsza polska publikacja z obszaru pedagogicznych studiów międzynarodowych, jaka dotychczas ukazała się w powojennej Polsce.

W strategii sukcesów edukacyjnych Singa­puru autorka podkreśla takie najważniejsze uwarunkowania, jak: dalekowzroczność, współ­działanie polityków oświatowych z systemem kształcenia nauczycieli i z praktykami edukacji, sprzężenie edukacji z rozwojem gospodarczym i   społecznym,   śmiałość   decyzji,   konkurencję merytokratyczną dostępną dla wszystkich, równość osiąganą poprzez wysoki poziom edukacji powszechnej i kilkutorowej edukacji średniej, wysokie standardy egzaminacyjne, kapitał zawodowy nauczycieli i kadry kierowniczej, wysoki status społeczny edukacji, odpowiedzialność szkoły, globalne kształcenie – uczenie się od świata i dla nowoczesnego świata.

Z recenzji prof. dra hab. Kazimierza Zbigniewa Kwiecińskiego

Otrzymujemy znakomitą rozprawę z pedagogiki porównawczej, która wpisuje się w najlepsze tradycje polskiej myśli pedagogicznej i współczesną metodologię badań komparatystycznych na świecie. Ma to ogromne znaczenie dla dostrzeżenia przez badaczy zarówno nauk społecznych, jak i humanistycznych w naszym kraju, że nie wolno lekceważyć pedagogiki jako nauki. Wykorzystanie międzynarodowych badań pedagogicznych, w przypadku których ponad­czasowe oraz ponadpaństwowe możliwości implementowania pewnych prawidłowości znakomicie sprawdziły się w reformowaniu systemu szkolnego przez odpowiedzialnych   i   świetnie   wykształconych polityków   najwyżej   rozwiniętych   na   świecie państw, sprzyja zarazem nieprawdopodobnemu skokowi rozwojowemu społeczeństwa. Książka Inetty Nowosad mogła powstać dzięki niezwykle precyzyjnemu planowi badań autorki, ich logicznej konceptualizacji i strukturze oraz bogactwu źródeł naukowych, oświatowych i administracyjno-politycznych małego państwa, które stało się liderem edukacyjnych zmian na świecie.

Z recenzji prof. dra hab. Bogusława Śliwerskiego

Po przestudiowaniu...