Pasożyt

Książka w dechę. Zachwyciła mnie oryginalnym tematem, świetnie podanym. Naprawdę znakomita historia, lekko napisana, więc wchodzi gładko. Autorka potrafi budować napięcie. Jednocześnie nie ma tu jakiejś nierealności, sztuczności. Znowu zakończenie mnie zaskoczyło, podobnie jak w Wyleczonych. Polecam każdemu, też czytelnikom obyczajówek, bo akcja kryminalna jest przeplatana ciekawym życiem prywatnym inspektora policji i lekarki, pary głównych bohaterów. Można też poznać od kuchni pracę śledczego i na szpitalnym oddziale.

Wciągająca. Błyskawicznie sie czyta

Wciągająca. Błyskawicznie sie czyta

Pamiętam do dziś, jak sięgnęłam po Wyleczonych i jak bardzo byłam zachwycona debiutem autorki. Nie wiem jednak jak to tego doszło, ale zapomniałam o tej serii i kiedy się obudziłam były już cztery tomy. I ogólnie tak - mega dobrze się tego słuchało i z przyjemnością wróciłam do tego świata, ale niestety nie utrzymał poziomu pierwszej części. Trochę byłam zagubiona na początku, ale na szczęście w trakcie słuchania przypomniałam sobie najważniejsze wydarzenia i nabrało to sensu, ale fabularnie to nie jest to. I ten wątek romantyczny... Miałam ochotę walić głową w ścianę. Na pewno przesłucham kolejne tomy, bo lubię ten świat, ale jednak liczę, że kolejne tomy wrócą do poziomu pierwszego.

To nie jest klasyczny kryminał, w którym na początku jest zbrodnia, a potem charyzmatyczny śledczy prowadzi śledztwo z sukcesem na końcu. Według mnie to jest książka kryminałopokrewna, choć są przestępstwa i intrygi. O ile w pierwszym tomie z serii uznałem to za słabszą stronę, to teraz muszę zmienić zdanie,z dwóch powodów. Po pierwsze wiedziałem od początku czego się spodziewać, a po drugie - chyba ważniejsze - autorka zdecydowanie poprawiła styl. Jeżeli ten poziom zostanie utrzymany to będzie dobrze.
Fabuła nadal realizowana jest w kręgach medycznych, dotykając problemów służby zdrowia. Są też jednak inne istotne elementy natury moralnej. Czy mamy prawo poza sądem wymierzać sprawiedliwość, skoro te sądy są kulawe? A z drugiej strony czy moralne jest utrzymywanie z naszych podatków zwyrodnialców, którzy nie rokują w procesie resocjalizacji? Te pytania wciąż krążą przy czytaniu takich książek jak seria z doktor Martą.

Dobrze spędziłam przy tej książce czas. Wiarygodna, nieprzekombinowana fabuła, taka w sam raz. Inteligentna intryga okraszona ciekawymi wtrętami z życia prywatnego bohaterów. Każdy wątek coś wnosi. Brak zbędnych treści. Postacie są charakterologicznie bardzo wyraziste, choć strzegą dostępu do swoich tajemnic. To wszystko jest dla mnie ważne. Całość jest na bardzo duży plus.

Pasożyt to kryminał i thriller medyczny w jednym. Lekkostrawny i inteligentny. Zamiast do nudnych sądowych sal i komisariatów, pisarka wprowadza w świat szpitala i tamtejszego kryminalnego układu, który żeruje na pieniądzach służby zdrowia. W tym świecie można zabić dla pieniędzy... Jedna z lekarek to indywidualistka, która nie lubi układu, ale też stara mu się specjalnie nie narażać. Woli zajmować się kryminalistami, którzy trafiają do kliniki. Lubi ich prześwietlać i dowiadywać się, co mają na sumieniu. Jeśli za dużo, to mogą ze szpitala nie wyjść żywi... Oba główne wątki płynnie się przeplatają.
Bardzo podoba mi się postać Niuchacza, pacjenta z oddziału pani doktor, która ma zostać kolejną ofiarą tego kryminalisty. Lekarka ma jednak wobec Niuchacza inne plany, zaś sprawa jego eliminacji - chyba w niespotykany w literaturze kryminalnej sposób - to dopiero początek większej intrygi. Naprawdę ukłon za tę oryginalność. Książkę czyta się gładko, bo wciąga już na samym początku i trzyma w napięciu do końca. Oprócz historii kryminalnych, pisarka rozwija wątki obyczajowe, które ocieplają postacie głównych bohaterów, lekarki i jej partnera, zmiękczając moją ocenę ich dalece pozaprawnych i nieetycznych działań. Zakończenie mocno mnie zaskoczyło. Za całość atrakcji daję dychę.

W książce p. Alicji białe nie jest białe, a czarne nie jest czarne. Do liderów gatunku takich jak Robin Cook czy Tess Gerritsen trochę brakuje. Może kolejna książka z serii będzie lepsza.

Dobra, ale bardziej podobała mi się część pierwsza. Czyta się szybko, książka na kilkugodzinne popołudnie. Zobaczymy co będzie dalej, zaraz zaczynam część trzecią.

Super się czyta ,są tajemnice,zagadki ,śmierc ,super,czekam na trzeci tom bo wypożyczony.

Druga część jeszcze lepsza,niż pierwsza. Dowiadujemy o sekretach firm farmaceutycznych. Toczona jest zażarta dyskusja o refundację pewnego leku i co mają z tym wspólnego sexworkerki oraz chemsex.
Wolska oraz Łozowski działają wspólnie,pomagając zejść z tego świata odpadom medycznym,których sądy powypuszczały na wolność.

• Audiobooki
  • Kryminał